Przeczytano 549 razy

Osprzęt który nie posiada podwójnego łącznika krzyżowego i sterowanie światłem

Cześć! Mam problem: klient uparł się na osprzęt, który nie posiada podwójnego łącznika krzyżowego. Chciałbym go zastąpić jakimś przekaźnikiem bistabilnym, ale uwaga! Musi to być element do puszki oraz dodatkowo musi on współpracować nie z klawiszem a z łącznikiem schodowym (bo niestety klient już je kupił i nie chce zmieniać). Jaki przekaźnik bistabilny będzie działać jak w układzie z podwójnym schodowym?

Odpowiedzi (13)

 • Sprawa skończyła się tak, że zaproponowałem rozwiązanie bezprzewodowe oparte o radiolinię exta free (dla ciekawych filmik poniżej), ale klient stwierdził że "za drogo", więc zaproponowałem że może niech to podłączy sobie sam bo już nie mam sił się z gościem szarpać. Dziękuję wszystkim za pomoc!

 • Trzeba poszukać przekaźnika sterowanego zboczem.


 • Proxima https://www.proxima.pl/produkt/sterownik-nm/
  To producent świetnych torów radiowych (piloty, sterowniki, cięzko o coś lepszego na rynku) , niektóre z nich są zasilane z 230V i łatwo mieszczą się w puszkach za osprzętem.
  zapoznaj się z ich kanałem na youtube i katalogami a napewno cos kiedys wykorzystasz ;)

 • @mironwawrzusiak niestety nie mogę tak zrobic, bo wszystkie przekaźniki w postaci automatów schodowych działają tak, że po otrzymaniu sygnału odliczają czas. No i gość by raczej nie chciał by mu się oświetlenie samo gasiło :) Ale jest to jakiś trop - pomyślę jeszcze, dziękuję!

 • Bajer - masz rację, no ja myślełem już o przekaźnikach bistabilnych - tutaj masz przykład fajnego dopuszkowego PBP-05 (często go stosuję), ale tak jak mówisz - one działają na impuls a gość nie zrozumie że musi nacisnąć w dół i potem w górę. A do tego upiera się, ze to ma być ten osprzęt bo sprowadził go skądśtam i to ja jestem ten gupi co się stawia :/ Chyba po prostu gościa na drzewo wyślę, choć wolałbym jakieś rozwiązanie mu pokazać (przekorna ze mnie bestia :D  ). Pokombinuję jeszcze z innymi przekaźnikami.

 • @gelotek napisz proszę co masz na myśli pisząc proxima - nie słyszałem o nich ... A może się przydadzą :) Dzięki!

 • @ajonet - święta racja, gość nie słucha się wcale, chce mieć mercedesa a  ma hulajnogę :I A ja się potem męczę... Rozebrać się osprzętu nie da bo to jakieś wynalazki są - wcześniej w hurtowniach takich nie widziałem...

 • Przychodzi mi do głowy użycie automatu schodowego z funkcją przeciwblokady, np. F&F ASO-202

  i być może zamontowanie dwóch sztuk w głębokich osprzętowych puszkach podtynkowych.

 • https://www.fif.com.pl/pl/przekazniki-bistabilne/551-przekaznik-bistabilny-bis-416-230-v.html?search To tylko częściowo rozwiązuje problem, tj. klawisz jak pozostanie w pozycji zamkniętej nie spowoduje żadnego problemu dla przekaźnika, ale później wypadało by go rozłączyć i znów włączyć. Możesz mieć spory problem, moim zdaniem raczej nie uda się tego na takim jak piszesz osprzęcie rozwiązać.

 • Mogło by się udać na sterownikach proximy ale to chyba przerost dormy nad treścią ;)