Przeczytano 1 117 razy

Plazma Nie działa na agregacie - ciekawy przypadek

Siema
Ostatnio kupiłem agregat do warsztatu z myślą o używaniu go z plazmą wyposażoną w PCF i okazało się że dzieję się tu cos bardzo dziwnego - Plazma wyrzuca błąd napięcia zasilania.
Umieszczam ten film zarazem jako ciekawostkę (może kiedyś ktoś natrafi na podobny problem) ale także jako pytanie - co tam się dzieje? Niby kompensacja mocy biernej, niby wina że plazma to zasilacz impulsowy ale jednak spawarka bez PFC działa i plazma 3 f bez pfc tez działa.
Zapraszam do dyskusji.

Odpowiedzi (7)

 • Nie obejrzałem całego filmu. Ale już na początku jest babol.

  PFC wale nie oznacza urządzenia przystosowanego do pracy z agregatem.
  PFC to po rozwinięciu Power Factor Correction - a po naszemu korekta współczynnika mocy. Co to oznacza, że urządzenie posiada sterowany prostownik wejściowy lub prostownik niesterowany i przetwornicę kształtującą prąd. Jaki jest tego efekt ? A taki, że w pewnym przybliżeniu urządzenie zachowuje się jak rezystor/żarówka i teoretycznie - pobiera z sieci tylko moc czynną. 
  Po elektrycznemu mówiąc - cos Fi = około 1.

  Drugi babol - po polsku powiemy - ustawiłem 39 AMPERÓW a nie 39 AMPER (coś koło 9 minuty filmu). I mamy 230 Voltów a nie 230 Volt.
  (Bo mamy 100 bułek a nie 100 bułka) ;)

  Co to ma wspólnego ze współpracą z agregatem ? Tak naprawdę teoretycznie niewiele. Wprawdzie cosFi=1 to dobry parametr dla sieci, niekoniecznie dla agregatu. 
  Co jest ważne - sinus sinusowi nie równy. Skąd opinia, że sinus był idealny ? Jak to stwierdziłes ? Zrobiłeś analizę i wyznaczyłeś współczynnik THD dla napięcia? 
  Już sam mistrz Bruce Lee mawiał - nie ufaj zmysłom, zaufaj świadomości (umysłowi). To co widzisz na oscyloskopie może i przypomina sinus, ale niestety zmartwię CIę - nie jest czystym sinusem. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niewielkim agregatem jaki pokazano na filmiku. 
  Układ automatyki PFC - oczywiście w zaleznośći od zastosowanego algorytmu - jest bardziej lub mniej podatny na odstępstwa od idealnej sinusoidy. Generalnie jednak układy PFC nie lubią, jak w sinusie są jakieś śmieci. 
  Ogrom UPSów z PFC do zasilania komputerów ma ten sam problem.

  Zwróć uwagę, że nie jest ważna moc silnika który podłączasz. Ważna jest moc bierna jaką podłączasz. A mały silnik to często ma więcej mocy biernej - jak inny dużej mocy. Problem prawdopodobnie można rozwiązać podłączając indukcyjność (dławik, transformator w stanie jałowym) - nie musi to być silnik. 

  Problem we współpracy ukladu stabilizacji napięcia i układu PFC niestety może występować. Układ PFC stata się doprowadzić prąd do odpowiedniego kształtu, a to powoduje zwiększenie nachylenia przebiegu. To powoduje spadki napięcia i zadziałanie układu stabilizacji napięcia, które chce rekompensowac spadek napięcia. Zaczyna to się "bujać" i w pewnej chwili układ PFC stwierdza, że kształt napięcia zbyt odbiega od wzorca i wyrzuca błędem. 
  Tak to w pewnym przybliżeniu można wytłumaczyć :)

  • @boss:  Dzięki za analizę:) też tak przypuszczam (tak to jest sprzedawane "Plazma posiada PFC dzięki czemu świetnie nadaje  sie pod agregaty") Bułków i amperów nauczyłem sie chyba z internetu i ciężko się oduczyć ;/

   • @Adam Maszynotwór:
    To znaczy ... jak zawsze.... że reklama kłamie ;) 

    Myslę, że wyłączenie PFC, a wlaściwie wymiana plazmy na taką, która nie ma PFC (bo raczej tego wyłączyć się nie da) załatwi temat. 
    Do agregatów bez stabilizacji napięcia nie mam za bardzo zaufania, wiec ja bym tym tropem nie szedł. 

    Może też być tak, że to nie problem stabilizacji napięcia a samej budowy prądnicy. Ale wiesz, to trochę gdybanie. 

    Muszę przyznać, że spodobał mi się Twój sposób podejścia do tematu. Próba zrozumienia problemu, chęć rozpracowania go i niezmordowanie w próbie dojścia do rozwiązania

    Mój szacun. 

 • Już kiedyś opisywałem jak czułe na jakość zasilania potrafią być skomplikowane urządzenia elektryczne,

  Inwerter PV nie uruchomił się pomimo że OSD zastosował profesjonalny agregat podłączony na czas wymiany trafostacji do zasilania osiedla. Inne urządzenia ( jak UPS) które wyłączały się czasami nawet przy pracy w sieci, przy agregacie pokazywały idealne warunki zasilania. Więc obstawiam że inwerter PV jest bardzo czułym urządzeniem i nie uruchomi się jeśli wykryje jakąkolwiek anomalię.

 • Prawdopodobnie agregat nie wytwarza idealnej sinusoidy i plazma jest bardziej czuła i nie daje rady na tym działać.

Czytaj także:

Jak samemu sprawdzic czy ktoś nie podpial sie pod moja instalacje za licznikiem prądu
Społeczność

Jak samemu sprawdzic czy ktoś nie podpial sie pod moja in

Mam niebywałe wysokie zuzycie energii elektrycznej nawet do 50kW na

Więcej
Ogrzewanie podłogowe na suchej zabudowie nie działa - co może być przyczyną?
Społeczność

Ogrzewanie podłogowe na suchej zabudowie nie działa - co

Cześć! Tym razem temat nieelektryczny, a budowlany. Dotknął mnie pr

Więcej
Plazma
Społeczność

Plazma

Dzień dobry, czy próba samodzielnego wykonania plazmy w mikrofali j

Więcej
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF
Blog

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy

Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr

Więcej
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Home?
Blog

Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom

Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O

Więcej
Czego nie wiesz o przekaźnikach?
Blog

Czego nie wiesz o przekaźnikach?

Czy stosowanie przekaźników elektromagnetycznych poza przemysłem ma

Więcej