6 odpowiedzi

Sprawdź

Podłączenie lampy – jakie kolory kabli?

Moderator Zbigniew dodane:

Wymieniam właśne żyrandol w salonie i mam mały kłopot. Są tutaj cztery kabelki i nie wiem co do czego aby niczego nie przepalić. Co oznaczają poszczególne kolory kabli czarny, brązowy niebieski i zolto zielonawy?

 • Br3xPL 3 pkt

  Dla bardziej wymagających lampę można podłączyć pod czujnik ruchu i pod klawisz to znaczy że czujnik gdy wykruje ruch właczy nam lampę jak i włącznik nam ją włączy. Takie oświetlenie możemyy zamontować przed domem, na korytarzy czy przed garażem. 

 • ajotnet 76 pkt

  Nie chciał bym być upierdliwy ale czasem producenci dają co maja i dołączają karteczkę co do czego... Nie raz się z tym spodkałem że dla nich kolor nie ma znaczenia. Choć z czasem jest lepiej

  czarny, brązowy, czerwony czasem szary są to FAZOWE - L

  niebieski, czasem szary są to NEUTRALNE - N

  żółto zielony są to OCHRONNE - PE ale w silnikach 3FAZ może być PEN

 • gelotek 6 pkt

  Z tymi kolorami to zawsze trzeba uważać, czasem zdarzają się kwiatki
  Najważniejsze to żeby zawsze rozłączyć bezpiecznik w rozdzielni.
  Co do kolorystyki to tak jak napisał EL-ROJ. Czarny i brązowy to powinny być przewody idące od włącznika, Jeśli mamy żyrandol dwu sekcyjny (np 2 i 3 żarówki) oraz włącznik świecznikowy to wtedy brązowy służy do zasilania jednej sekcji a czarny do drugiej.
  Przewód niebieski to przewód neutralny a żółto zielony to ochronny i powinien być podłączony do metalowej części lampy/żyrandola

 • EL-ROJ 19 pkt

  Cześć! Prawidłowe podłączenie powinno zawierać przewody: brązowy i czarny - wyprowadzenia fazy z łącznika świecznikowego (by podzielić oświetlenie lampy na dwie części), przewód żółto - zielony - jest to przewód ochronny który powinien trafić na zacisk oznaczony symbolem uziemienia lub PE, przewód niebieski to potencjał neutralny. Przed montażem należy wyłączyć zasilanie (najlepiej zabezpieczeniem). Warto także sprawdzić miernikiem czy zasilania nie ma na zaciskach. Warto też pamięcać, że prace elektromontażowe powinien wykonywać wykwalifikowany elektryk :) Może więc lepiej wezwać takiego do domu? ;) 

 • SpecIT 1 pkt

  Prawidłowo oznaczone przewody:

  - żółto-zielony - przewód ochronny przyłączany do metalowej części lampy (jeśli lampa tego wymaga ma zacisk i jest oznaczona jak kl.I

  - czarny lub brązowy - przewód fazowy

  niebieski (szaroniebieski) przewód neutralny.

  Nie zawsze tak jednak jest - może być więcej przewodów w wypuście sufitowym, lub mogą mieć inne kolory, albo kolory nie odpowiadają funkcjom przewodów.

  Jeśli nie masz podstawowej wiedzy, próbnika lub testera będzie bezpieczniej powierzyć wykonanie pracy osobie z doświadczeniem i uprawnieniami.

 • Szifers 0 pkt

  Doświadczenie mówi, że nie wolno wierzyć w kolory izolacji przewodów. Proponuje posprawdzać fazerem, które przewody otrzymują fazę po włączeniu łącznika na ścianie.