15 odpowiedzi

Sprawdź

jak zabezpieczyć oprawę przez zbieraniem wody ?

Maciej 5 pkt dodane:

Mam problem z oprawami zamontowanymi na elewacji, zbierają wodę mimo wysokiego IP65.

 

 • Jonhy222 0 pkt

  Trzeba sprawdzic czy to oprawa do zastosowania na zewnatrz. Kiedys mialem reklamację z tego powodu a okazało sie ze pomimo duzego ip lampa nie nadawała sie na zewnatrz. Silikon pomaga ale doraznie. 

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  IP65 nie powinno przepuścić wody, mimo wszystko, czy miałeś certyfikat czy to jakaś podróbka? 

  teraz jedynie wymiana uszczelki ale wątpię abyś kupił identyczną. zostaje nowe lampy lub silikon bezbarwny lub w kolorze lampy. Woda zapewne dostaje się przez malutką szczelnine, niestety woda wszędzie się dostaje sęk w tym by zrobić tak aby się nie dostała

 • LukkiSto 0 pkt

  Prawdopodobnie błędny montaż lub nie zgodny z instrukcją producenta. Na wyłączonym oświetleniu zdemontować klosz. Wnętrze wyczyścić wilgotną szmatkę z odrobiną detergentu. Sprawdzić uszczelkę przy kloczu czy nie jest sparciała, sprawdzić czy nie ma szczeliny przy wejściu kabli. Kupić przeźroczysty sylikon anitarny lub przeźroczysty uszczelniacz dekarski i doszczelnić oprawę przy uszczelce oraz przy wejściu kabli.

  Jeżeli oprawa jest popękana to nie doszczelnisz dokąłdnie, wtedy warto pomyśleć nad nową szczelną oprawą.

 • ELEKTRO-SYSTEM 0 pkt

  Jeśli mamy problem z uszczelnieniem urządzeń, a chcemy zachować możliwość ich koserwacji zalecam Żel izolacyjny. Preparat kosztuje od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu. Sprzedawane są w tubach jak silikony. Zainstalowana lampa nie wygląda na drogi egzemlarz więc warto zastanowić się nad wybraniem solidnego modelu oraz równie solidnego istalatora.

  Zastanawiam się czy nie dochodzi do kondesatu? Zimny klosz, obudowa a ciepło rozbłyśnika jak i samego źródła światła dodajmy do tego cykliczność pracy i skroplina gotowa :) 

  Zdecydowanie obstawiam niestaranny montaż choć nie wykluczam wyeksplatowania uszczelnień. Żel będzie chyba najlepszym rozwiązaniem :)

 • ajotnet 149 pkt

  Montaż oprawy to klucz aby woda się nie zbierała. Noooo chyba że to IP65 wzieło się z naklejki nie z certyfikacji...

 • przemo1969 0 pkt

  Jeżeli zamontowana oprawa posiada IP 65 jest to w zupełnosci wystarczajace.Najcęstsza przyczyną są błedy popełnione przy montażu.Nalezy sprawdzić czy prawidłowo zamontowano wszystkie uszczelnienia oprawy w szczególnosci czy przewód przyłaczeniowy do oprawy wchodzi przez dławicę kablową i czy uszczelnienie dławicy ( przelotka gumowa) jest odpowiednio dobrana do przekroju przewodu zasilającego.Jeżeli nie dławicę uszczelnić silikonem.Zjawisko kondensacji pary wodnej zachodzi przede wszystkim w oprawach gdzie zastosowano konwencjonalne żródłoświatła które wytważa wysoka temperaturę.Przy zródłach LED zjawisko praktycznie nie wysteępuje.

  Mozna również w oprawie wykonać w dolnej części ( dół oprawy w stosunku do pozycji zamontowania)niewiwlki otwór odwadniajacy.B edzie możliwość naturalnego wydostawania sie wody a woda opadowa od spodu nie bedzie miała szansy dostania do oprawy.

 • Muzi77 0 pkt

  Proste rozwiązanie, po zamknieciu obudowy silikin i załatwioone. Problemem jest niestey wymiana póżniejsza żarowki, ale sprawne ręce wytna silikon nozem i taka sama procedura na nowo

 • mironwawrzusiak 0 pkt

  Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii sposobu/pozycji montażu warto zastanowić się nad kwestią kondensacji pary wodnej wewnątrz obudowy oprawy - być może sposobem na uniknięcie zbierania się wody będzie zastosowanie dłąwnicy wyrównującej ciśnienie (często stosowane są w nich filtry z siatki teflonowej, która przepuszcza powietrze ale stanowi barierę dla pary wodnej).

 • Br3xPL 135 pkt

  Prosto i szybko zrób to bezbarwnym silikonem, woda się dostaje pewnie przez mała szczelina między oprawą a obudową

 • EL-ROJ

  Cześć! Jest to częsty problem. Ja zaczłąłbym od sprawdzenia miejsca wprowadzenia przewodów - czy jest odpowiedni dławik? Dalej całość uszczelniłbym za pomocą silikonu sanitarnego (jak uszczelnia się wannę). Warto też pomyśleć nad innym typewm oprawy, o wyższym IP. Fajnym pomysłem jest oprawa np. STEINEL z filmiku poniżej