2 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zmniejszyć zasięg czujnika ruchu?

Moderator Bogdan dodane:

• Czym mogę zasłonić czujnik ruchu, żeby zmniejszyć jego zasięg?
• Czy różne czujniki mają różny zasięg?
• Które czujniki ruchu mają mniejszy zasięg, PIR, ultradźwiękowe, czy mikrofalowe?
 

 • EL-ROJ 0 pkt

  Jeżeli chodzi o czujniki ruchu, to różne konstrukcje będą posiadały różne zasięgi. Uzależnione jest to także od wysokości montazu czujnika. Przykładowo czujnik ruchu MCR-09 ZAMEL prezentuje różne zasięgi w zależności od różnej wysokości montażu. Zasięg zmienia się takżę w przypadku mikrofalowych czujników ruchu, np. MCR-02 ZAMEL. Dodatkowo czujnik ten posiada możliwość regulacji zasięgu działania. Prezentuje to także filmik instruktażowy. 

 • Piotr Bibik

  O jakim czujniku ruchu mówimy? Czy jest to czujnik PIR (działa na zasadzie wykrycia różnicy temperatur), czy czujnik mikrofalowy (działa na zasadzie wykrycia ruchu)? A może jest to czujnik dualny wykorzystujący kilka metod detekcji ruchu?

  Większość czujników ma wbudowaną możliwość regulacji, lecz jeśli to nie wystarcza to w przypadku czujników PIR ograniczyć zasięg można poprzez częściowe doświadczalne zasłonięcie soczewek sensora.

  W przypadku czujników mikrofalowych tego typu działanie będzie dużo bardziej kłopotliwe, ponieważ mikrofale przenikają przez przeszkody. W tym wypadku może okazać się skuteczne wykonanie przesłony z metalowej blachy podłączonej do uziemienia (szyny wyrównania potencjałów).

  W przypadku czujników dualnych, wszystko zależy od rodzajów detekcji.

  Najskuteczniejszym i najmniej kłopotliwym rozwiązaniem może okazać się zmiana lokalizacji czujnika ruchu, lub wymiana czujnika na inny, taki którego pole detekcji odpowiada Twoim oczekiwaniom.