Przeczytano 1 877 razy

Jakie sterowniki PLC są obecnie łatwe w konfiguracji niezawodne do zastosowań w małych zakładach przemysłowych?

Jakie sterowniki PLC są obecnie łatwe w konfiguracji niezawodne do zastosowań w małych zakładach przemysłowych?

Odpowiedzi (9)

 • Pytanie zbyt ogólnie zadane, aby móc konkretnie odpowiedzieć. Co widać po innych odpowiedziach. Jest ogrom sterowników na rynku od większych i mniejszych producentów które są warte zainteresowania. 
  Łatwe w konfiguracji są wszystkie, jak się wie jak to zrobić. Fakt, jedne są mniej, inne bardziej intuicyjne. 
  To na co warto zwrócić uwagę, to zastosowanie. Nie wszystko jest do wszystkiego, choc teoretycznie tak mogłoby być. Podam tutaj jeden przykład, wszyscy chyba kojarzą firmę siemens i jej sterowniki S5/S7 i sterowniki te z powodzeniem mogą sterować maszynami, procesami produkcyjnymi, a także budynkami. Są do tego przygotowane. Ale jednak firma Siemens zdecydowała się na wprowadzenie na rynek całkowicie odrębnej rodziny sterowników do sterowania/zarządzania budynkami. Jest to seria DESIGO. Produkt jest przygotowany do realizacji w obiektach budowlanych. 
  I wbrew pozorom wielu producentów sterowników PLC targetuje swoje rozwiązania w jakimś kierunku.  Mamy do czynienia z rodzinami sterowników do maszyn, budownictwa, czy bardziej szczegółowo dla branży HVAC, wentylatorowni, pompowni/tłoczni/przepompowni. 

  Ja pracuję głównie na sterownikach dużych producentów europejskich, a to co dla mnie jest ważne przy wyborze danego rozwiązania, to poza branżą, to jest dostępność bibliotek, wsparcie, szkolenia, materiały do nauki czy przykłady. Nie chcę tutaj robić niepotrzebnej antyreklamy, ale nie z każdym dużym producentem tak to wygląda. 

  Należy jeszcze zdefiniować co to jest twoim zdaniem mały zakład przemysłowy? Bo jak dla mnie nie ma różnicy, czy firma ma 3 pracowników czy 30 czy 3000. Ważne jest co sterowniki robią w takiej firmie. LOGo, EASY czy NEED widziałem i stosowałem w największych zakładach a to przecież malutkie "zabawki" ;)  Ważniejsze, czego potrzebuje dany zakład i do potrzeby dobrać odpowiednie środki techniczne.

 • Przez jakiś czas miałem styczność ze sterownikami Delta. Moim zdaniem całkiem proste w obsłudze i konfiguracji. Do małych aplikacji powinny się sprawdzić idealnie.

 • Często wykorzystywane są sterowniki Siemens ze względu na niezawodność, dostępność i kursy. Aby coś doradzic musiał być sprecyzować pytanie do czego konkretnie ma być używany. Jest dużo sterowników PLC dydkowanych do urządzeń także nie ma co kombinować.

  • @LukkiSto: Co do niezawodności i szerokiej oferty edukacyjnej jak najbardziej mogę się z tobą zgodzić, natomiast z dostępnością (głównie w większych ilościach) obecnie są dość duże problemy. Na niektóre sterowniki czas oczekiwania potrafi być naprawdę długi. 😕

 • Ja dość często spotykam po zakladach Simensy oraz Mitsubishi a w mniejszych zakładach dosc czesto unitronicsa

 • Myślę że najlepsze to LOGO Siemensa. Są dość proste w obsłudze i uniwersalne.

 • A co to jest mały zakład ? 
  Jak kolega wspomniał.... EASY, eatona  LOGOsiemensa, NEED Relpolu. Jak cos więcej potrzeba, to można popatrzeć na steorwniki oparte o codesys - eaton, WAGO, Beckhof.... jest tego naprawdę dużo. 
  Aby coś konkretnie doradzić potrzeba nieco więcej informacji. 
  Bo dla jednego mała instalacja to będzie 4 sygnały I/O a dla kogoś innego 400 czy 2000 sygnałów to mała instalacja.
  Jest tez cała masa dedykowanych sterowników PLC do konkretnych aplikacji (np. do systemów wentylacji/rekuperacji, do sytsemów pompowych, do sterowania pomieszczeniami). Pomimo, że są sterownikami PLC, to ich konfiguracja jest przygotowana pod konkretne aplikacje. Co nie wyklucza ich innego zastosowania. 
  Sam kiedyś popełniłem sterowanie centralą wentylacyjną za pomocą PLC room kontrolera. Klient miał specyficzne wymagania i łądnie dało się to zrobić na takim sterowniku.

 • Cześć!

  Fajne są EASY 4 od EATON, SIEMENS Logo, a do prostszych zadań masz jeszcze RELPOL'a. Zawsze też fajnym rozwiązaniem jest prosta automatyka modułowa, jak np. exta zamel: 

  http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa

  W linku masz opis do EASY 4 od EATON z kanału: 

  iAutomatyka

  https://www.youtube.com/channel/UC9aFIuZNb5wbzlIBn307bVA