1 odpowiedzi

Sprawdź

Kto z Was ma wiedzę (i stosuje ją w praktyce) na temat ochrony przeciwprzepięciowej instalacji teletechnicznych, czyli instalacji antenowych, internetowych, monitoringu, domofonowych....? Przypuszczam że niewielu :(. Dlatego zachęcam do przeczytania poradnika na temat ochrony przeciwprzepięciowej instalacji teletechnicznych. Ja naprawdę dużo się dowiedziałem i nauczyłem, a przede wszystkim uświadomiłem sobie ile błędów popełniam.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe teleinformatyki (salama.pl)

Po przeczytaniu zachęcam do pisania komentarzy bezpośrednio pod artykułem, aby autor mógł się do nich odnieść.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Kłopot w tym, że wiedza instalatorów i inwestorów "stanęła" w latach 90. Większość osób nie zwraca uwagi, że miniaturyzacja i rozwój technologii pociąga za sobą większe wymogi odnośnie ochrony przeciwprzepięciowej. 

  Przepięcia to nic nowego. Istnieją odkąd istnieje napięcie elektryczne, ale jeszcze kilkanaście lat temu, gdy kineskopowy telewizor ważył kilkanaście kilogramów, a odkurzacz nie posiadał elektronicznej regulacji siły ssania i pralka automatyczna nie miała elektronicznego programatora, a programator w ówczesnej prace oparty był o zespół krzywek, i w telewizorze sama zwrotnica antenowa zajmowała więcej miejsca niż obecnie cała elektronika smartfona, to tylko wyjątkowo durze przepięcia mogły takim sprzętom zagrozić. 

  Obecnie gdy mikroprocesory są praktycznie we wszystkich urządzeniach zasilanych energią elektryczną wrażliwość tych urządzeń na przepięcia znacznie wzrosła (instalatorzy i inwestorzy tego nie zauważyli). Właśnie dlatego obecnie istnie wręcz konieczność stosowania kompletnej ochrony przeciwprzepięciowej.

  Kompletnej, czyli składającej się z ochrony zasilania i systemów teleinformatycznych czyli anten, internetu, monitoringu, czujników temperatury i elementów systemu alarmowego.

  Obecnie ochroną przeciwprzepięciową należy również obejmować domofony i wideodomofony co zresztą opisane jest w poradniku do którego link podał @Misiek