Przeczytano 872 razy

Jak zabezpieczyć przed wyładowaniami atmosferycnymi anteny zamontowane na dachu?

Jak w temacie. Na budynku brak jest instalacji odgromowej.

Odpowiedzi (3)

 • W tym zakresie polecam kontakt z firmą Dipol doradzą jaki odgromnik jaki bezpiecznik przeciwprzepięciowy zastosować

 • Najlepiej antenę zabezpieczyć przy użyciu instalacji odgromowej więcej na jej temat: http://elkobis.com.pl/baza-wiedzy/jak-zabezpieczyc-dom-przed-skutkami-wyladowan-atmosferycznych/

 • A jakie anteny ?
  Generalnie:
  - wszystko metalowe na dachu podłączyć do instalacji odgromowej
  - albo właściwie powinieem zaczać od tego, że muszisz wykoanć instalajcę odgromową i ją uziemić. I nie ma co oszczędzać na tym co w ziemi. Zaoszczędzisz, to potem zapłacisz.... za nowy telewizorek.
  - jeżeli na dachu masz maszt z antenami to antena nie może być na czubku masztu. Bo nie ma wówczas żadnej ochrony przez wyładowaniem.
  - jeżeli masz maszt i antene na nim, to antena powinna byc na takiej wysokości zainstalowana, aby jej najbardziej wystający element nie wychodził poza stożek "bezpieczeństwa" tworzony porzez maszt z ewentualną iglicą.
  Zwróc uwage na maszty antenowe na budynkach policji, PSP, pogotowia czy urzędów wojewódzkich. Na nich ZAWSZE anteny sa montowane gdzieś w srodku wysokoci masztu, nigdy na szczycie. Bo jak antena będzie na szczyciemasztu, to "piorun" zawsze w nią trafi. 
   

  Ale pamiętaj, nie ma idealnej i pewnej ochrony przed wyładowaniami. Jak ma trafić to trafi. Można tylko próbować minimalizować skutki.
  A najlepsza ochrona to ubezpieczenie ;)