Przeczytano 137 razy

Kompensacja mocy biernej pojemnościowej a instalacja PV

Coraz częściej klienci zaczynają interesować się mocą bierną pojemnościową, wynika to głównie z artykułów które klienci czytają w internecie.

OSD nie liczy nas  ( jako klienta indywidualnego) jeszcze za tą moc.

Jaka jest Wasza odpowiedź na pytanie? zapraszam do dyskusji

9

Odpowiedzi

Odpowiedzi (9)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Proponuję zacząć od zastanowienia się, kto i dlaczego jest zainteresowany kompensacją mocy biernej?

  Czyli, jeśli w domach i mieszkaniach ludzie nie będą kompensować mocy biernej, i będą stosować urządzenia gdzie cosinus fi jest niski, to co się w praktyce będzie dziać?

  Następnie proponuję porozmawiać jakie urządzenia stosowane w domu "robią najwięcej problemów" i wpływają na wzrost mocy biernej.

  Co może zrobić przeciętny "Kowalski", aby w jego domu lub mieszkaniu temat mocy biernej był pomijalny czyli aby jakość energii była na na tyle dobra, aby nie musiał zastanawiać się nad zakupem i instalacją urządzeń do kompensacji mocy biernej.

  Na koniec, warto poruszyć zagadnienie jak w warunkach domowych można kompensować moc bierną?

  Jak duże są takie urządzenia, gdzie je należy zamontować i czy są szczególne zalecenia odnośnie miejsca ich montażu (np. czy w miejscu montażu nie jest zaliczane do strefy zagrożenia wybuchem)?

  Po przeprowadzeniu takiej dyskusji, łatwiej będzie przewidzieć co dostawca energii może zrobić w najbliższym czasie ;)

  • @Piotr Bibik: zainteresowany z pewnością jest ten który ponosi dodatkowe opłaty związane z mocą bierną. Najczęściej są to zakłady produkcyjne i usługowe i to nie koniecznie o dużej konsumpcji energii, oczywiście wszystko zależy od profilu działalności.

  • @Jacek Niżyński: może źle się wyraziłem. Zainteresowany, czyli ten, co nakłada opłaty.

   Jakie konsekwencje po stronie producentów i dystrybutorów energii elektrycznej ma "zbyt duża" moc bierna?

   Co powoduje, że dostawca energii nalicza opłaty za moc czynną i moc bierną?

   Co się stanie (po stronie dystrybutora energii elektrycznej), jeśli w sieci będzie "zbyt dużo" mocy biernej? Jakie to będzie miało konsekwencje dla linii przesyłowych, stacji rozdziału itd.?

 • Wydaje mi się iż do czasu braku kar czy opłat za bierna temat będzie marginalizowany, ale jak pojawi się ta opłata to znów będzie bum jak na PV.

  Pytanie jakie grupy będą zaliczane do opłat za bierna.

  Od mocy przyłączeniowej czy od taryfy?

  Czy ci co mają licznik 2kierunkowy

 • Moim zdaniem prędzej czy później będą kary za moc bierną pojemnościową lub będą wymagane baterie kondensatorowe do instalacji prosumentów. Jeśli ktoś ma małą instalację lub na własny użytek to myślę że takich osób nie będzie to dotyczyć.  Znam przykład, gdzie znajomy zainstalował sobie PV do zasilania warsztatu (wziął to na firmę) i pierwszy rachunek który do niego przyszedł wynosił kilka tysięcy złotych. Została mu naliczona opłata za moc bierną pojemnościową. Oczywiście firma która mu to instalowała nie poinformowała go o takich opłatach jeśli instalacja jest zamontowana na działalność gospodarczą.

  Opłacalność instalacji PV przy kolejnych kosztach montażu i zakupu baterii kondensatorowych znacznie się zmniejsza. 
  Jak to zazwyczaj u nas bywa, w nieprzemyślany sposób zachęcić ludzi do czegoś dobrego, bo coś jest z dopłatami albo za darmo, a później dowalić opłaty (bo to przecież nie są podatki :D) dla tych którzy chcieli dobrze. Ja na szczęście nie mam instalacji PV.

  • @Jacek Niżyński A może Ty coś szerzej napiszesz na ten temat? Jakie jest Twoje zdanie?

  • @Gwozdziu944:

   Są to dodatkowe „podatki”. Energetyka szuka oszczędności i nalicza opłaty dla coraz mniejszych odbiorców. Już warunek >40kW nie obowiązuje, dla odbiorców którzy na firmę rejestrują odbiór. Z automatu przeskakują na taryfę C, nawet dla przyłącza <40kW.

   Koszty energii biernej w tym roku w marcu, wzrosły o ok 25%. Klienci na pewno na FV zauważyli zmianę.

   Aby takie inwestycje w instalacje PV były opłacalne, firma która montuje i dobiera instalację, „POWINNA” poinformować klienta o takich opłatach oraz oszacować wielkość przyszłej kompensacji. Jest to wykonalne, pod warunkiem, że przeprowadzi się pomiary oraz wizję lokalną.

   Np. Jeżeli klient przed montażem ponosi opłaty za moc bierną pojemnościową, z dużą pewnością mogę powiedzieć, że te opłaty wzrosną po zamontowaniu instalacji PV.

   Jeżeli klient na dzień dzisiejszy nie płaci za moc bierną indukcyjną ale tg na FV wynosi np. ok 0,35 to opłaty za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej z dużą pewnością pojawią się po zamontowaniu instalacji PV.

   Najważniejsza jest świadomość klienta, uważam że nie informowanie klientów końcowych o wszystkich konsekwencjach zamontowania jest nie rzetelne.

   Rozwiązania dostępne na rynku jak aktywne kompensatory czy tradycyjne baterie, w przypadku opłat zwracają się w okresie od 12-24 miesięcy, dodatkowo poprawiają parametry jakości zasilania.

   Kompensacja mocy biernej, to nie tylko opłaty na rachunkach ale również przyczyna strat na elementach łączeniowych oraz pogarszane parametry jakości energii elektrycznej.

  • @Jacek Niżyński: Zgadzam się i również uważam, że "nie informowanie klientów końcowych o wszystkich konsekwencjach zamontowania jest nie rzetelne."

   Niestety, obecnie większość firm skupia się tylko na tym jak sprzedać, a dla większości klientów liczy się tylko cena.

   Ludzie "wolą żyć w nieświadomości", nie chcą wiedzy (nie chcą jej samodzielnie i bezpłatnie poszukiwać, i nie chcą płacić za rzetelne szkolenia lub konsultacje). Podświadomie wiedzą, że zrobić dobrze znaczy drożej, a po co, skoro działa?
   Kupujący wolą słuchać ładnych haseł i czytać krótkie ulotki które przedstawiają same korzyści. Jeśli już po jakimś czasie okaże się, że podjęli złą decyzję, wówczas wolą się tłumaczyć i mówić: "kto to mógł przewidzieć", "skąd mogłem wiedzieć", "inni też tak mają"...

  • @Piotr Bibik: Znam już przypadek że klientowi zwiększyły się rachunki na firmie po zamontowaniu PV z powodu mocy biernej pojemnościowej.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (2)