Chciałbym poprosić Was o pomoc przy zadaniach. Nie mam pojęcia jak się za to zabrać a muszę coś poprawić i prosić o wgląd na to co mam i wytłumaczenie czy dobrze, czy źle, co warto poczytać (linki) by poprawa związana z tymi pytaniami dobrze poszła. Proszę rozwiązanie, wytłumaczenie lub podesłanie linku jak mam to rozwiązać :).
1. Co ile należy wykonywać przeglądy i badania instalacji elektrycznych. Od czego zależą powyższe okresy?
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przegląd instalacji elektrycznej powinno wykonywać się co najmniej raz na 5 lat, przy czym należy zauważyć, iż stosując termin „co najmniej raz na 5 lat” nie oznacza, że przegląd taki wykonywany jest raz na 5 lat. Wpływ na częstość wykonywania przeglądu instalacji elektrycznej ma wiele czynników. Można do nich zaliczyć m. in. „wiek” instalacji elektrycznej, narażenie instalacji elektrycznej na działanie czynników zewnętrznych, przeznaczenie obiektu budowlanego, a także otrzymane wyniki z poprzedniej kontroli.
2. Wymień zabezpieczenia stosowane w instalacjach mieszkaniowych. Czym są wyłączniki RCD, opisz zastosowanie oraz procedury badań.
- zwarciowe – przerywające obwód elektryczny po przekroczeniu w przewodzie określonego natężenia prądu (bezpieczniki, wyłącznik instalacyjny);
- przeciwprzepięciowe (SPD) – chroniące urządzenia przed przepięciami występującymi w sieci, np. ogranicznik przepięć typu 1, 2 lub 3;
- przeciw asymetrii – chroniące urządzenia wielofazowe przed zanikiem jednej z faz prądu trójfazowego;
- wyłączniki różnicowoprądowe (RCD).
- przeciążeniowe – mają za zadanie przerywać przepływ prądu przeciążeniowego o danej wartości, zanim wystąpi niebezpieczeństwo uszkodzenia izolacji, połączeń zacisków oraz otoczenia na skutek nadmiernego wzrostu temperatury
RCD Służy do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim i ogranicza skutki uszkodzenia urządzeń, w tym możliwość powstania pożaru. Wyłącznik różnicowoprądowy jest jednym z elementów instalacji elektrycznej i pełni funkcję ochronną. Jego zadaniem jest wyłączenie zasilania w momencie, gdy prąd wchodzący do danego obwodu będzie inny niż prąd wychodzący.
3. Dobierz przekrój przewodu miedzianego o długości 55m jeżeli ma zasilić instalacje oświetleniową o mocy 2200W, cos φ = 0,88. Jaki bezpiecznik zastosujesz w tym obwodzie.
I=P÷U×cosφ
I=2200W÷230V×0,88
I=8,41
W ostatnim nie mam pojęcia czy dobrze i co dobrać :(. Proszę o odpowiedź czy pozostałe pytania są dobrze zrobione i wytłumaczenie jak rozwiązać 3 zadanie lub podesłanie linku jakie informację powinienem znać by rozwiązać to zadanie. Z góry dziękuję :).
Odpowiedzi (34)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Gwozdziu944: Tak, potrzebuję tych pytań na poprawkę i chciałbym, żeby mi ktoś to wytłumaczył albo wysłał linki, bo nie wiem jak się za to zabrać, a poprawkę mam w piątek rano.
-
@ZmieczA:odnośnie 1 pytania przeczytaj: Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze, oględziny, pomiary ochronne (lacz
-
@Misiek:Ok dziękuję :)
-
@ZmieczA: na 2 pytanie, w instalacjach mieszkaniowych aktualnie stosuje się wyłączniki nadprądowe o charakterystyce wyzwalania B. Najczęściej do zabezpieczania obwodów oświetleniowych stosuje się wyłączniki nadprądowe 10A (amper), a do obwodów gniazdek 16A. Nie wiem jak dużej wiedzy się od Was wymaga, Dalej wyłącznik dla obwodu 1-fazowego, np. gniazdek (16A) to wyłącznik nadprądowy 1-polowy i wygląda tak Wyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA AC 5SL6116-6 – SIEMENS | TIM SA dla oświetlenia: Wyłącznik nadprądowy 1P B 10A 6kA AC xPole Home HN-B10/1 194819 – EATON | TIM SA, natomiast dla obwodów 3-fazowych (zasilanie np. płyty kuchennej) stosuje się wyłączniki nadprądowe 3-polowe (1 pole = 1 faza) Wyłącznik nadprądowy 3P B 16A 6kA AC xPole Home HN-B16/3 194881 – EATON | TIM S.
Drugim obowiązkowym zabezpieczeniem jest wyłącznik różnicowoprądowy. W skrócie urządzenie to sprawdza czy prąd wpływający do obwodu jest taki sam jak wypływający. Jeżeli wyłącznik taki wykryje różnicę wyłącza zasilanie. Np.: jeżeli jakieś z urządzeń elektrycznych np. pralka, będzie miała nawet nie wielki upływ prądu na obudowę (przebicie na obudowę).
Wyłącznik różnicowoprądowy podlega okresowym badaniom. Pierwsze to sprawdzenie za pomocą przycisku "test" znajdującym się na wyłączniku, producenci najczęściej zalecają takie sprawdzenie raz na 1-3 miesięcy.
Drugie, podczas okresowych badan instalacji elektrycznej, należy dokonać za pomocą specjalnego miernika, pomiaru różnicowego prądu zadziałania (przy jakim prądzie różnicowym wyłącznik wyłącza) i pomiaru czasu reakcji, czyli w jakim czasie wyłącznik różnicowoprądowy zadziała od momentu wykrycia różnicy potencjałów..
Wyłącznik różnicowoprądowy 1-fazowy Wyłącznik różnicowoprądowy 2P 25A 0,03A typ A 5SV3312-6 – SIEMENS |
Wyłącznik 3-fazowy Wyłącznik różnicowoprądowy 2P 25A 0,03A typ AC 5SV4312-0 – SIEMENS
Należy wspomnieć, że wyłączniki różnicowoprądowe stosujemy we współczesnych 3-przewodowych (przewód 3 żyłowy) instalacjach.
Oczywiście zabezpieczenia te posiadają jeszcze inne parametry, które nie sądzę żeby były potrzebne, ale jeśli masz jakieś pytania, lub czegoś nie rozumiesz, pisz.
Podstawowe definicje wyłącznika nadprądowego lub różnicowoprądowego znajdziesz w internecie.
-
@Gwozdziu944: @Misiek +15 pkt za postawę godną naśladowania :) Tak działamy - pomagamy!
p.s.
@Misiek zabezpieczenia nadprądowe dobieramy w zależności od przekroju przewodu a nie typu obwodu (oświetlenie, gniazda).Test RCD należy wykonywać nie rzadziej niż podaje producent, a są już wyłączniki różnicowoprądowe, które producenci zalecają sprawdzać przyciskiem test raz na rok (oczywiście pod pewnymi warunkami - patrz grafika poniżej).
Źródło: https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Catalog&p_File_Name=Acti9_2021_1_3.pdf -
@Piotr Bibik: A mógłby Pan mi wytłumaczyć krok po kroku jak zrobić zad 3?
-
@ZmieczA: Odpowiedź udzieliłem w wątku głównym.
-
-
Jestem podobnego zadania co @Gwozdziu94 . Napisz z którym zagadnieniem masz problem, czego nie rozumiesz, a na pewno podpowiemy.
Tym bardziej że zadania są stosunkowo proste i nie wymagają zbyt wielkiej pracy :).
-
@Misiek: Ok, już pozmieniałem trochę w pytaniu i 3 w ogóle nie rozumiem i chciałbym też, żeby Pan wytłumaczył mi czy odpowiedzi są dobre i co mam dodać itd :)
-
-
Teraz nie ma żadnej szkoły więc jakie zadanie domowe ? To są szkoły teraz internetowe, nie wolno powielać odpowiedzi raczej...
W punkcie 3-cim koledzy dobrze wytłumaczą (wersję teoretyczną i praktyczną o tych spadkach, przekrojach i nawet łączniki znajdą na 16A lub ewentualnie dobiorą przekaźniki bistabilne lub styczniki, a to oświetlenie to będzie jakie LED-owe, żarowe, metalohalogenowe czy świetlówkowe z luminoforem załączane wszystkie na raz czy sekcjami ?) Oraz napięcie z rana jest inne z wieczora jest inne i potrafi się zmieniać w ciągu dnia po kilka jak nie kilkadziesiąt ,a może kilkaset razy bo nikogo to aż tak nie interesuje chyba że jak oglądasz TV, komputery i tu przygasa światło i komputer i elektronika się wyłącza bo sąsiad na tej samej fazie spawa, kroi krajzegą bele drewna, a Ty jesteś albo pierwszy w szeregu przy transformatorze ewentualnie na końcu wsi ostatni i co byś tam nie zainstalował to nie polepszysz parametrów bo Zakład Energetyczny odpisze swoje śpiewki lakoniczne. Tutaj muszą być ściśle określone pytania bo nawał informacji ze strony forumowiczów może nie rozwiązać problemu a jeszcze bardziej zagmatwać i nici z poprawnej odpowiedzi bo tu jest zawsze ale.... jak z tą szklanką jest do połowy pusta czy do połowy pełna ?
-
@ajotnet: Właśnie takie pytania dostałem na poprawkę i muszę szukać odpowiedzi, a nie wiem czy potrafię znaleźć coś rzetelnego i nawet się trochę pozapominało, bo na zdalnych to nic z tego nie pamiętam, no bo zdalne hehe i muszę sobie przypomnieć trochę a nie wiem jak się za to zabrać. Chciałbym, żeby mi ktoś wytłumaczył jakie wzory użyć itd.
-
@ZmieczA: Uuuuułaaaa to ze wzorami tam poniżej bo w teorie są dobrzy,,,
-
-
W pytaniu 3 pomoże Ci
-
O SPD przejrzyj artykuł Jak dobrać i zamontować ogranicznik przepięć? Poradnik - Zasilanie. (salama.pl)
to Ci rozjaśni który typ ogranicznika gdzie się stosuje.
-
ODP.3
Uwaga uwaga zgodnie z I=P/U czyli I=2200W/230V=9,56A i teraz są takie tabelki z których jest charakterystyka obciążalności przewodów. dalej dasz sobie rade pozdrawiam..
-
@Gawin999:a cosφ nie bierzemy pod uwagę? Według mnie powinno być I=P/U x cosφ. Oczywiście w obwodzie 1-fazowym, w obwodzie 3-fazowym I=P/√3 x U x cosφ.
-
@Misiek: A jaki bezpiecznik dobrać i jaki przekrój?
-
@ZmieczA: Obliczyłeś że prąd w obwodzie wynosi 8,41A, najbliższy wyłącznik nadprądowy (w górę), to 10A i taki powinno się zastosować.
Przewód dobieramy tak aby przy obciążeniu prądem 10A (wartość zabezpieczenia), spadek napięcia na końcu przewodu nie był większy niż 4%.
W tym przypadku będzie to przewód o przekroju żyły 2,5mm², np. YDY3x2,5mm².
Tu znajdziesz wzory do obliczeń:
Ciebie interesuje wzór na spadek napięcia w obwodzie 1-fazowym:
ΔU=I⋅L⋅cos(ϕ)⋅200% / σ⋅s⋅U
Wzór możesz przekształcić tak aby obliczyć przekrój przewodu "s" (lub skorzystać z kalkulatora).
-
@Misiek:nie mądruj się nikt nie pytał o 3F obwód aczykolwiek to prawda.
-
@Gawin999: moją intencją absolutnie nie było mądrowanie się. Pytania zadał młody człowiek, który się uczy i uważam, że należy mu przekazywać pełną wiedzę. Wiem że zagadnienie dotyczy 1F, o 3F napisałem tylko dlatego żeby miał świadomość (na przyszłość) że przy 3F jest trochę inaczej.
-
@ZmieczA:stosunek mocy do maksymalnego obciążalności przewodu przy pracy ciagłej itd. czyli max dla 3x2,5 to 16 A bo 230Vx16A=3680W / 230V = 16A
eleo 520
-
-
Odnosząc się do zad 3. Postaram się pomóc.
Nie mamy danych dotyczących dopuszczalnego spadku napięcia. Proponuję przyjąć maksymalnie 3% (uzasadnienie – wytyczne zawarte w Normie N SEP-E-002 Wytyczne wymiarowania i wyposażenia instalacji 3.6.7.)
Do wyliczeń przyjmuję napięcie użyte w Pana obliczeniach czyli 230V.
Nie ma informacji na temat sposobu ułożenia przewodu, ani temperatury w jakiej ma być eksploatowany. Te informacje mogą całkowicie zmienić wyniki obliczeń, lecz rozumiem, że w tym przypadku nie ma to znaczenia i przyjmujemy temperaturę pracy przewodu na 20 oC i ułożenie przewodu np. w tynku.
Na wyniki obliczeń może mieć również wpływ liczba żył w przewodzie. Rozumiem, że w tym przypadku rozpatrujemy instalację jednofazową TN-S więc liczymy trzy żyły w przewodzie (L, N, PE).
Aby krótko i szybko omówić zagadnienie zapraszam do skorzystania z poniższego kalkulatora (nie tylko do spisania obliczeń, lecz również do ręcznego skorzystania z podanych tam wzorów i przeanalizowania wyników).
Kalkulator proszę tyko potraktować pomocniczo, aby zobaczyć jak zmiana pojedynczego parametru wpływa na wyniki obliczeń.
Proszę zapoznać się z obliczeniami na poniższych zrzutach ekranu (co prawda obliczenia prądu są dla obwodu 3-fazowego, ale do zrozumienia całości zagadnienia można chwilowo ten szczegół pominąć – należy o nim pamiętać). Uwzględniając maksymalnie 3% spadek napięcia należy zastosować przewód o przekroju żyły 4 mm2.
Dla czego 4 mm2? Ponieważ przy przekroju 2,5 mm2 spadek napięcia będzie zbyt duży, a przekroje przewodów są znormalizowane i w typoszeregu jest … 1,5; 2,5; 4; 6 …
Jest jedno ale. Jeśli osobę zadającą Panu pytanie nie interesuje spadek napięcia a jedynie wyliczony przekrój przewodu jaki należy zastosować aby móc przez niego długotrwale przesłać prąd jaki będzie płynął w układzie to wyniki obliczeń będą inne.
Pozostaje kwestia zabezpieczenia nadprądowego (bezpiecznika) jaki należy w danym obwodzie zastosować.
Proponuję zacząć od usystematyzowania nazewnictwa. W dużym skrócie:
Bezpiecznik – czyli jednorazowe zabezpieczenie np. wkładka topikowa. Po zadziałaniu ulega zniszczeniu i należy ją wymienić na nową. Przykład poniżej.
https://www.tim.pl/wkladka-bezpiecznikowa-10a-dii-gf-biwts-500v-ac440v-dc-e27-002312104
Wyłącznik nadprądowy – czyli znane z instalacji domowych zabezpieczenie wielokrotnego użytku posiadające wbudowane człony nadprądowe (przeciążeniowe) i zwarciowe np.:
https://www.tim.pl/wylacznik-nadpradowy-1p-b-10a-10ka-ac-5sl4110-6
I tu powstaje pytanie jaki cel w rozumieniu osoby zadającej Panu pytanie ma mieć zastosowanie zabezpieczenia nadprądowego?
Zabezpieczenie nadprądowe lub bezpieczniki stosuje się do ochrony izolacji przewodu przed skutkami zwarć lub przeciążeń. Ich zadaniem jest bezpieczne wyłączenie przepływającego przez nie prądu zanim temperatura żył wzrośnie na tyle, by mogła uszkodzić izolację kabla lub przewodu.
W takim przypadku dobór właściwej wartości zabezpieczenia nadprądowego uzależniłbym od przekroju przewodu i dla żyły 4 mm2 można zastosować zabezpieczenie nadprądowe o wartości…
No właśnie tu znów wracamy do sposobu ułożenia tego przewodu. Proszę zwrócić uwagę na załączoną tabelę (źródło: https://t3.lappcdn.com/fileadmin/DAM/Lapp_Polska/Polska/v2LAPP_T12-1_obciazalnosc_pradowa.pdf).
Dla przewodów o żyłach 4 mm2 w zależności od sposobu ułożenia maksymalny dopuszczalny prąd jest w przedziale: 25 do 55 A.
Ale jeśli pytającemu chodzi o zabezpieczenie obwodu patrząc z punktu widzenia podłączonego obciążenia, to nawet na podstawie przytoczonych przez Pana obliczeń wystarczy zabezpieczenie o wartości 10 A.
Zaproponowałem zabezpieczenie o wartości 10A, ponieważ wyłączniki nadprądowe i bezpieczniki również są znormalizowane i mają swoje typoszeregi np.: 6; 10; 16 A. Owszem, ofertach niektórych producentów można spotkać zabezpieczenia nadprądowe o innych wartościach, ale są to rozwiązania nietypowe.
I jako ciekawostka.
Jeśli chcielibyśmy do obliczeń przyjąć obciążalność przewodów z przywołanej Normy N SEP-E-002, to okaże się że z tablicy 4.1 dla żyły 4 mm2 mamy podane prądy w zakresie od 20 do 38 A.
-
@ZmieczA jak poszła poprawka? Wystarczająco pomogliśmy?
-
Też jestem ciekawy jak Ci poszło :)
-
@Misiek: Elegancko :D
-
-
Dziękuję wszystkim za pomoc :) Zdałem elegancko :D Jesteście Najlepsi!
-
@Misiek Fascynuje mnie Twój wzrost punktów, w miesiąc bardzo pokaźna liczba. Przez długi czas myślałem że rywalizujemy fair, ale ostatnie dni utwierdziły mnie w przekonaniu że coś jest nie tak, szczególnie dzisiejszy poranek. Prawie 30 punktów mocy za przyznane łapki od użytkowników jeśli aktualnie poruszane są 2-5 tematów? Do tego spora część tych użytkowników lajkuje np Twoich 10 odpowiedzi i dodatkowo jedną innego użytkownika. Te 30 punktów za moc na tle 3 za pracę dzisiejszego poranka wygląda co najmniej podejrzanie. Myślę że @Redakcja przyjrzy się temu. Jeśli moje odczucia są mylne to przepraszam. Ale sam możesz zauważyć że to troszkę dziwne.
-
@Gwozdziu944:Zapewniam że nie posiadam, żadnych fejkowych kont, z których mógłbym lajkować własne wypowiedzi.
-
@Gwozdziu944: masz rację wywołując @Redakcja bo od tego są aby takie rzeczy weryfikować i już kilkukrotnie redakcja skutecznie interweniowała w różnych sytuacjach. Staram się czytać zamieszczane treści (zresztą ostatnio Twoja wypowiedź nagrodziłem +15 pkt), i w mojej ocenie odpowiedzi @Misiek są rzeczowe i na temat. W związku z tym nie dziwi mnie fakt, że inni uczestnicy ŁNN nagradzają te wypowiedzi kciukiem w górę.
Napiszę raczej, że do tej pory dziwiła mnie powściągliwość innych użytkowników w lajkowaniu wypowiedzi innych użytkowników.
Moim zdaniem naturalne jest, że jeśli jakaś wypowiedź się podoba dostaje lajka (uczciwego), a jeśli jest błędna lub wprowadza zagrożenie dostaje dislike. Więc patrząc na ilość osób w społeczności ŁNN to nawet jeden naprawdę dobry wpis (1 pkt za pracę) mógłby spokojnie otrzymać 1000 lajków (1000 pkt mocy) i do tego jeśli odpowiedź zostanie oznaczona przez autora jako pomocna to kolejne 2 pkt. co daje spokojnie szanse na walkę o nagrodę roczną. -
@Gwozdziu944: Stale monitorujemy sytuację, dysponujemy danymi analitycznymi umożliwiającymi wykrywanie nadużyć. Po każdej zakończonej edycji przed ogłoszeniem wyników sprawdzamy czy laureaci grali fair. Bez obaw! Nic nie umknie naszej uwadze, a ogłoszony wynik grywalizacji może być inny niż ten który zobaczycie dzisiaj wieczorem w rankingu.
Na przyszłość prosimy jednak by podejrzenie popełnienia nadużycia zgłaszać mailowo na adres [email protected]
Nasze forum nie jest miejscem do rozwiązywania tego typu spraw, oskarżeń czy samosądów :)
-
@Misiek:Nie mnie to oceniać. Ja wyraziłem tylko swoje zdanie po krótkiej obserwacji.
@Piotr Bibik Tak Piotrze, ja też Miśkowi dałem kilka lajków za jego wypowiedzi, które również uważam za rzeczowe i wnoszące coś do poruszanego tematu. Lajki daje też innym użytkownikom jeśli odpowiedz mi się podoba. Myślę, że sam dawalbys częściej lajki jeśli nie to, że Twoje jako eksperta są lepiej punktowane. Wydaje mi się, że użytkownicy nie dają często łapek w górę patrząc na te kilka miesięcy które jestem na forum i nigdy nie zauważyłem sytuacji żeby ktoś dostał tyle punktów w jeden poranek za tematy poruszane z przed kilku dni. Tym bardziej biarac pod uwagę fakt że w większości punkty przyzna przez tych samych urzytkownikow są dla jednej osoby. Zaniepokoiło mnie to i dlatego poruszyłem ten temat. Nie wiem jaki jest dzienny ruch na stronie bo tego nie widać
Jasne, rozumiem. Forum jest do pomagania, nie trzeba tu tworzyć nieprzyjemnej atmosfery. Niepotrzebnie wylałem tu swoje obawy.
-
Czytaj także:
Co w instalacji elektrycznej jest najważniejsze dla przys
Co w instalacji elektrycznej jest najważniejsze dla przyszłego użyt
Wymiana instalacji elektrycznej
Jakie są najczęstsze sygnały do wymiany instlcji elektrycznej? I ja
Zwarcie instalacji elektrycznej?
Jak najlepiej zachować się podczas zwarcia instalacji elektrycznej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg
Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z
Bezpieczeństwo elektryczne po powodzi – zasady i procedur
We wrześniu 2024 roku Polska doświadczyła jednej z największych pow
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą
Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z
Według mnie, forum służy do dyskusji i dzielenia się informacjami, a nie do rozwiązywania zadań domowych. A dla mnie to wygląda jak by potrzebne były Ci te odpowiedzi na sprawdzian/egzamin/zadanie domowe.
Możesz to zrobić w inny sposób. Napisz jak uważasz i sprawdzimy i ewentualnie poprawimy Twoją odpowiedź (przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia, nie wiem jak inni użytkownicy).