Przeczytano 2 992 razy

Jak wykorzystać prąd trójfazowy w sieci?

Jak wykorzystać prąd trójfazowy w sieci?

Odpowiedzi (7)

 • Prąd trójfazowy przyda się do:

  -Płyt indukcyjnych

  -Pomp ciepła/klimatyzatorów multi split

  -Domowego majsterkowania np. Spawarek na 3 fazy

 • Takie zasilanie wykorzysstywać można do zasilania urządzeni o dużych obciązeniach np kuchenka indukcyjna czy silniki 3~ albo nawet do sterowania silnikiem w lewą i prawą stronę. Zastosowań może być wiele

 • Wszyscy wiedzą o co chodzi i sie znają a jak idą do sklepu AGD to sprzedawca bez mrugnięcia okiem 9-12kW kucheneczkę sprzedaje do bloku wielorodzinnego na 10-te piętro bo będzie działać i po kolei 9 pięter smaży instalację i tylko troche mruga wieczorem światło.... Tamten sprzedał bo ma gdzieś i procent (%) od sprzedaży ma już, a ten do chaty wcisnoł bo boi się gazu nie boi się zaś że się spali klatka schodowa od obciążenia nadmiernego, a powiedział mu sprzedawca że bardzo dobry zakup zrobił wręcz...! Nawet rewelacyjny !

 • Obecnie ciężko sobie wyobrazić nowe budownictwo bez instalacji elektrycznej trójfazowej. Dzieje się tak dlatego że coraz częściej wykorzystujemy w domach urządzenia elektryczne o znacznej mocy.
  I tak taka instalacja umożliwia nam podłączenie kuchenek indukcyjnych, pomp ciepła, kotła elektrycznego i wielu innych urządzeń. Pozwala również na równomierne rozłożenie obciążenia na kilka faz.
  Fajnie zostalo to wyjaśnione w załączonym filmiku

 • Uzupełniając: ciekawym wykorzystaniem sieci 3-fazowej jest zastosowanie tzw. automatycznego przełącznika faz. W domu warto zastosować to urządzenie do zapewnienia stałego zasilania np. dla gnizada lodówki. Urządzenie w przypadku zaniku napięcia na jednej z faz automatycznie przełączy zasilanie na kolejną fazę. Prezentuje to załączony filmik. Na zdjęciu schemat podłączenia. Źródło: 

  http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/automatyczne-przelaczniki-faz/apm-20

 • Cześć! Obecnie w domach obwody trójfazowe wykorzystuje się w celu podłączenia płyt indukcyjnych, ładowarek samochodów elektrycznych, w trójfazowych podgrzewaczach wody (przepływowych) oraz w przypadku ogrzewania elektrycznego z pieców akumulacyjnych lub pomp ciepła. Stosowane są także w większych układach wentylacji i klimatyzacji (dom + biuro). Warto także takie gniazdo posiadać w garażu do podłączenia np. kompresora większej mocy.  W załączniku filmik prezentujący podłączenie płyty indukcyjnej 3-fazowej.

 • Prąd trójfazowy wykorzystuje się do zasilania urządzeń o większej mocy. Dzięki trzem fazom możliwe jest uzyskanie takiej samej mocy urządzenia ale każda pojedyncza faza jest obciążona w mniejszym stopniu dzięki czemu można zastosować mniejsze przekroje kabli i przewodów, mniejsze wartości zabezpieczeń itd.

  W porównaniu do urządzeń tej samej mocy zasilanych z jednej fazy obliczenia przy prądzie trójfazowym nie są prostym dzieleniem przez 3. Do obliczeń prądu w układzie trójfazowym stosuje się wzór ze screena, gdzie:

  I – prąd

  P – Moc

  U – napięcie

  cos Ø – współczynnik przesunięcia fazowego

Czytaj także:

Czy mogę pobierać prąd z sieci w przypadku braku mocy własnej elektrowni
Społeczność

Czy mogę pobierać prąd z sieci w przypadku braku mocy wł

Planuję budowę wiatrowej elektrowni przydomowej. Czy jest możliwy u

Więcej
Więcej
Więcej
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w obwodach trójfazowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Blog

Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o

Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym

Więcej
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Blog

Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?

Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej