4 odpowiedzi

Sprawdź

kompensator mocy biernej do domu?

Hunter 0 pkt dodane:

Ostatnio dużo mówi się o opłatach za moc elektryczną biernej. Wiem, że do zniwelowania tej mocy służą kompensatory. Ale czy w domu jednorodzinnym też grożą mi takie opłaty? Mam zamiar założyć sobie instalację fotowaltaiczną, czy ona będzie miała wpływ na moc bierną? Czy warto instalować w domu urządzenia do kompensacji? Jeśli tak, to jaki kompensator mocy biernej do domu powinienem zastosować? Ile to kosztuje?

 • Panowie może trochę uogólnili temat. Tu nie chodzi do końca o umowę czy to na firmę czy na osobę prywatną, a to jaki licznik mamy u siebie założony oraz jaką moc umowną mamy w umowie z zakładem energetycznym (jaka taryfa). W sytuacji jeżeli ma Pan zainstalowany licznik do pomiaru bezpośredniego (moc umowna do 40 kW), to nie będzie Pan płacił za moc bierną i instalowanie kompensatorów mija się z celem. Faktycznie większość osób prywatnie nie ma większego zapotrzebowania na moc, ale nie dotyczy to wszystkich. Przy pomiarze półpośrednim (moc umowna powyżej 40 kW) sytuacja się zmienia i zakład energetyczny dolicza dodatkowe opłaty za moc bierną. Wtedy jeżeli koszty są znaczące (widać to na fakturze od zakładu energetycznego gdzie jest osobne rozliczenie za moc bierną) to warto zdecydować się na kompensowanie mocy biernej co wymaga analizy poprzez montaż na obiekcie analizatora parametrów sieci i dobór kompensatora do odpowiednich potrzeb. 

 • W tym momencie zazwyczaj nie są pobierane opłaty za moc bierną nawet od prosumentów jeśli umowa jest na osobę prywatną. W przypadku umowy na firmę, takie opłaty mogą zostać naliczone. Oczywiście w zapisie mówiący o kosztach za pobór mocy biernej, jest furtka, która umożliwia pobranie takich opłat od każdego. Użyli słów "w uzasadnionych przypadkach" więc jeśli będą chcieli, to podciągną pod to wszystko. 

  Jeśli na fakturze za prąd nie masz pozycji z naliczeniem opłat za energię bierną, to nie ma sensu montować takiej instalacji. Aby zniwelować moc bierną montuje się dławiki lub baterie kondensatorowe, w zależności jaki charakter ma ta moc bierna - indukcyjna czy pojemnościowa. 

  Do oceny jakiej instalacji potrzebujesz, montuje się specjalna aparaturę w domu na kilka dni, która zbada jaki charakter mocy biernej u Ciebie występuje i na podstawie wyników i obliczeń dobierana jest odpowiednia wielkość instalacji. 

  Podsumowując. Dopuki nie masz na fakturze opłaty za moc bierną, nie trzeba się martwić problemem. Możesz oczywiście skontaktować się z firmą, która montuje takie instalacje i zapytać się jak to cenowo wychodzi, ale chyba nie ma sensu martwić się na zapas. 

  Wydaje mi się, że @EL-ROJ zna się na temacie to może coś dorzuci od siebie. 

 • Kompensacja mocy biernej | TAURON

  Po co kopiować i powielać, a tam opisali problem i trzeba jeszcze uważać bo może się komuś nie spodobać odpowiedź i go ukarają że ma inne zdanie jak wszyscy klakierzy.

 • Obecnie dla producentów domowych nie ma opłat za moc bierna.

  Oczywiście falownik pv produkuje moc bierna.

  Dokładne dobranie kompensatora wymaga założenia analizatora na tę ja sieć i sprawdzenia ile mocy biernej produkujesz.

  Teraz nikt o tym nie myśli, ale znając naszych dostawców pewnie niedługo ktoś wpadnie na pomysł kasowania ludzi za bierna. Szczególnie tych którzy nie są standardowym odbiorca.