Na jakiej zasadzie działały popularne ok. 15 lat temu diody do telefonu?
Hej,
rozkminiamy ze znajomymi, jak działały diody do telefonu - naklejki i breloczki, które przyczepiało się do komórki i które zaczynały świecić, gdy ktoś dzwonił (załączam zdjęcie poglądowe ;)). Chodziło o wibracje czy coś innego? Przy okazji zastanawiamy się też, czy prawdą było to, że przez te diody szybciej rozładowywała się bateria w telefonie.
Ktoś pomoże? Trochę nas nostalgia złapała :)))
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@come: O wow, dziękuję bardzo za odpowiedź! :) No właśnie nie mogliśmy się zgodzić, co do tego, czy to działało na zasadzie aktywacji przez wibracje telefonu, przez fale czy może na podczerwień. Ale to brzmi sensownie :)
-
@kxlewka:Nie ma za co. Nie pozostaje nic jak tylko robić doświadczenia. Kto wie może zadziała :)
-
@come: +15 pkt za podejście do tematu :) Jeszcze jak wyjaśnisz w prostych słowach (dla osoby, która nie zna się na elektryce) co to znaczy indukowało się?
-
@Piotr Bibik: Więc tak na prosty rozum indukować się możemy rozumieć jako wywoływanie/wzbudzenie różnego typu reakcji. W tym przypadku wzbudzać prąd elektryczny za pomocą fal radiowych które są aktywne przy połączeniach.
-
Dobra koncepcja, to ta sama zasada działania, ktora jest w naklejkach zabezpieczajacych w sklepach, w zbliżeniowych kartach płatniczych czy kartach i breloczkach dostępu. A także chipach, które się wstrzykuje psom ii kotom.
Wytworzone pole elektromagnetyczne indukuje siłę w karcie/naklejce/chipie. I ta wytworzona energia zasila diode LEd lub jakis mikroukład odpowiedzialny za komunikację. -
@kxlewka: działało to z tego samego powodu z którego żarówka świeci w mikrofalówce - fale radiowe indukują przepływ prądu (zmienne pole magnetyczne powoduje przepływ prądu w przewodniku)
https://www.youtube.com/watch?v=oDd0WRrNRxw
-
-
Kurcze, nigdy nie spotkałem się z takimi diodami. W sensie, że nie podważam ich istnienia tylko nie wiedziałem że była kiedyś taka moda :) Może za młody jestem ale pierwszy telefon komórkowy w domu to było coś na wzór Motorolla M3588 (nie koniecznie ten model ale coś w tym stylu).
Co do rozładowywania baterii to raczej nie miało to wpływu, skoro te diody były przyklejane lub zawieszane na breloku to z baterią połączone nie były.-
@Gwozdziu944:To było popularne jakoś w latach 2005-2008, tak na oko :) Takie naklejki czy breloczki często można było znaleźć np. w chipsach :D
-
@kxlewka:Całkiem możliwe, że wtedy nie miałem swojego telefonu więc nie wzbudzało to we mnie zainteresowania zapewne :)
-
Czytaj także:
Na jakiej zasadzie określić jakość przemiennika częstotli
Zauważyłem, że w sklepach coraz więcej znajduje się przeróżnych prz
Migające diody na Routerze WIFI
Przychodzę z pytaniem czy normalne jest miganie diody INTERNET oraz
Powerbank do telefonu
Witam, znajomy zapytał się mnie czy znam jakiś solidny powerbank do
Jak wybrać zasilacz do LED?
Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:
Co to jest dioda?
Chcesz dowiedzieć się, jak działa jeden z podstawowych elementów el
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Hej, jak na moje oko działało to na zasadzie fal radiowych/ indukcji. W takiej kolorowej naklejce była nawinięta jakaś cewka + właśnie jakaś dioda na której indukowało się napięcie przy przychodzących/ wychodzących połączeniach. Co w efekcie dawało nam pokaz świecących diod.
"Przy okazji zastanawiamy się też, czy prawdą było to, że przez te diody szybciej rozładowywała się bateria w telefonie."
Wydaję mi się że z baterią nie ma to nic wspólnego.
Edit:
Zrobiłem delikatny re-search :
Dioda Led
Dioda Shottkiego
Kawałek przewodu służący jako antena
( Zrobiłem schemat podłączenia, lecz nie daje 100% gwarancji działania)