Przeczytano 49 razy

Jak zabezpieczacie sprzęt AGD zawierający inwertery?

Cześć! Ja zdecydowałem się na zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego trójfazowego, cyfrowego typu: dRCM produkcji EATON. Jego konstrukcja umożliwia detekcję prądów upływu o różnej charakterystyce. Jest to ważne w przypadku sprzętu AGD zawierającego inwertery, zasilacze i inną elektronikę. Dodatkowo chciałbym mieć większą informację o mojej instalacji i przewidywać konieczność konserwacji. Z dRCM jest to możliwe, ponieważ urządzenie na bieżąco monitoruje poziom prądów upływu i wyświetla informację o ich poziomie za pomocą diod LED. 

Ponieważ urządzenia to odbiorniki jednofazowe, zastosowałem 3 niezależne wyłączniki nadprądowe z członem zwarciowym typu B16. 

A wy jak radzicie sobie z zabezpieczeniem sprzętu zawierającego inwertery?

10

Odpowiedzi

Odpowiedzi (10)

 • Ładnie obszyta rozdzielnica btw.

  Fajnie że wskazuje ale cena niestety już kilku klientów odstraszyła.

  Przy kilku aparatach w rozdzieli to robi kolosalna różnice.

  Mi jeszcze nie udało się przekonać klienta. Wolę przekonywać do różnicowek typu A, S, F.

 • Słyszałem o tym rozwiązaniu, ale nigdy go nie instalowałem. Wpis ten zainspirował mnie do rozmowy z klientem. Zaproponowałem mu tą różnicówkę i wyjasniłem jak działa i kiedy wyzwala. Cena rzeczywiście robiła na kliencie wrażenie ale gdy omówiliśmy że ta róznicowka sama bada upływność i z wyprzedzeniem przekaże informacje bo w rozdzielnicy jest dzwonek który ma podłączone styki sygnalizacyjne od ogranicznika przepięć i teraz będzie jeszcze od tej różnicówki to klient stwierdził że w sumie to żadne koszty licząc wygodę jaka zyskuje. Więc wychodzi na to że cena nie jest tak wazna jak korzysci jakie dostrzega kupujący. M się udało zamawiam jedna szt i mam nadzieje że potem będa kolejne. @EL-ROJ  dzięki za przypomnienie tematu.

 • Koszt 1.500 netto to jest dobre, ale ile tego sprzedać można jak z przepięciówka za 500cet+ juz stękają...

  • @ajotnet: w jaki sposób tłumaczysz inwestorowi korzyści jakie daje mu dobry ogranicznik przepięć?

  • @ajotnet: Z prądem jest taki problem, że generalnie go nie widać. Klient wyda fortunę na kafle i farbę - bo jest ładna, nowoczesna, designerska....  a tutaj ani to ładne ani designerskie. Totalny brak wiedzy - nawet podstaw - powoduje, że na naszym rynku szaleje CCC. A potem tragedie, dramaty, problemy... Właśnie dlatego tak ważne jest wyjaśnienie klientom za co właściwie płacą. 

   Jak kupujesz samochód to sprzedawca tłumaczy Ci po co jest ABS, ESP itd. Klient od razu przypomina sobie jak systemy te uratowały mu tyłek i przełyka kosmiczne ceny samochodu.

   Jeżeli właściwie wytłumaczysz klientowi co proponujesz, to wielu klientów decyduje się na lepsze rozwiązanie, bo już wiedzą jakie korzyści płyną z jego zastosowania. Jasne, nie każdy zdecyduje się na sprzęt marki premium, ale gwarantuję Ci, że wielu przekonasz.

  • @EL-ROJ:Sam byłem w szoku widząc cenę tego zabezpieczenia. Dla siebie chyba bym nie kupił takiej różnicówki. Cena mnie odstrasza. A może przekonacie mnie, dlaczego warto w nią zainwestować? Dodatkowo czy każda różnicówka w domu zalecana jest taka czy jedna na instalację? 
   Ja pracuję na etacie i  wykonuję bardzo niewiele instalacji w ostatnim czasie, to też na szczęście nie mam dylematów przy proponowaniu aparatury dla inwestorów.

   Może przez brak szkoleń w tym temacie cena mnie odstrasza.

  • @Gwozdziu944: dla klienta indywidualnego jest to przede wszystkim MEGA bezpieczeństwo. Nim jeszcze dojdzie do zagrożenia urządzenie samo zaalarmuje go poprzez uruchomienie dzwonka za pomocą dodatkowego styku dzwonka :) Tak jak wspominał @automatykabudynkowa może to być dzwonek podłączony także równolegle do ogranicznika przepięć. Wówczas jego aktywacja będzie jednoznacznym sygnałem, że wizyta elektryka jest konieczna. 

   Jeżeli montujesz zabezpieczenia przeznaczone na rynek profesjonalny, np. do ochrony obwodów pracujących na liniach produkcyjnych, to informacja o możliwej awarii, a tym samym przestoju umożliwia wcześniejszą interwencję, a tym samym zapobiega stratom powstałym w skutek np. zahamowania produkcji. 

   Zatem różnicówka chociaż w porównaniu z klasycznymi urządzeniami jest droga, to jednak bardzo fajna :) A w porównaniu z kosztami całości budowy to jest to zazwyczaj kropla w morzu :)

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (2)
 • Bardzo dobry wybór! Ja zastosowałbym  jednak typ Typ S/Bfq - dedykowany do współpracy z inwerterami. Jeszcze szynę dodałbym zasilającą  EATON :

  https://www.tim.pl/szyna-laczeniowa-4p-63a-10mm2-widelkowa-3p-n-8-mod-evg-4phas8modul-215644