Przeczytano 2 096 razy

Kompensacja mocy biernej

Czym się różni moc bierna pojemnościowa od indukcyjnej ? W jaki sposób można określić na etapie projektowania, jaką wartość mocy biernej będzie generowała instalacja / odbiornik ? Jak uniknąć opłat za moc bierną na taryfie C ?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (4)

 • EL-ROJ Moderator Automatyk/Elektryk/Manager

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 20 pytań
  • 411 odpowiedzi
  • 99.6% pozytywnych ocen od użytkowników

  Cześć! Z elektrotechniki w wersji niespecjalistycznej wiemy, że istnieje moc czynna (to co w większości przypadków faktycznie "pracuje"), moc bierna (to co jest "tracone" na przekształecenia w polu magnetycznym dla cewek <jak np. cewki napędów> i polu elektrycznym <czyli w kondensatorach>), moc pozorna (taka która jest tylko teoretyczną, bo nie uwzględnia charakterystyki obwodu) oraz moc Budeanu (taka, której znaczenie odkryje świat w najbliższym czasie, ponieważ wyraża się on jako moc zniekształceń okresowych <D - distortion> z którymi będziemy mieli sporo do czynienia w świecie opartym o przekształtniki generujące zaburzenia harmoniczne w skali globalnej co raz bardziej okresowe, ale nią się na razie wogóle nie przejmujemy i nie myślimy o niej - olać to teraz :)  ). Wracając do wątku: moc bierna ma charakterystykę pojemnościową, jeżeli w obwodzie przeważają odbiorniki o charakterze pojemnościowym. Jeżeli obwody posiadają charakterystykę indukcyjnościową (np. silniki), to charakterystyka instalacji kieruje się w stronę mocy biernej o charakterze indukcyjnościowym. Ponieważ silniki generują zdecydowanie silniejsze pole magnetyczne niż stosowane w instalacjach elementy pojemnościowe, to  w instalacji w której występuje sporo silników mamy charakterystykę indukcyjnościową. Żeby to skompensować dodaje się "przeciwną" moc do obwodu - czyli wzbogaca się obwód bateriami przełączalnych kondensatorów. Na tym właśnie polega ta mistyczna kompensacja mocy biernej. 

  W linku podsyłam filmik, gdzie Pan baaaaaaaardzo powoli opowiada o co z tym chodzi przy okazji reklamując swoje rozwiązanie :)


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 50 pytań
  • 793 odpowiedzi
  • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Good job El-Roj. :)

  Dodam tylko, że w obiektach o mocy biernej pojemnościowej stposuje się zestawy dławików (indukcyjności) stałych lub przełączanych. Choc jest to rzecz niezbyt często spotykana, bo jednak nasz swiat oparty jest o silniki indukcyjne.

  Można tez zastosować filtry aktywne, ale to już inna bajka  i całkiem inne koszty.

  Na etapie projektowania ocenić rzeczywistą wartośc mocy biernej generowanej w obiekcie może być ciężko. Jak projektujesz tartak z kilkoma silnikami, to bedzie to proste. Jak planujesz jakies linie techniologiczne, dziesiątki, a może setki urządzeń dostarczanych z różnych źródeł i pracujących w trybie mocno mieszanym obliczenie tego może być trudne i zazwyczaj kończy się przewymiarowanym zestawem do kompensacji - a więc i zbyt drogim. 
  Najlepszą metodą jest jaką wypróbowałem było zabudowanie u klienta zestawu obliczonego na czuja, ale z zostawionym  miejscem na jeden lub dwa stopnie do rozbudowy. 
  I przydało się to, bo klient w pół roku dostawił urządzeń na dodatkowe 30% mocy i bez wielkich ceregieli rozbudowałem im zestaw o dodatkowe kondensatory.

Czytaj także:

ile kosztuje kompensacja mocy biernej??
Społeczność

ile kosztuje kompensacja mocy biernej??

ile kosztuje kompensacja mocy biernej w zakładzie gdzie zużywa się

Więcej
kompensacja mocy biernej jak ją wyliczyć
Społeczność

kompensacja mocy biernej jak ją wyliczyć

jak ją wyliczyć i czy ma negatywny wpływ na rachunek za EE. Czy szk

Więcej
Po co jest kompensacja mocy biernej?
Społeczność

Po co jest kompensacja mocy biernej?

Po co jest kompensacja mocy biernej i jakimi urządzeniami ją realiz

Więcej
Więcej
Podstawowe pojęcia w maszynach elektrycznych
Blog

Podstawowe pojęcia w maszynach elektrycznych

Aby w pełni zrozumieć, jak działają maszyny elektryczne, musimy zna

Więcej
Jaki zasilacz do karty graficznej Nvidia z serii RTX?
Blog

Jaki zasilacz do karty graficznej Nvidia z serii RTX?

Wybór odpowiedniego zasilacza do karty graficznej powinien opierać

Więcej