5 odpowiedzi

Sprawdź

Pomoc w dopasowaniu -w wymianie IGBT w kuchence indukcyjnej.

Pitush 0 pkt dodane:

Witam,

mam kuchenkę indukcyjną Esperanca Santa Maria. Wywaliło mi już kilka razy IGBT sterujące spiralą. Czy jest ktoś kto mi jest w stanie powiedzieć, czy wymiana na mocniejszy typ coś da? 


Kuchenka nowa, gwarancję uwaliłem wymieniając tranzystor i mostek. Takich samych u nas nie dostanie a nowy mostek jest (ciut) większy i inny.
A w czym problem.

Po jakichś 2 miesiącach użytkowania uwaliło mi na jednej płycie tranzystor IGBT. Pomierzyłem co się da, żadnej usterki nie stwierdziłem, napięcia na podanych punktach pomiarowych są OK, więc stwierdziłem, cóż, dostała się wilgoć, może był trochę przytkany wentylator i się przegrzało, żaden wielki dylemat. Wymieniłem tranzystor. Płytka pochodziła miesiąc. Szlag trafił drugie pole - ten sam problem, choć tutaj już na pewno nie było żadnego problemu z chłodzeniem, gdyż na to zacząłem uważać. Wilgoci też nie stwierdziłem.
Wymieniłem drugi tranzystor i bum - znowu strzeliła pierwsza płyta. I tak od tego czasu w losowych odstępach wymieniam tranzystory raz z jednej raz z drugiej strony.
Pola są dwa, elektroniki są całkiem niezależne. Stwierdzam więc, że albo jest to fabryczny bubel, albo mam takie wahania napięcia, że płytki szlag trafia.
Oryginalny IGBT: BT15T120 CNR

 

czy wymiana na 40 amperowy  (są jakieś modele 20T120 czy coś koło tego) może pomóc?