Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
jedynie taka, że nazwy "śrubokret" używa każdy normalny człowiek, a nazwy "wkrętak" wykładowca z polibudy. To to samo ;)
-
@Maras324: hmm :) czyli tak jak myślałem wychodzi na to, że chyba jednak jestem nienormalny, bo wykładowcą nie jestem ;)
-
@artel electric: najwidoczniej po prostu miałem pecha, bo zarówno w technikum jak i na studiach spotkałem ludzi którzy byli wręcz uczuleni na słowo "śrubokręt" :)
-
-
-
Różnica tylko w tym jak ktoś się nauczył mówić, tak samo jak auto i samochód.
@artel electric "rękojeści wykonanej z tworzywa sztucznego i metalowego grotu, we wkrętaku spotkasz się z materiałami gumo podobnymi, co ułatwia trzymanie go w ręku i pracę w trudnych warunkach. "
Materiały gumo podobne to także tworzywa sztuczne, a grot i tu i tu jest metalowy więc chyba pisał to ktoś kto w życiu nie trzymał śrubkowkręta w ręce
-
@Szymon028: Właśnie, co on trzymał albo nie trzymał w tej ręce... śrubokręt czy wkrętak ? ;)
-
-
Różnica jest taka sama jak między inwerterem PV a falownikiem PV :-)
Wkrętek służy do wkręcania wkrętów a śrubokrętem można wkręcać i wykręcać śruby :-)
To trochę tak jak ktoś mówi że musi wywiercić dziurę a przecież wiertarka z wiertłem służy do wiercenia otworów a nie dziur.
-
Cześć!
Różnica między śrubokrętem a wkrętakiem polega na wykorzystaniu tych narzędzi oraz ich funkcji:
Śrubokręt:
- Śrubokręt jest narzędziem ręcznym, które służy do wkręcania lub wykręcania śrub, gwoździ, czy innych elementów mocujących.
- Jest to zazwyczaj jednobloczek narzędzie z trzpieniem i ostrzem (stalową końcówką), które pozwala na obracanie śrubami w obie strony.
- Śrubokręty różnią się od siebie rodzajem końcówki, które może mieć różny kształt i rozmiar, dopasowany do rodzaju śrub i potrzeb.
Wkrętak:
- Wkrętak to ogólny termin, który obejmuje zarówno śrubokręty, jak i wkrętaki elektryczne.
- Elektryczny wkrętak to narzędzie elektryczne, które automatycznie wkręca lub wykręca śruby. Jest bardziej wydajny od tradycyjnego śrubokręta ręcznego i często wykorzystywany w pracach montażowych.
- Wkrętaki ręczne, czyli tradycyjne śrubokręty, są narzędziami ręcznymi, które wykonuje obrót ręczny, bez wykorzystania energii elektrycznej lub akumulatora.
Podsumowując, śrubokręt to ogólny termin opisujący narzędzie służące do wkręcania i wykręcania śrub, natomiast wkrętak może odnosić się zarówno do tradycyjnego śrubokręta, jak i narzędzi elektrycznych do tego samego celu.
-
Swoją drogą problem często jest z kryteriami jakie musi spełnić by być śrubą bądź wkrętem, najbardziej miarodajnym chyba jest kwestia wpuszczania łba. Łącząc tą kwestię i podane tu już wcześniej definicje i podziały narzędzia wychodzi nam to że jest to w sumie to samo narzędzie, a jego nazwa nie odnosi się do tego do jakiego łączenia jest używana
-
Z tego co mi wiadomo to różnicy nie ma żadnej, aczkolwiek zawsze jak w szkole powiedziało się śrubokręt to nauczyciele/wykładowcy poprawiali, że mówi się wkrętak.
-
Tak naprawdę nie ma żadnej różnicy. W teori wkrętakiem powinno się tylko wkręcać a śrubokrętem wkręcać i odkręcać.
-
Śrubokręt to potoczna nazwa na wkrętak która jest bardziej fachowa.
-
Jak dla mnie jest to jedno i to samo, ale w technikum jak się powiedziało śrubokręt to od razu szła reprymenda ze strony prowadzącego, że to jest wkrętak.
Czytaj także:
Jaka jest różnica między nhxh i (n)hxh
co oznacza nawias (n)?
Różnica między selv a pelv??
Jak wyżej. Plus jaki jest sens uziemiania?
różnica między stycznikami
proszę o podpowiedź jaka różnica jest pomiędzy poszukiwanymi przez
Wkrętak – jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?
Jaki śrubokręt wybrać? Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź. Za
Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?
Odkryj potencjał multimetru cyfrowego, dowiedz się jakie są jego kl
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
:) jak dla mnie jest to raczej synonim, ale castorama tłumaczy to w ten sposób:
"Wkrętak czy śrubokręt?
W popularnym obiegu mogłeś spotkać się z zamiennym wykorzystywaniem nazw wkrętak i śrubokręt. W rzeczywistości jednak są to odrębne narzędzia. Podczas gdy ten drugi jest zbudowany z rękojeści wykonanej z tworzywa sztucznego i metalowego grotu, we wkrętaku spotkasz się z materiałami gumo podobnymi, co ułatwia trzymanie go w ręku i pracę w trudnych warunkach. To narzędzie jest też masywniejsze. Wkrętaki mają wiele zastosowań, ponieważ w bardziej rozbudowanych modelach są wyposażone w grzechotkę, a nawet akumulator. Jeśli majsterkujesz w warsztacie lub jesteś profesjonalistą i wykorzystujesz narzędzia do pracy zarobkowej, wybierz właśnie wkrętaki. Na potrzeby napraw w gospodarstwie domowym wystarczające będą klasyczne śrubokręty"
Natomiast PSB Mrówka tak:
"Nazwa śrubokręt – choć stosowana powszechnie – jest dość myląca. Poprawna to wkrętak. Narzędzia tego używa się bowiem do wkrętów, a nie śrub, do których potrzebujemy raczej kluczy płaskich albo nasadowych. Śrubokręt zbudowany jest z grota zakończonego końcówką wkręcającą i rękojeści, w której grot jest osadzony. Rękojeść może być drewniana lub z tworzywa sztucznego, często powlekanego gumą. Wysokiej klasy wkrętaki mają grot przechodzący przez całą rękojeść i zakończone są metalową tarczą w formie kapsla." itd.:))
i jeszcze filmik znalazłem ;)
https://www.google.pl/search?sca_esv=574510585&sxsrf=AM9HkKmZhRF0I2zwyH4uFeKXlvq5goZD_A:16976588