Przeczytano 7 314 razy

Jak zmniejszyć zasięg czujnika ruchu?

• Czym mogę zasłonić czujnik ruchu, żeby zmniejszyć jego zasięg?
• Czy różne czujniki mają różny zasięg?
• Które czujniki ruchu mają mniejszy zasięg, PIR, ultradźwiękowe, czy mikrofalowe?

Odpowiedzi (6)

 • mam podobny problem

  Mamam "nadwrażliwe" lustro :-) podświetlenie

  Posiadam lustro z stacją pogodową z wbudowanym czujnikiem ruchu, które powinno zapalać się po wyjściu do łazienki. Niestety zapala się nie tylko jak jestem w łazience, ale też jak przechodzę obok niej (przy zamknietych drzwiach, bez prześwitu, ruchu). Ale to nic... lustro włącza się również gdy ktoś przechodzi po korytarzu w bloku, mimo że lustro wisi na ścianie nośnej, która graniczy z łazienką.
  Pomożecie?

 • Jest tego na rynku pełno i jednemu pasuje to innemu diametralnie co innego. Kiedyś lub w droższych czujnikach dodawali naklejki aby ograniczyć kąt działania a zazwyczaj są 3-y pokrętła do regulacji. Ztych najtańszych po 20-30 pln za dużo nie oczekujmy...

 • Wszystko zależy od czujnika w niektórych na pcb jest zworka lub przełacznik do zmiany czułości, W niektórych można wymienić lustro. Czasem wystarczy inaczej zamontować. Przysłonieńcie nie jest dobrym zabiegiem to tak jakbyśmy go wyłączyli a przeciez on ma chronić.
  Polecm fajny poradnik na TIM odnośnie wyboru czujników
  https://www.tim.pl/strefa-porad/Jaki-czujnik-ruchu-wybrac-i-jakich-bledow-unikac-Poradnik-dla-kazdeg

 • W lepszych czujnikach ruchu mamy 3 pokrętła  

  TIME: czas świecenia po wykryciu ruchu 

  LUX: Kiedy ma lampa świecić czy w dzień czy w nocy 

  SENS: czyli pokrętło występujące w droższych czujnikach odpowiadające za zasięg pracy czujki.   

  Czujniki możemy podzielić ze względu na ich pole detekcji na: szerokokątne, kurtynowe, dalekiego zasięgu. 

  Czujka mikrofalowe maja wiekszy zasięg dodatkowo przenikąją przez przeszkody co jest często wadą.

 • Jeżeli chodzi o czujniki ruchu, to różne konstrukcje będą posiadały różne zasięgi. Uzależnione jest to także od wysokości montazu czujnika. Przykładowo czujnik ruchu MCR-09 ZAMEL prezentuje różne zasięgi w zależności od różnej wysokości montażu. Zasięg zmienia się takżę w przypadku mikrofalowych czujników ruchu, np. MCR-02 ZAMEL. Dodatkowo czujnik ten posiada możliwość regulacji zasięgu działania. Prezentuje to także filmik instruktażowy.

 • O jakim czujniku ruchu mówimy? Czy jest to czujnik PIR (działa na zasadzie wykrycia różnicy temperatur), czy czujnik mikrofalowy (działa na zasadzie wykrycia ruchu)? A może jest to czujnik dualny wykorzystujący kilka metod detekcji ruchu?

  Większość czujników ma wbudowaną możliwość regulacji, lecz jeśli to nie wystarcza to w przypadku czujników PIR ograniczyć zasięg można poprzez częściowe doświadczalne zasłonięcie soczewek sensora.

  W przypadku czujników mikrofalowych tego typu działanie będzie dużo bardziej kłopotliwe, ponieważ mikrofale przenikają przez przeszkody. W tym wypadku może okazać się skuteczne wykonanie przesłony z metalowej blachy podłączonej do uziemienia (szyny wyrównania potencjałów).

  W przypadku czujników dualnych, wszystko zależy od rodzajów detekcji.

  Najskuteczniejszym i najmniej kłopotliwym rozwiązaniem może okazać się zmiana lokalizacji czujnika ruchu, lub wymiana czujnika na inny, taki którego pole detekcji odpowiada Twoim oczekiwaniom.