Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Polecam obejrzeć opinie specjalistów. Na początek.ja się nie zdecydowałem że względu na koszty instalacji, obecność gazu na działce.
-
Zrób w jeden dzień wycieczkę po hurtowniach instalatorskich hydraulicznych na swoim terenie jak nie masz znajomych, pozbieraj reklamówki, popytaj o wykonawców z Twojego regionu i oczywiście jak z czasem wolnym czy znajdą dla Ciebie w tym terminie co sie Tobie podoba. Popatrzysz co jest na rynku dostępne oraz jakie firmy i gwarancje co w zestawie czy pakiecie dostaniesz. Może jak masz możliwości ktoś z Twoich znajomych już ma i może się tym pochwalić. Nie szukaj na siłę to nie dobry doradca bo to na kilkanaście lat nie na sezon.
-
Polecam pompy ciepła Samsug do których można podpiąć klimatyzatory. Oczywiście przy pompie ciepła obowiązkowo ogrzewanie podłogowe.
-
@Mikel98:Jakiej mocy pompę ciepła polecasz do takiego domu?
-
@EleMan:trochę mało wiemy o tym domu, instalator powinien faktycznie na miejscu się określić. Ale przyjmując że to nowo wybudowany budynek z porothermu to statystycznie próg wynosi 50 w/m2, czyli tu 10kw jak nic. Pytanie jeszcze o C.w.u, które podwyższył o 1 kw. Zgadza się?
-
-
Powietrzne pompy ciepła
Decydując się na powietrzną pompę ciepła, inwestor staje przed wyborem: split czy monoblok.
Na urządzenie typu split składają się dwie jednostki: jednostka zewnętrzna, wyposażona w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, oraz jednostka wewnętrzna ze skraplaczem. Urządzenie typu monoblok to jedna jednostka, w której znajduje się cały układ chłodniczy, a wyprowadzone są z niej tylko rury dystrybuujące ciepło do budynku.
Gruntowe pompy ciepła
W przypadku urządzeń opartych na gruntowych pompach ciepła inwestor musi zdecydować o rodzaju dolnego źródła. Najpopularniejsze to odwierty pionowe, lub wymiennik poziomy ( o ile parametry działki na to pozwalają).
Poniżej prezentujemy wyceny kompletnych systemów, oszacowane na podstawie wycen od firm wykonawczych w regionu centralnej i południowej Polski. Przedstawiamy koszty przykładowych systemów opartych zarówno na pompach ciepła powietrznych – split i monoblok, jak i gruntowych pompach ciepła, z odwiertami pionowymi i z kolektorem poziomym. Więc załużmy że byś wybrał pompę ciepła monoblok: 7,4 kW zasobnik cwu 300 L,
-
@Br3xPL: Dobrze wytłumaczone ;)
-
-
W doborze pomoże Ci instalator lub dystrybutor (przedstawiciel) danego porducenta. W pierwszym kroku należy oszacować zapotrzebowanie na ciepło. Ważnymi parametrami oprócz powierzchni jest kubatura budynku, jak jest zaizolowany, ile ma okien i pomieszczeń, ile osób zamieszkuje w domu.
Aby oszacować zapotrzebowanie na ciepło można skorzystać z kalkulatora on-line, który pomoże Ci dobrać moc urządzenia. Później jedynie doprecyzować jakiej firmy chcesz pompę lub dopytać się kilku instalatorów żeby doradzili i montować. Jeżeli montuje pompę ciepła powietrze-woda to zawsze do pomy warto pomyśleć nad instalacją fotowoltaiczną.
-
@LukkiSto: Z doświadczenia wiem, że nie ma co brać najtańszej, przy markowych pompach mamy pewność że za kilka lat będą części, ciekawy film ;)
-
-
Najważniejsze to policzyć jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom.
potem jaki mamy rodzaj ogrzewania czy grzejniki czy podłogówka.
Na podstawie powyższych danych dopiero wybrać pompe :)
Trochę info tu: https://cieplowlasciwie.pl/jak-to-dziala
trochę w filmiku :) -
cyt:
"
Aby dobrać właściwą pompę ciepła do domu ma na to wpływ wiele czynników.
po pierwsze w projekcie domu jest policzona w instalacji CO2 moc grzewcza, na podstawie której m.in oblicza się moc pompy na dom, duży wpływ ma także ilość okien i ich wielkość, czy w domu jest instalacja podłogowa, a także z czego wykonana jest izolacja domu np. wełna, czy styropian. Przy doborze pompy przyjmuje się 50W na 1m kwadratowy.
"
Sam sobie chyba przeczysz. Piszesz, że na dobór pompy ma wpływ ilośc i wielkośc okien, typ instalacji, a na koncu podajesz, ze przyjmuje się 50W/m2.... czyli okna, instalacja i izlolacja ma na to wpływ czy nie ?
A ile okien i jakich ma metr kwadratowy ? Albo jaką ma izloację ? -
Aby dobrać właściwą pompę ciepła do domu ma na to wpływ wiele czynników.
po pierwsze w projekcie domu jest policzona w instalacji CO2 moc grzewcza, na podstawie której m.in oblicza się moc pompy na dom, duży wpływ ma także ilość okien i ich wielkość, czy w domu jest instalacja podłogowa, a także z czego wykonana jest izolacja domu np. wełna, czy styropian. Przy doborze pompy przyjmuje się 50W na 1m kwadratowy.
-
Witam,
Moc i rodzaj pompy ciepła najlepiej dobierze doradca firmy która dystrybuuje pompy. Przy doborze należy wziąść pod uwage nie tylko powierzchnię, ale również kunbaturę budynku, opór cieplny, liczbę mieszkańców ( użytkowników) a także rodzaj ogrzewania.
Taki wybór jest na pare lat, najlepiej odnieść się do specjalistów którzy przyjadą doradza i wycenia. Koszty ewidentne takiej liny tez nie są małe.
polecam filmik