Przeczytano 469 razy

KONKURS - W jakich miejscach zastosujesz gniazda i łaczniki o podwyższonym stopniu ochrony przed wodą?

Czołem Fachowcy! 

Czeka na Was kolejne pytanie konkursowe w naszym konkursie z Schneider Electric.

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 21 lipca, do godziny 23:59

PYTANIE KONKURSOWE:

W jakich miejscach zastosujesz gniazda i łączniki o podwyższonym stopniu ochrony przed wodą? Jaki osprzęt wybierzesz na zewnętrzną elewację budynku a jaki na "drewniany" strych? Osprzęt o jakim stopniu IP wybierzesz na pomost do którego cumują żaglówki?

Nagrody:

 • Mureva Styl Gniazdo 2P+PE podwójne antracytowe MUR36028 (o wartości: 153,49 zł brutto, wg. cennika producenta)
 • Mureva Styl Łącznik schodowy antracytowy MUR35021 (2, sztuki, o łącznej wartości: 101,45 zł brutto, wg. cennika producenta)
 • Mureva Styl Łącznik podwójny schodowy antracyt MUR35022 (o wartości: 82,95 zł brutto, wg. cennika producenta)
 • Mureva Styl Gniazdo 2P+PE zaciski śrubowe antracytowe MUR36030 (o wartości: 50,73 zł brutto, wg. cennika producenta)
 • kod rabatowy do wykorzystania w sklepie TIM o wartości: 60 zł brutto
 • gadżety społeczności o wartości: 49,20 zł brutto

Zasady:

 • zapoznaj się z pytaniem konkursowym i odpowiedz na nie w formie komentarza,
 • komisja konkursowa wybierze najciekawszą odpowiedź,
 • każdy etap konkursu trwa 2 tygodnie, a po jego zakończeniu wyłonimy zwycięzcę,
 • co 2 tygodnie czekają na Ciebie nowe zadanie i nowe nagrody do wygrania.


Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ
Więcej o konkursie można przeczytać TUTAJ

Powodzenia!

Odpowiedzi (10)

 • Kluczowym „parametrem”, jakim operujemy, opisując materiały przeznaczone do pomieszczeń o specjalnych warunkach, jest stopień ochrony IP. Pierwsza cyfra kodu jest związana z ochroną urządzenia przed dostaniem się do jego wnętrza przedmiotów o średnicy mniejszej niż 1 mm, a jednocześnie oznacza stopień ochrony samego użytkownika przed bezpośrednim kontaktem z elementami pozostającymi pod napięciem. Druga cyfra odnosi się do ochrony urządzenia przed kroplami wody.
  Dlaczego dobranie nieodpowiedniego, tzn. zbyt niskiego stopnia ochrony IP może być brzemienne w skutkach? Wiąże się to m.in. z typowym zagrożeniem związanym chociażby ze środowiskiem o podwyższonej wilgotności. Zwiększona wilgotność czy możliwość chwilowego kontaktu z wodą zwiększa jednocześnie zagrożenie porażenia prądem. Do tego dochodzi podwyższona temperatura w niektórych z pomieszczeń, np. wskutek pracy urządzeń do obróbki termicznej. Należy więc zapewnić jak najwyższy poziom ochrony przed dotykiem elementów pod napięciem oraz takich, na których w raelektroinstalacyjny zie awarii mogłoby dojść do pojawienia się potencjału elektrycznego. W pomieszczeniach, w których panują trudniejsze warunki konieczne jest izolowanie i osłonięcie przed dotknięciem czynnych części urządzeń i instalacji elektrycznych.

 • Gniazda i łączniki o podwyższonym stopniu ochrony (IP) przed wodą stosujemy w miejscach gdzie istnieje ryzyko wnikania wody pochodzącej z warunków atmosferycznych czyli np. elewacja zewnętrzne budynków lub specyfiki warunków wewnętrznych (łazienka, myjnia, basen, oczka wodne). 

  W przypadku łazienki stosujemy gniazdka i łączniki o stopniu ochrony IP44 [odporne na małe drobinki (do 1mm), a także na zachlapania wodą pod dowolnym kątem]. 
  W przypadku elewacji zewnętrznej budynku stosujemy gniazdka i łączniki o stopniu ochrony IP65 [wysoka odporność na wodę - ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) wnikanie z dowolnej strony]. 

  Osprzęt w przypadku drewnianego strychu zgodnie z przepisami „zabronione jest instalowanie opraw oświetleniowych oraz osprzętu instalacji elektrycznych, jak wyłączniki, przełączniki, gniazda wtyczkowe bezpośrednio na podłożu palnym, jeżeli ich konstrukcja nie zabezpiecza podłoża przed zapaleniem” (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010, Dz. U.2010 nr 109 poz. 719). Izolowanie osprzętu od palnego podłoża a prowadzenie przewodów w atestowanych rurach osłonowych z tworzywa o właściwościach samogasnących, nierozprzestrzeniających płomienia, co odizoluje instalację elektryczną od drewnianego podłoża.

  W przypadku pomostu do którego cumują żaglówki stosujemy osprzęt o stopniu ochrony IP68 [ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)]


  Źródła wykorzystane w opracowaniu: 
  https://lumigo.pl/klasa-szczelnosci-ip-co-oznaczaja-skroty-20-23-44-54-65-wg-normy/
  https://sklep-ecsystem.pl/webpage/klasy-szczelnosci-ip-stopien-ochrony.html
  https://www.instalacjebudowlane.pl/3857-33-68-stopien-ochrony--ip.html
  http://www.e-instalacje.pl/a/jak-powinna-byc-wykonana-instalacja-elektryczna-na-poddaszu-20148.html

 • Osprzęt elektryczny o podwyższonym stopniu szczelności IP można zastosować na zewnątrz budynku lub w w garażu,myjniach ,basenach,piwnicach,kotłowniach,na strychu i dachu.Na zewnątrz budynku zastosuję osprzęt IP65 ,i taki sam zastosuje pod strych wraz z rurkami plastykowymi.Na pomostach lub dokach gdzie cumują żaglówki zastosuję najwyższy stopień osprzętu IP68.

 • Akceptuję regulamin.
  Gniazda oraz łączniki o podwyższonym stopniu ochrony przed wodą zastosuję w takich sytuacjach, gdzie mam do czynienia z dużo ilością wilgoci lub dużą ilością wody i pyłu.
  Na dwór wybiorę (na elewację) elementy z IP 54 i taki sam na drewniany taras. Ponieważ są odporne na wilgoć, zachlapania i posiadają dodatkowe zabezpieczenie (atut), że są odporne na pył.
  Na strych wybrałbym: elementy z IP 63, ponieważ musi być pyłoszczelne i trochę wodoszczelne. Nie zawsze robi się na strychu rzeczy w całkowitej suszy. Czasami robi się przy lekkim deszczu coś – wiec minimalne zabezpieczenie musi być.
  Natomiast złącze, z którego korzystam na pomoście i nie tylko, bo czasem w lesie to wybieram IP58. Jest mocno pyłoszczelne oraz mocno wodoszczelne

 • W domu to kuchnia, łazienka, piwnica, garaż. A tak poza to przychodzą mi do głowy jeszcze np. szatnie basenowe.

 • Dzień dobry,

  Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, przypomniałem sobie kilka "ciekawych", nieprzemyślanych miejsc na instalacje gniazdka elektrycznego. Dlatego odpowiadając z myślą o własnym doświadczeniu i bezpieczeństwie to tak:

  1. Gniazda i łączniki o podwyższonym stopniu ochrony przed wodą zastosowałbym oczywiście w łazience, kotłowni w pobliżu boilerów, zbiorników na wodę, itp. oraz z czym często się spotykałem osobiście przerabiając zwykłe gniazda tzn. bez norm IP, zamontował bym w pobliżu zlewozmywaka(najczęściej spotykałem się z takim nieprzemyślanym umiejscowieniem w blokach z tzw. wielkiej płyty), pod zlewozmywakiem, zawsze może dojść do jakiejś usterki hydraulicznej. Również warto pomyśleć o ochronie przed wodą co jest oczywiste w każdym gniazdku zewnętrznym oraz w pobliżu "oczek wodnych" przy których montowane są pompy.

  2. Na zewnętrzną elewację budynku użyłbym gniazd o minimalnym stopniu ochrony IP55, a przewód położył w ziemi drogą prostoliniową. Na drewniany strych użyłbym rurek zabezpieczających, wykonanych z materiału niepalnego, samo gaszącego wykonanego najlepiej z materiału bezhalogenowego. Gniazda powinny być umieszczone w specjalnych puszkach odprowadzających ciepło.

  3. Do miejsca, w którym cumują żaglówki, tzn. pomosty muszą spełniać duże wymagania odnośnie ochrony przed wodą, nie tylko jest gniazdko pryskane przez wodę, ale warto zwrócić uwagę, że często będzie zalewane i w przypadku mocnego podniesienia stanu wody może zostać całkowicie zalane, więc na takim miejscu nie oszczędzałbym tylko zamontował gniazda z ochroną IP68 oraz gniazda odporne na uderzenia.