9 odpowiedzi

Sprawdź

Kompensacja mocy biernej pojemnościowej a instalacja PV

Jacek Niżyński dodane:

Coraz częściej klienci zaczynają interesować się mocą bierną pojemnościową, wynika to głównie z artykułów które klienci czytają w internecie.

OSD nie liczy nas  ( jako klienta indywidualnego) jeszcze za tą moc.

Jaka jest Wasza odpowiedź na pytanie? zapraszam do dyskusji

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Proponuję zacząć od zastanowienia się, kto i dlaczego jest zainteresowany kompensacją mocy biernej?

  Czyli, jeśli w domach i mieszkaniach ludzie nie będą kompensować mocy biernej, i będą stosować urządzenia gdzie cosinus fi jest niski, to co się w praktyce będzie dziać?

  Następnie proponuję porozmawiać jakie urządzenia stosowane w domu "robią najwięcej problemów" i wpływają na wzrost mocy biernej.

  Co może zrobić przeciętny "Kowalski", aby w jego domu lub mieszkaniu temat mocy biernej był pomijalny czyli aby jakość energii była na na tyle dobra, aby nie musiał zastanawiać się nad zakupem i instalacją urządzeń do kompensacji mocy biernej.

  Na koniec, warto poruszyć zagadnienie jak w warunkach domowych można kompensować moc bierną?

  Jak duże są takie urządzenia, gdzie je należy zamontować i czy są szczególne zalecenia odnośnie miejsca ich montażu (np. czy w miejscu montażu nie jest zaliczane do strefy zagrożenia wybuchem)?

  Po przeprowadzeniu takiej dyskusji, łatwiej będzie przewidzieć co dostawca energii może zrobić w najbliższym czasie ;) 

 • Wydaje mi się iż do czasu braku kar czy opłat za bierna temat będzie marginalizowany, ale jak pojawi się ta opłata to znów będzie bum jak na PV.

  Pytanie jakie grupy będą zaliczane do opłat za bierna.

  Od mocy przyłączeniowej czy od taryfy?

  Czy ci co mają licznik 2kierunkowy 

 • Moim zdaniem prędzej czy później będą kary za moc bierną pojemnościową lub będą wymagane baterie kondensatorowe do instalacji prosumentów. Jeśli ktoś ma małą instalację lub na własny użytek to myślę że takich osób nie będzie to dotyczyć.  Znam przykład, gdzie znajomy zainstalował sobie PV do zasilania warsztatu (wziął to na firmę) i pierwszy rachunek który do niego przyszedł wynosił kilka tysięcy złotych. Została mu naliczona opłata za moc bierną pojemnościową. Oczywiście firma która mu to instalowała nie poinformowała go o takich opłatach jeśli instalacja jest zamontowana na działalność gospodarczą.

  Opłacalność instalacji PV przy kolejnych kosztach montażu i zakupu baterii kondensatorowych znacznie się zmniejsza. 
  Jak to zazwyczaj u nas bywa, w nieprzemyślany sposób zachęcić ludzi do czegoś dobrego, bo coś jest z dopłatami albo za darmo, a później dowalić opłaty (bo to przecież nie są podatki :D) dla tych którzy chcieli dobrze. Ja na szczęście nie mam instalacji PV.