Mam pytanie do Koleżanek i Kolegów
Chodzi o połączenie dwóch końców bednarki FeZn 25x4 w ziemi w jak najlepszym stopniu zabezpieczającym przed korozją. Lata temu wykonywało się to za pomocą spawarki i obkładaniem "spawu" papą, bądź obmalowaniem jakąś masą bitumiczną gdzie po kilku latach i tak wkradała się korozja. Czasy już chyba nie te i pewnie są jakieś inne bardziej niezawodne sposoby, a ja w temacie jakieś kilka lat do tyłu jestem. Coś tam doczytałem i jakieś wnioski wyciągam, ale prosiłbym o zdanie społeczności ŁNN, co polecacie.
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dopytam jako laik. Chodzi o łączenie bednarki, która jest w gruncie? Czy taki problem występuje również w przypadku gdy bednarka jest wewnątrz betonowego fundamentu?
-
@Jan Żaba: Wydaje mi się, że beton sam w sobie chroni bednarkę przed korozją, chyba, że dostanie się tam w jakiś sposób powietrze i tym samym wilgoć.
-
@EvViora: połączenie ocynku i betonu nie jest dobrym rozwiązaniem :(
Jeśli w wilgotnym betonie fundamentu użyjemy np. bednarki ocynkowanej oraz czarnej stali, z której są wykonane zbrojenia fundamentu, dojdzie do korozji galwanicznej (powstanie ogniwo galwaniczne będące źródłem prądu). Spowoduje to uszkodzenie powłoki cynku, po zniszczeniu której ogniwo przestanie funkcjonować i proces korozji nie powinien dalej postępować.
Źródło: Jak zrobić uziemienie?
@Jan Żaba odsyłam do wyżej przytoczonego poradnika.
-
@Piotr Bibik: O, dziękuję za wyprowadzenie z błędu :) Lecę się wczytać w artykuł
-
-
-
W pracy dalej stosuje łączenia spawane. Jest to najbardziej efektywny oraz szybki sposób na wykonanie takiego połączenia. Wystarczy sprayem ocynk dobrze obłożyć i powinno wytrzymać;) Łączenia skręcane stosuję raczej gdy bednarka wystaje ponad poziom ziemi.
-
Żeby zapobiec korozji można używać zgrzewania egzotermicznego do łączenia bednarek. Połączone w ten sposób nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych, bo metoda ta nie uszkadza powłok ochronnych metalu (cynku).
Spawanie łukowe z kolei uszkadza te powłoki, dlatego jeżeli decydujemy się na taki sposób łączenia, to miejsce spawu trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed korozją. Do tego celu używa się najczęściej dedykowanych taśm antykorozyjnych: https://www.tim.pl/tasma-antykorozyjna-50mm-x-10m-do-polaczen-ziemnych-111-50-11105099
Połączenia zaciskowe (np. uchwyt krzyżowy) nie są zalecane do stosowania pod ziemią, ze względu na ryzyko korozji. W takich połączeniach może gromadzić się woda co przyśpiesza korozję oraz występuje również korozja naprężeniowa. Takie połączenia na ogół nie są dopuszczane z wyjątkiem przypadków, gdy są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją (tu również nada się taśma antykorozyjna).
-
Jak znajdziesz chwilę i chęci to polecamy nasz artykuł dotyczący połączeń w uziemieniach: https://rst.pl/polaczenia-stosowane-w-ukladach-uziemiajacych-w-aspekcie-polskich-norm/
Ogólnie są 3 techniki wykonywania połączeń:
- spawanie
- połączenia skręcane
- zgrzewanie egzotermiczne
Zarówno połączenia spawane i skręcane umieszczane w ziemi należy dodatkowo zabezpieczać przed korozją (punkt E.5.6.2.2.1 normy PN-EN 62305-3). Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że masy bitumiczne niestety także z czasem zanikają więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą taśmy antykorozyjne (https://rst.pl/oferta-handlowa/galmar/akcesoria/tasma-zabezpieczajaca/).
Największy problem z połączeniami spawanymi polega na tym, że spawać nie każdy umie i są one często wykonywanie niewłaściwie. Niestety normy nie wskazują wytycznych w zakresie długości i jakości spoin bednarek.
Jeżeli chcemy uzyskać odpowiednią trwałość połączenia skręcanego, to sugerujemy stosowanie uchwytów krzyżowych (z 4 śrubami) całkowicie wykonanych ze stali nierdzewnej (łącznie ze śrubami i nakrętkami). Jednak nawet uchwyt ze stali nierdzewnej wymaga dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego. Ważne jest także aby dobierać uchwyt odpowiednio do kształtu łączonych elementów, tak aby zapewnić jak najlepszy kontakt blaszek z przewodami (https://rst.pl/oferta-handlowa/galmar/uchwyty/).
Natomiast jeżeli chcemy uzyskać połączenie, które na pewno będzie trwalsze niż same łączone elementy to tu zgodnie z radą @michal345 polecamy zgrzewanie egzotermiczne. Więcej o zgrzewaniu możesz doczytać tutaj: https://rst.pl/oferta-handlowa/galmar/zgrzewanie-egzotermiczne-2/
-
Czytaj także:
Jaki jest najlepszy sposób łączenia gniazd elektrycznych?
Jaki jest najlepszy sposób łączenia gniazd elektrycznych?
Czy łączenie się do publicznego Wi-Fi jest bezpieczne?
Publiczne Wi-Fi staję się nieodłączną częścią miejsc publicznych. C
Przykręcenia płaskownika bednarki do szyny.
Czy jest możliwość przykręcenia płaskownika bednarki do szyny. Bed
Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze,
Od czasu do czasu słychać w mediach szokujące informacje o pożarze
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Zgrzewanie egzotermiczne to na ten moment chyba najlepsza opcja, jednak trzeba zwrócić uwagę, że do każdego rodzaju połączenia trzeba mieć inną formę, dlatego przed zakupem warto się upewnić, czy będzie dla nas odpowiednia :)