3 odpowiedzi

Sprawdź

Okresowe pomiary elektryczne. Dlaczego są ważne, kto może je wykonywać?

Redakcja dodane:

Okresowe pomiary elektryczne. Dlaczego są ważne, kto może je wykonywać?

 • EL-ROJ 27 pkt

  Cześć! Pomiary może wykonywać osoba posiadająca uprawnienia "E" czyli eksploatacyjne z wpisanym człoenm pomiarów. Protokół może być przygotowany wyłącznie przez osobę posiadajacą uprawnienia "D" dozorowe w zakresie pomiarów. Dlaczego należy je wykonywać? Ponieważ stan instalacji elektrycznej wraz z upływem czasu ulega zmianie. Aparatura zabezpieczeniowa może nie zadziałać, a to już prosta droga do wypadku. Żeby sobie uzmysłowić problem w załączniku taki mały filmik 

 • Brunobrad2626 6 pkt

  Do wykonania pomiarów instalacji elektrycznych osoba wykonujaca powinna mieć przynajmniej E+ pomiary, ale najważniejsze w pomiarach to protokol a ten moze podpisać tylko człowiek z D + pomiary.

  Pomiary poza tym ze musimy to robić zgodnie z prawem budowlanym, dają nam duża wiedzę na temat instalacji elektrycznej i jej bezpieczeństwa. Pomiary wykorzystuje się też do diagnostyki, awarii które powstają. 

 • ArtekAS 0 pkt

  Uprawniona osoba do wykonywania pomiarów elektrycznych (sep + pomiary). oczywiście mowa tu o okresowych, bo np przy odbiorach z tego co mi wiadomo sep +d(dozur)+ pomiary. 

  A dlaczego są ważne? dla bezpeiczeństwa, wiadomo nić nie trwa wiecznie i może ulec awari co może spowodować poważne skutki dla zdrowia i życa.

  A po drugie ze zględów finasowych. Jeśli ubezpieczamy dom który ulegnie np porzarowi a nie mieliśmy ważnych pomiarów ubezpieczyciel może nam odmówić wypłacenia odszkodowania.