Dzień dobry. Remontuję łazienkę i chciałem dać oświetlenie w podwieszanym suficie, centralnie nad kabiną prysznicową (wysokość sufitu to ok. 2,3m). Wykonawca pociągnął tam zwykły przewód 3x1.5mm² i zamierza podłączyć standardowe oprawki na żarówki GU10 na 230V. Z tego co czytałem w przepisach, nad samym prysznicem jest tzw. strefa 1 i zasilanie powinno być obniżone do 12V przez transformator (SELV). Oprawki, które kupiłem, mają stopień ochrony IP20, a fachowiec twierdzi, że 'przecież sufitu nikt wodą nie leje'. Czy to zgodne ze sztuką rozwiązanie?
Odpowiedzi (1)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
Czytaj także:
Oświetlenie i gniazda w meblach
Właśnie przygotowuję artykuł na swojego bloga i przypomniałem sobie
Realizacja nietypowego układu oświetlenia w łazience - sc
Cześć, jakiś czas temu kupiłem mieszkanie i aktualnie jestem na eta
Wentylator w łazience hałasuje i skrzeczy
Wentylator w łazience hałasuje (skrzeczy) kiedy jest włączony. Jaka
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…
Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk
Strefy ochronne w łazience - bezpieczeństwo i wymagania i
Bezpieczeństwo elektryczne w łazience stanowi priorytetowe zagadnie
TRACK 1-PH ELEMENTAL – nowoczesny oświetlenie szynowe
Oświetlenie szynowe to jedno z najbardziej elastycznych rozwiązań s
Tak naprawdę to znów może być rozważanie teoretyczne i praktyczne. Bo według przepisów strefa ochronna sięga do 2,25m a tutaj mowa o wysokości 2,3m , wiec można by w teorii nie bać sie innych rozwiązań. Jednak ja rekomendował bym rozwiązania bezpieczne. Czyli najlepiej oprawy np. z IP65 a mając sufit podwieszany zawsze można wrzucić w niego rozwiązanie z transformatorem,. Kabel zawsze może być wykorzystany ten co jest położony. Oprawy z IP20 sa jednak dla mnie sie nie nadają do łazienki. Lepiej mieć bezpiecznie i drożej niż taniej ale z myślą że może zawsze coś wydarzyć jak zaistnieją nie przewidziane okoliczności.