25 odpowiedzi

Sprawdź

Kabel AC do inwertera - falownika

euro 0 pkt dodane:

Witam serdecznie.

Moje zainteresowanie tematyką elektryczności wyniknęło przy okazji zamiaru zainstalowania instalacji fotowoltaicznej 4,5 kW na gruncie w ogrodzie. Pan elektryk z firmy, która ma ją zamontować zaproponował : panele na konstrukcji metalowej w ogrodzie a pod panelami inwerter. Od inwertera, około 70 m do domu do rozdzielnicy, w ziemi ma być poprowadzony kabel miedziany 4 żyłowy x 6mm2 ( 3 fazy i neutralny ). Zapytałem elektryka dlaczego nie chce dać kabla 5 żyłowego , czyli dodatkowego przewodu  w celu wyrównania potencjałów . Odpowiedział, że nie ma takiej potrzeby, bo dom już ma swoje uziemienie, a konstrukcja metalowa pod panele będzie miała swoje uziemienie, do którego podepnie inwerter. Trochę zacząłem czytać i zazwyczaj jest napisane, że od falownika do przyłącza powinien być kabel 5 żyłowy. Mam zatem dwa pytania  :
1. Czy elektryk ma rację i nie będzie błędem zastosowanie kabla AC  4 żyłowego, bez przewodu ochronnego ?
2. Jeżeli takie połączenie jest błędne, to jakie mogą być skutki i jak wytłumaczyć elektrykowi po co jest potrzebny dodatkowy przewód ochronny.
Jestem laikiem i brak mi wiedzy aby ocenić poprawność takiej instalacji i przedstawić elektrykowi odpowiednie argumenty.
Temat może zainteresować więcej osób, bo fotowoltaika jest coraz bardziej popularna, a słyszy się często o błędach w montażu i pożarach instalacji.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych elektrycznością.

 

  • Położysz YAKY 5x16 (alu) będzie dobrze i taniej na takiej odległości. Co do uziemienia może być ale zmierzone czy tylko wbita szpilka i jak ma je wykonać w samej ziemi pod panelami czy obok ?