13 odpowiedzi

Sprawdź

Panele fotowoltaiczne zagrożeniem cybernetycznym?

CMD 4 pkt dodane:

Czytałem ostatnio ciekawy artykuł, w którym wskazywano, że panele fotowoltaiczne mogą stać się obiektem ataku cyberprzestępców...

"Wyobraźmy sobie sytuację, że za kilka czy kilkanaście lat polska energetyka będzie w dużo większym stopniu oparta na fotowoltaice i ktoś postanowi wyłączyć nam wszystkie panele. Będziemy mieli wtedy prawdziwy problem z niedoborem energii elektrycznej."

oraz 

"Wyzwaniem jest postęp technologiczny i pojawienie się nowych elementów infrastruktury, np. optymalizatorów mocy wykorzystywanych w instalacjach fotowoltaicznych. (...) Ustalono, że ekspansję w tym zakresie prowadzą Chińczycy, a właśnie w tych optymalizatorach mocy mogą znajdować się urządzenia szpiegowskie albo elementy, które mogą bezpośrednio wpływać na działanie systemu energetycznego."

Powiem szczerze, że nie patrzyłem na to z tej strony... 

Co o tym sądzicie? 

Zostawiam link do artykułu: 

https://android.com.pl/news/400663-panele-fotowoltaiczne-cyberzagrozenia/?fbclid=IwAR3GWQWlN0rdradjddQO_RPQOIgmgMX-KZv6iu9NlTqYhCO2-Wxf26owZd8

 • GN 11 pkt
 • Piotr Bibik

  Tą sytuację proponuje rozpatrzyć globalnie.

  Jeśli ktoś wyłączy panele w kilku domach to nie wpłynie to w żaden sposób na sytuację innych obywateli, ale jeśli udział energii wytwarzanej przez PV w krajowej sieci energetycznej będzie duży, wówczas czy to przez wyspecjalizowane służby czy top przez zorganizowane grupy hakerów atak na całą sieć może mieć poważne skutki dla sporej części obywateli. 

  Krajowa sieć energetyczna, z której nagle odłączymy 50% mikroinstalacji zostanie zdestabilizowana. Pojawią się przeciążenia, które mogą szybko doprowadzić do awarii i wyłączeń kolejnych obszarów. Gospodarka pozbawiona energii elektrycznej staje, nawet stacja benzynowa nie sprzeda nam paliwa do agregatu.
  Duży, zaplanowany i dobrze skoordynowany atak hakerów może więc doprowadzić do sporych strat finansowych, a nawet zamieszek.

  Prześledźcie informacje, które są udostępniane z działań militarnych, a które miały miejsce w ostatnich latach. Przykładem może być Irak. Oficjalnie zostało podane, że jeszcze przed oficjalnym uderzeniem przeprowadzane były sabotaże na iracką sieć zasilającą. Sabotowane były zarówno elektrownie jak i punkty przesyłu.

  Dzięki takim działaniom odpowiednie służby odwracają uwagę od zagrożenia wywołując wewnętrzne zamieszanie.

  W strukturach polskiej armii również działają odpowiednie jednostki ;) 

  https://alebank.pl/powstajaca-w-polsce-cyberarmia-skutecznie-powstrzyma-cyberataki/?id=276480&catid=25924 

  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27478?t=Cyberarmia

  https://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/307289950-Potezny-przetarg-Polska-cyberarmia-zbroi-sie.html

  https://niebezpiecznik.pl/post/polska-cyberarmia-powstala/

 • Br3xPL 68 pkt

  Myślę, że do tego czasu jakaś firma XYZ stworzy takie zabezpieczenia, że jej złamanie będzie tylko dla najlepszych. Podobna sytuacja może być w systemach smart domu, ktoś wkradnie się na konto i będzie sterował wszystkim czym mamy podłączone.  

 • Wojciech 3 pkt

  Nie chciałbym zagadnienia lekceważyć, ale wydaje się, że obecnie każde urządzenie elektroniczne, bez którego trudno wyobrazić sobie życie, może stwarzać cyber zagrożenie.  Myślę, że do celów szpiegowskich znacznie łatwiej niż moduły czy optymalizatory wykorzystać inwerter bądź aplikacje do monitorowania pracy.  Telefon, komputer, telewizor, smartwatch, termomix  czy każde inne urządzenie łączące się z internetem może stwarzać zagrożenie szpiegowskie. Czy jednak z nich zrezygnujemy ...? 

  Sytuację, że jakiś producent inwerterów, mający do nich dostęp przez internet, nagle wszystkie nam odetnie mogę sobie wyobrazić.