13 odpowiedzi

Sprawdź

jak zabezpieczyć oprawę przez zbieraniem wody ?

Maciej 0 pkt dodane:

Mam problem z oprawami zamontowanymi na elewacji, zbierają wodę mimo wysokiego IP65.

 

 • LukkiSto 6 pkt

  Prawdopodobnie błędny montaż lub nie zgodny z instrukcją producenta. Na wyłączonym oświetleniu zdemontować klosz. Wnętrze wyczyścić wilgotną szmatkę z odrobiną detergentu. Sprawdzić uszczelkę przy kloczu czy nie jest sparciała, sprawdzić czy nie ma szczeliny przy wejściu kabli. Kupić przeźroczysty sylikon anitarny lub przeźroczysty uszczelniacz dekarski i doszczelnić oprawę przy uszczelce oraz przy wejściu kabli.

  Jeżeli oprawa jest popękana to nie doszczelnisz dokąłdnie, wtedy warto pomyśleć nad nową szczelną oprawą.

 • ELEKTRO-SYSTEM 22 pkt

  Jeśli mamy problem z uszczelnieniem urządzeń, a chcemy zachować możliwość ich koserwacji zalecam Żel izolacyjny. Preparat kosztuje od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu. Sprzedawane są w tubach jak silikony. Zainstalowana lampa nie wygląda na drogi egzemlarz więc warto zastanowić się nad wybraniem solidnego modelu oraz równie solidnego istalatora.

  Zastanawiam się czy nie dochodzi do kondesatu? Zimny klosz, obudowa a ciepło rozbłyśnika jak i samego źródła światła dodajmy do tego cykliczność pracy i skroplina gotowa :) 

  Zdecydowanie obstawiam niestaranny montaż choć nie wykluczam wyeksplatowania uszczelnień. Żel będzie chyba najlepszym rozwiązaniem :)

 • ajotnet 72 pkt

  Montaż oprawy to klucz aby woda się nie zbierała. Noooo chyba że to IP65 wzieło się z naklejki nie z certyfikacji...

 • przemo1969 0 pkt

  Jeżeli zamontowana oprawa posiada IP 65 jest to w zupełnosci wystarczajace.Najcęstsza przyczyną są błedy popełnione przy montażu.Nalezy sprawdzić czy prawidłowo zamontowano wszystkie uszczelnienia oprawy w szczególnosci czy przewód przyłaczeniowy do oprawy wchodzi przez dławicę kablową i czy uszczelnienie dławicy ( przelotka gumowa) jest odpowiednio dobrana do przekroju przewodu zasilającego.Jeżeli nie dławicę uszczelnić silikonem.Zjawisko kondensacji pary wodnej zachodzi przede wszystkim w oprawach gdzie zastosowano konwencjonalne żródłoświatła które wytważa wysoka temperaturę.Przy zródłach LED zjawisko praktycznie nie wysteępuje.

  Mozna również w oprawie wykonać w dolnej części ( dół oprawy w stosunku do pozycji zamontowania)niewiwlki otwór odwadniajacy.B edzie możliwość naturalnego wydostawania sie wody a woda opadowa od spodu nie bedzie miała szansy dostania do oprawy.

 • Muzi77 1 pkt

  Proste rozwiązanie, po zamknieciu obudowy silikin i załatwioone. Problemem jest niestey wymiana póżniejsza żarowki, ale sprawne ręce wytna silikon nozem i taka sama procedura na nowo

 • mironwawrzusiak 4 pkt

  Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii sposobu/pozycji montażu warto zastanowić się nad kwestią kondensacji pary wodnej wewnątrz obudowy oprawy - być może sposobem na uniknięcie zbierania się wody będzie zastosowanie dłąwnicy wyrównującej ciśnienie (często stosowane są w nich filtry z siatki teflonowej, która przepuszcza powietrze ale stanowi barierę dla pary wodnej).

 • Br3xPL 3 pkt

  Prosto i szybko zrób to bezbarwnym silikonem, woda się dostaje pewnie przez mała szczelina między oprawą a obudową

 • EL-ROJ 19 pkt

  Cześć! Jest to częsty problem. Ja zaczłąłbym od sprawdzenia miejsca wprowadzenia przewodów - czy jest odpowiedni dławik? Dalej całość uszczelniłbym za pomocą silikonu sanitarnego (jak uszczelnia się wannę). Warto też pomyśleć nad innym typewm oprawy, o wyższym IP. Fajnym pomysłem jest oprawa np. STEINEL z filmiku poniżej

 • Piotr Bibik

  Warto pamiętać że w kartach katalogowych producent często podaje wymaganą pozycję montażu przy której dana oprawa zachowuje swoje parametry. Przedstawiona na zdjęciu plafoniera prawdopodobnie ma zalecany przez producenta montaż na suficie i przy takim zamontowaniu zachowuje swoje parametry.

  Jeżeli wykonawca podczas montażu nie zapoznał się z dokumentacją i zamontował oprawę niezgodnie z jej przeznaczeniem nie może oczekiwać, że spełnione będą parametry zwiazane choćby z szczelnością oprawy.
   

  Ta oprawa przypomina mi Camea z Leny która ma IP44 i gdzie producent wyraźnie napisał:

  "Oprawa natynkowa do montażu sufitowego lub ściennego przeznaczona jest do użytku wewnętrznego (pomieszczenia użytkowe, klatki schodowe, ciągi komunikacyjne)."

  Jaki dokładnie model oprawy jest przedstawiony na zdjęciu?

 • Jacek Niżyński

  Ruszył program "moja woda"  który polega na zbieraniu wody deszczowej. Dotacja może wynieść 5 tyś zł. Może warto złożyć wniosek.