8 odpowiedzi

Sprawdź

jak zabezpieczyć oprawę przez zbieraniem wody ?

Maciej 0 pkt dodane:

Mam problem z oprawami zamontowanymi na elewacji, zbierają wodę mimo wysokiego IP65.

 

 • mironwawrzusiak 8 pkt

  Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii sposobu/pozycji montażu warto zastanowić się nad kwestią kondensacji pary wodnej wewnątrz obudowy oprawy - być może sposobem na uniknięcie zbierania się wody będzie zastosowanie dłąwnicy wyrównującej ciśnienie (często stosowane są w nich filtry z siatki teflonowej, która przepuszcza powietrze ale stanowi barierę dla pary wodnej).

 • Br3xPL 100 pkt

  Prosto i szybko zrób to bezbarwnym silikonem, woda się dostaje pewnie przez mała szczelina między oprawą a obudową

 • EL-ROJ 50 pkt

  Cześć! Jest to częsty problem. Ja zaczłąłbym od sprawdzenia miejsca wprowadzenia przewodów - czy jest odpowiedni dławik? Dalej całość uszczelniłbym za pomocą silikonu sanitarnego (jak uszczelnia się wannę). Warto też pomyśleć nad innym typewm oprawy, o wyższym IP. Fajnym pomysłem jest oprawa np. STEINEL z filmiku poniżej

 • Piotr Bibik

  Warto pamiętać że w kartach katalogowych producent często podaje wymaganą pozycję montażu przy której dana oprawa zachowuje swoje parametry. Przedstawiona na zdjęciu plafoniera prawdopodobnie ma zalecany przez producenta montaż na suficie i przy takim zamontowaniu zachowuje swoje parametry.

  Jeżeli wykonawca podczas montażu nie zapoznał się z dokumentacją i zamontował oprawę niezgodnie z jej przeznaczeniem nie może oczekiwać, że spełnione będą parametry zwiazane choćby z szczelnością oprawy.
   

  Ta oprawa przypomina mi Camea z Leny która ma IP44 i gdzie producent wyraźnie napisał:

  "Oprawa natynkowa do montażu sufitowego lub ściennego przeznaczona jest do użytku wewnętrznego (pomieszczenia użytkowe, klatki schodowe, ciągi komunikacyjne)."

  Jaki dokładnie model oprawy jest przedstawiony na zdjęciu?

 • JacaN 17 pkt

  Ruszył program "moja woda"  który polega na zbieraniu wody deszczowej. Dotacja może wynieść 5 tyś zł. Może warto złożyć wniosek.

 • Wojciech Sałek 0 pkt

  Może producent w karcie katalogowej umieścił informacje, że IP65 jest od dolnej części oprawy, a górna część montowana pod sufitem ma IP20? Wtedy montaż ścienny nie jest możliwy z zachowaniem IP65.

   

 • JacaN 17 pkt

  Jeśli montaż wykonany jest prawidłowo ( przewód zadławiony zgodnie z instrukcja montażu) a oprawa "nabiera wody, oznacza to że albo nie nadaje się do montażu na elewacji lub pod stropem, albo ma wad e konstrukcyjną. Osobiście nie raz byłem świadkiem jak instalator używał przewodu płaskiego do dławnic skrecanych typu PG, skutkowało to tym że w trakcie opadów deszczu woda spływająca po przewodzie dostawała się do oprawy. Jesli źródło światła jest wymienne to warto sprawdzić czy temperatura jaką wydziela nie jest zbyt wysoka w skutek czego podczas stygnięcia oprawy następuje zasysanie powietrza wraz z wilgocią do wnętrza oprawy. Być może uszczelka uległa już uszkodzeniu lub klosz nie jest dokładnie zamontowany. Przeiwrcenie otworu może doraxnie pomóc ale jest to już uszkodzenie mechaniczne i taka oprawa nie będzie podlegała gwarancji, w dodatku wyciekająca woda może pozostawić nieestetyczny ślad na elewacji.

  Zalecam zastosowanie opraw renomowanych producentów o wyższym stopniu IP np 65 lub 66

  Takie oprawy znajdziesz na www.tim.pl  wpisując w okno wyszukiwarki frazę: plafon led ip65

  Pozdrawiam

  Jacek

   

 • Wolf 0 pkt

  temat wydaje się śmieszny ale takie usterki są najbardziej uciązliwe, może wymień je na projektory led lub spróbuj uszczelnić dodatkowo np sylikonem sanitarnym, widziałem kiedyś jak na budowie goście od elewacji robili taki patent że nawiercali mały otwór pod lampą żeby woda wypływała ale nie polecam ;) teraz jest sporo fajnych i estetycznych projektorów polecam floodlighta mam takiego kupiłem przez internet w hurtowni TIM i nic się z nim nie dzieje czy deszcz czy śnieg czy wiatr :)