12 odpowiedzi

Sprawdź

Jaki dzwonek bezprzewodowy wybrać?

bbbb 0 pkt dodane:

Szukam dzwonka bezprzewodowego do domu, gdzie odległość od furtki do domu to 300-350 m. P drodze jest ogród z drzewami i krzewami. Dom jest stary i ma dość grube mury. Super gdyby można było otwierać furtkę z dwóch miejsc w domu - parteru i piętra. Co byście polecili i na co powinnam zwrócić uwagę?

 • @boss , @Macman@EL-ROJ i @Piotr Bibik  - bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, cenne wskazówki i propozycje konkretnych rozwiązań:)  Teraz muszę to wszystko przegadać z właścicielem domu (starsza osoba), sprawdzić jeszcze parę kwestii technicznych o których piszecie i finalnie wybrać jedno z rozwiązań  (skłaniam się do Zamela). Jeszcze raz - big thnx!

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Można także zastosować urządzenia IoT takie jak wspomniana wcześniej przez @Macman Supla lub też przez @Piotr Bibik Blebox. Wymaga to jednak stabilnego połączenia z internetem w miejscu instalacji. W takim wypadku można także rozważyć zastosowanie panelu wideodomofonowego IP np. HikVision : 

  https://www.hikvision.com/pl/products/Video-Intercom-Products/IP-Series/Pro-Series/?category=Wideoin

 • Jeszcze innym podejściem do sterowania jest:

  3) Sterowanie poprzez GSM - warto rozważyć moduł sterowania poprzez SMS lub wdzwanianie. Urządzenie umożliwi sterowanie elektrozaczepem oraz napędem bramowym (jeżeli taki znajduje się obok furtki) z dowolnego miejsca na świecie. Sterowanie realizowane jest dwukierunkowo, a zatem moduł każdorazowo potwierdza poprzez wysłanie SMS wykonanie zadania. Uruchomiony może być łatwo np. poprzez nawiązanie połączenia telefonicznego. Jak wspomina @Macman jest to sprawdzone rozwiązanie.

  Zalety: 

  + sterowanie z dowolnego miejsca na świecie
  + sterowanie z potwierdzeniem stanu urządzenia

  Wady:

  - konieczność utrzymania aktywnej karty SIM

  Przykładowy produkt: 

  https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-free-sterowanie-bezprzewodowe/sterowniki-gsm-i-lan/grm-10

  https://www.tim.pl/sterownik-zdalny-gsm-modulowy-2-kanalowy-grm-10-exf10000083

   

 • Kontynuując: inną możliwością rozwiązania problemu jest:

  2) Sterowanie poprzez nadajniki 868MHz wzmacniane retransmiterem. Takie rozwiązanie oprzeć można o parę nadajników klawiszowych przyklejonych na ścianę, które transmitować będą sygnały drogą radiową do odbiorników. Pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem montowany jest retransmiter, który przechwytuje sygnał z nadajnika, wzmacnia go i następnie przesyła dalej do odbiornika. 

  Zalety:

  + relatywnie niska cena rozwiązania
  + prosta obsługa, instalacja i rozbudowa:
      + nadajniki są naklejane na ścianę i zasilane baterią, a zatem unikamy konieczności kucia w ścianach. 
      + klawisze, w przeciwieństwie do pilotów, zawsze znajdują się w tym samym miejscu
      + możliwość sterowania z 32 różnych nadajników, w tym także dodatkowych pilotów
      + możliwość integracji dodatkowych elementów, np. sterownika bramowego, sterownika oświetlenia i innych
  + możliwość ustawienia trybu czasowego i wygenerowania impulsu czasowego dla elektrozaczepu


  Wady:

  - zasięg radiowy w idealnych warunkach nie przekracza 300m, a zatem konieczne jest zastosowanie retransmitera. Urządzenie powinno znajdować się pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem i  trzeba koniecznie je zasilić oraz chronić od warunków zewnętrznych hermetyczną obudową. Może być to kłopotliwe. 

  Przykładowe elementy:

  Odbiornik do sterowania elektrozaczepem zasilany z 230V : 

  https://zamel.com/pl/extalife/radiowy-odbiornik-dopuszkowy-1-kanalowy-dwukierunkowy-typ-rop-21

  https://www.tim.pl/radiowy-odbiornik-dopuszkowy-1-kanalowy-dwukierunkowy-rop-21-exl10000001

  Nadajnik w formie klawisza przyklejanego na ścianę:

  https://zamel.com/pl/extalife/radiowy-nadajnik-klawiszowy-2-kanalowy-dwukierunkowy-typ-rnk-22

  https://www.tim.pl/radiowy-nadajnik-klawiszowy-2-kanalowy-dwukierunkowy-z-czujnikiem-temperatury-rnk

  Retransmiter:
  https://zamel.com/pl/extalife/retransmiter-systemu-exta-life-typ-rep-21

   

 • Cześć!

  O ile dzwonek BULIK PRO to moim zdaniem bezkonkurencyjna pozycja, o tyle sterowanie napędem jest nieco bardziej skomplikowane i mamy tutaj szersze pole manewru. Postaram się przedstawić tylko kilka wybranych. Każda z nich posiada swoje unikalne cechy. 

  Tak jak @Piotr Bibik słusznie zauważył: w zależności od zlokalizowania miejsca podłączenia elektrozaczepu do zasilania, inne rozwiązanie będzie trafniejsze. Prześledźmy kilka możliwości:

  1) Sterowanie LORA - rozwiązanie bazuje na łączności bezprzewodowej z transmisją sygnału z widmem rozmytym (SSD). Jest to rozwiązanie skuteczne niezależnie od przeszkód jakie napotykamy oraz odległości. W latach 70 technologia ta wykorzystywana była do sterowania pociskami balistycznymi, a zatem jej skuteczność nie pozostawia zastrzeżeń. Niestety jest to rozwiązanie drogie....

  Zalety:

  + duży zasięg
  + niewrażliwa na zmienne warunki widma sygnałów (pogoda, nadajniki GSM, routery WiFi i inne nadajniki radiowe nie wpływają na zasięg i skuteczność transmisji danych)
  + informacja zwrotna o stanie odbiornika
  + możliwość ustawienia trybu czasowego i wygenerowania impulsu czasowego dla elektrozaczepu

  Wady:

  - relatywnie wysoka cena urządzeń 

  Przykładowe elementy:

  Odbiornik do montażu bezpośrednio przy bramie: 
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/stiro-sterowanie-radiowe/urzadzenia-zdalnego-sterowania-dalekiego-z

  Nadajnik w formie pilota dwukierunkowego (z potwierdzeniem stanu odbiornika co pozwoli Nam dowiedzieć się czy brama jest otwierana):
  https://zamel.com/pl-PL/produkty/stiro-sterowanie-radiowe/urzadzenia-zdalnego-sterowania-dalekiego-z
   

  Dla bardzo wnikliwych filmik o radiokomunikacji w standardzie LoRa.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zarówno @boss jak i @Macman napisali sporo informacji i dali konkretne rozwiązania :) 

  Moim zadaniem Bulik II Pro będzie rozwiązaniem, które się sprawdzi w tych dość trudnych warunkach :) Poiniżej link do dzwonka.

  https://www.tim.pl/bezprzewodowy-dzwonek-sieciowy-bulik-ii-pro-zestaw-drs-995h-sun10000433 

  Temat dzwonków to obszerne zagadnienie a więcej można poczytać w tym materiale:

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/dzwonek-do-drzwi-jaki-wybrac

  Odnośnie drugiej części pytania dotyczącej możliwości otwarcia furtki, to wiele zależy od oprzewodowania jakie jest ułożone. Jeśli przewody zasilające elektrozaczep są wyprowadzone z domu, tak że element sterujący można umiescić w domu warto pomyśleć o rozwiązaniu np. doorBox

  Wówczas po podłączeniu doorBoxa do domowej sieci Wi-Fi można nim sterować z smartfona z dowolnej lokalizacji na świecie oby tylko i smartfon i doorBox miały łączność z internetem ;) Można również podłączyć do doorBox przyciski za pomocą przewodów lub zastosować sterowannie bezprzewodowe pilot (uRemote), bezprzewodowy przycisk inBox lub actionBox.

  Temat się komplikuje jeśli sygnał do otwarcia bramki musi bezprzewodowo dojść z domu do samej bramki. Jak wspomniali poprzednicy odległość jest spora.

  Wówczas proponowałbym rozwiązania oparte o wspomniany już system radiowy LORA (pod warunkiem że przy bramce jest napiecie 230V)

  https://zamel.com/pl-PL/produkty/stiro-sterowanie-radiowe 

  @bbbb uzupełnij informacje odnośnie zasilania bramki i kabli pomiedzy domem a bramką. Pozwoli to na dobranie optymalnego rozwiązania.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  300-350m zasięgu a po drodze jeszcze przeszkody i dość grube mury w budynku to już bardzo wysokie wymagania jak dla dzwonków bezprzewodowych. Większość standardowych rozwiązań ma 100-150m zasięgu i to w terenie otwartym (bez żadnych przeszkód po drodze). Te lepsze miewają w okolicach 200m.

  Najwyższa półka dzwonkowa to dzwonek typu BULIK II firmy Zamel z zasięgiem 350m ale i to będzie za mało bo tutaj jeszcze mamy ściany i przeszkody po drodze.

  Jedyne rozwiązanie które się tu sprawdzi to wersja PRO tego dzwonka o oznaczeniu DRS-995H oparta na systemie radiowym LORA (warto poczytać sobie o tym systemie bo to ogólnie ciekawy temat). Dzwonek oparty na tym systemie  osiaga zasięgi na poziomie 1400m więc tutaj mimo odległości, grubych ścian, drzew po drodze, sprawdzi się i to ze sporym zapasem zasięgu.

  https://zamel.com/pl-PL/produkty/sundi-dzwonki-i-gongi/dzwonki-bezprzewodowe-sieciowe/drs-995h 

  Przy okazji jeszcze dostajesz możliwość wgrania na niego dowolnego dźwięku czy utworu muzycznego w formacie MP3, przycisk dotykowy (bez elementów ruchomych) o stopniu hermetyczności na poziomie IP56, fajny efekt dodatkowego sygnału świetlnego (taki ambilight w wersji dzwonkowej) , możliwość całkowitego wyłączenia dźwięku i pozostawienie tylko sygnału świetlnego (przydatne np. jak ktoś ma małe dziecko).

  Oczywiście nie ma problemu też z tym, że z jednego przycisku można wyzwalać kilka takich dzwonków czyli jeden dzwonek moze być na parterze a drugi na piętrze. W odwrotną stronę również da się i  1 dzwonek może być wyzwalany z kilku przycisków np jak ktoś ma kilka wejść. Można nawet zrobić tak że każdy przycisk będzie powodował że dzwonek odgrywa inna melodię (od razu wiemy z której furtki ktoś do nas dzwoni). 

  To wszystko niestety kosztuje i napewno nie należy on do tanich dzwonków ale cóż, coś za coś. A w tym przypadku to w zasadzie chyba jedyna opcja która faktycznie będzie działać. 

 • boss 122 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Na takie warunki cięzko będzie Ci cos dobrać. Wiekszosc tych urządzeń ma bardzo mała moc i bardzo słabe anteny. Wynika to z norm dla tego typu urządzeń, gdzie moc toru nadawczego jest mocno ograniczona.
  Gotowego zestawu nie potrafię polecić. ALe jak chcesz sie pobawić, to możesz przyjrzeć się 

  nadajnik:
  https://allegro.pl/oferta/mtx-modul-miniaturowy-nadajnik-2-kanaly-elmes-6439712588
  odbiornik
  https://allegro.pl/oferta/u2hr-odbiornik-radiolinia-radiowy-2-kanaly-elmes-6440734687?reco_id=b46205

  Do tego zasilacze, przyciski i na 90% jakas antenka zewnętrzna. 
  I brame czy furtkę mozęsz otwierać. 

  Do dzwonka..... taki sam zestaw plus dzwonek przewodowy, tkory bedzie w domu brzęczeć jak ktoś nacisnie przycisk przy bramie.

  Urządzenia zapewniaja komunikację do 100-150 metrów. Jak potrafisz i chcesz się pobawić, to po podłączeniu anteny lub anten zasięg można znacznie zwiększyć. Zaczem wystarcza kawałek drutu za natenę ;) 

  Na filmie widac programowanie zestawu. Ten biały drucik, to antenka. Wymieniając ją na antenę można zyskać na zasięgu.