Święta za chwilę się rozpoczną, a w tym roku nie było jeszcze pytania dotyczącego oświetlenia świątecznego.
Dlatego postanowiłem poruszyć społeczność.
Pochwalcie się, z jakich systemów sterowania światełkami korzystacie? A może wciąż korzystacie z tradycyjnej metody ręcznej załączania i wyłączania ?
Ja kilka lat temu kupiłem zwykłe programatory czasowe (mechaniczne- klikane) i teraz przechodzę na przekaźniki Tuya. Dodatkowo ujawniło się u mnie lenistwo i wolę sterować choinką z telefonu niż celować wtyczką za choinką :)
Odpowiedzi (2)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Piotr Bibik: kiedyś trzeba było kombinować, ten przedłużacz to fajne rozwiązanie dla mało zaawansowanych technologicznie ludzi
super, że poruszyłeś temat oświetlenia na zewnątrz :)
-
Czytaj także:
1W ile to WAT?
Szykuję oświetlenie świąteczne na zewnątrz i chcę zabezpieczyć się
Oświetlenie świąteczne?
Dzień dobry, zaczął się grudzień i wraz z nim czas świąteczny dlate
Oświetlenie
Witam,Z racji tego, że elektryki na codzień robimy mało albo wcale
Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?
Zastanawiasz się jakie lampki choinkowe wybrać do wewnątrz i na zew
Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne
Stworzenie właściwej atmosfery w naszym domu podczas Świąt Bożego N
Bezpieczne instalacje elektryczne na Boże Narodzenie - ja
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości i
Używałem różnych sposobów. W latach 90 w celu uzyskania efektu migania używało się wpiętego szeregowo w obwód zapłonnika ale samo załączanie i wyłączenie odbywało się za pomocą wtyczki. Potem był krótki okres różnych robionych samodzielnie elektronicznych sterowników w tym zegary sterujące. Potem miałem przygodę z gotowcami, czyli mechanicznymi lub elektronicznymi zegarami sterującymi. Przez kilka lat korzystałem z przedłużacza Supli PNW-01 (działała niezawodnie), ale męczyło mnie korzystanie z różnych rozwiązań i obecnie wykonałem własny sterowany przedłużacz sterowany poprzez wbudowany Blebox switchBox Light.
Ale poruszę tu trzy inne tematy:
Jakość oświetlenia świątecznego.
Mam na myśli jakość użytych przewodów i sposób dobrania mocy oporników w stosunku do użytych diod LED. Przewody, które po roku, dwóch pękają (szczególnie w miejscy w którym wchodzą w oprawkę LED lub przy wtyczce zasilającej). Oporniki, które są wpięte w obwód LED-ów a które po kilkudziesięciu godzinach świecenia zestawu osiągają tak wysokie temperatury że pojawia się "zwęglenie" na rurkach termokurczliwych użytych jako izolacja LED-ów.
Moc świetlnych dekoracji
Dla elektryka nie jest nowością, że przekaźnik (takie elementy wykonawcze najczęściej są użyte w różnych sterownikach) lub jakiś element półprzewodnikowy może sterować inną mocą podłączonych urządzeń jeśli rodzaj obciążenia jest rezystancyjny (tradycyjne żarówki) ale wartość ta drastycznie się zmniejsza jeśli zamiast żarówek podłączymy LED-y. Niestety wiedza ta na niewiele się przydaje, ponieważ mało który producent podaje maksymalne obciążenie przy LED-owym obciążeniu :( Podają kategorie prazy AC-1, AC-7, AC-3, ale obciążenie LED jest rzadkością. Mam świadomość że podanie bezpiecznej wartości obciążenia LED jest dla producenta sterownika trudne, ale tym bardziej ustalenie tej wartości jest trudne lub wręcz niemożliwe dla użytkownika wybranego modelu sterownika. W efekcie użytkownicy podłączają tyle ile sami uważają za odpowiednią ilość a od tego już niewiele brakuje do nieszczęścia. Patrz opisane tu zagadnienia >>
Oświetlenie dekoracyjne stosowane na zewnątrz
Śnieg i mróz jest obecnie u nas rzadkością za to deszcz stał się standardem i tu pojawiają się ludzie, którzy chcą mieć namiastkę Świątecznego nastroju robiąc często przepiękne oświetlenie dekoracyjne. Jest tylko jeden mały kłopot. Najczęściej stosowane są zwykłe domowe komplety choinkowe zasilane z 230V z IP20 (brak ochrony przed wodą) podłączane bezpośrednio do gniazdka zasilającego. Aż cud, że śmiertelne wypadki są rzadkością. Sam znam kilka domów gdzie otwierając bramkę właściciel ostrzega aby nie dotykać pięknie oświetlonej metalowej poręczy bo czasem kopie. Inny mówi aby nie podchodzić do oświetlonego krzaczka bo tam czasami kopie, ale nie może znaleźć gdzie jest przebicie. Próbowałem z nimi rozmawiać i tłumaczyć co zrobić, aby było bezpiecznie. Muszę przyznać że są zainteresowani do czasu aż sami nie sprawdzą ile kosztuje dedykowane na zewnątrz oświetlenie dekoracyjne lub ile kosztuje odpowiedniej mocy transformator separacyjny.