Przeczytano 542 razy

Okresowe pomiary elektryczne. Dlaczego są ważne, kto może je wykonywać?

Okresowe pomiary elektryczne. Dlaczego są ważne, kto może je wykonywać?

Odpowiedzi (9)

 • Prawo budowlane, która określa, że badania eksploatacyjne powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat. Należy jednak pamiętać, że jeśli w grę wchodzą warunki szkodliwe dla naszej instalacji, sprawdzenia eksploatacyjnego należy dokonać już co roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, zlecenie wykonania pomiarów jest obowiązkowe aby legalnie mieszkać w takim budynku. Z pewnością sprawdzi to nasz ubezpieczyciel jeśli będzie musiał wypłacić odszkodowanie.Elektryk-pomiarowiec zobligowany jest posiadać odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne, bardzo często nazywane SEP-ami, jednak w tym przypadku musi znajdować się na nich odpowiedni zapis. „spełnia wymagania kwalifikacyjne do wykonywania prac na stanowisku (…) w zakresie (…) prac kontrolno-pomiarowych”

 • Kontrola stanu instalacji elektrycznej powinna wyeliminować ryzyko związane z jej eksploatacją. Jednak oprócz łatwo dostępnych elementów, takich jak gniazda, włączniki czy rozdzielnice elektryczne obejmuje ona także przewody, które są najczęściej prowadzone w ścianach lub za listwami przypodłogowymi. W związku z tym poza zwykłymi oględzinami są niezbędne również dodatkowe czynności związane z pomiarami.

  Powinna je wykonywać osoba z uprawnieniami dozorowymi

 • Cześć! Pomiary może wykonywać osoba posiadająca uprawnienia "E" czyli eksploatacyjne z wpisanym człoenm pomiarów. Protokół może być przygotowany wyłącznie przez osobę posiadajacą uprawnienia "D" dozorowe w zakresie pomiarów. Dlaczego należy je wykonywać? Ponieważ stan instalacji elektrycznej wraz z upływem czasu ulega zmianie. Aparatura zabezpieczeniowa może nie zadziałać, a to już prosta droga do wypadku. Żeby sobie uzmysłowić problem w załączniku taki mały filmik

  • @EL-ROJ: To jak na tym filmie widać uszkodzenie było mechaniczne przy zakuwania nowego przewodu YDY, i nie są za bardzo dobrane zabezpieczenia w rozdzielni bo to nie miało by mieć miejsca tam są raczej heble lub gwoździe... W normalnej eksploatacji bez uszkodzenia było by oki...

 • Do wykonania pomiarów instalacji elektrycznych osoba wykonujaca powinna mieć przynajmniej E+ pomiary, ale najważniejsze w pomiarach to protokol a ten moze podpisać tylko człowiek z D + pomiary.

  Pomiary poza tym ze musimy to robić zgodnie z prawem budowlanym, dają nam duża wiedzę na temat instalacji elektrycznej i jej bezpieczeństwa. Pomiary wykorzystuje się też do diagnostyki, awarii które powstają.

 • Uprawniona osoba do wykonywania pomiarów elektrycznych (sep + pomiary). oczywiście mowa tu o okresowych, bo np przy odbiorach z tego co mi wiadomo sep +d(dozur)+ pomiary. 

  A dlaczego są ważne? dla bezpeiczeństwa, wiadomo nić nie trwa wiecznie i może ulec awari co może spowodować poważne skutki dla zdrowia i życa.

  A po drugie ze zględów finasowych. Jeśli ubezpieczamy dom który ulegnie np porzarowi a nie mieliśmy ważnych pomiarów ubezpieczyciel może nam odmówić wypłacenia odszkodowania.