8 odpowiedzi

Sprawdź

Jak uziemiać ekrany przewodów ekranowanych?

Redakcja dodane:

Czy są jakieś sprawdzone sposoby uziemiania przewodów ekranowanych?

 • Bardzo fajny poradnik zrobił kiedyś LAPPKABEL z WAGO, miłej lektury 😊

  http://poradnikekranowania.pl/pe/katalog-LAPP-WAGO.pdf

 • Ekrany takich przewodów powinne zostać sprowadzone do szyny zbiorczej która póżniej jest spięta z głównym uziemieniem. Można to wykonać np przez mocowanie przewodu za pomocą obejm, lub wyplecienie ekranu zaiziolowanie go i wpięcie do szyny za pomocą szekli lub zaprasowanie oczek na końcu i przykręcenie do szyny zbiorczej. 

 • Cześć! Bardzo ważne by ekran przewodu typu skrętka kategorii 6 i wyższej uziemiać. Film prezentuje sposób montażu gniazda komputerowego. Gniazdo powinno być uziemione. 

  źródło: Vteka

 • Należy pamiętać o przekroju odporwadzenia ładunku to raz a dwa to jeżeli niskoprądoe to systemy okablowania posiadają mocowania przystosowane do uziemienia, uwaga by nie uziemiać z obu stron a tylko z jednej 

   

 • Jakich przewodów? Czy mówimy o cienkich przewodach sygnałowych, czy o ekranowanych przewodach łączących silnik z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem)?

  W obu przypadkach należy zdejmować potencjał z ekranu dookólnie i odprowadzać go możliwie najkrótszą drogą do szyny wyrównania potencjałów.

  W przypadku ekranowanych przewodów sygnałowych stosuje się obejmy lub zaciski do ekranu. W przypadku większych średnic przewodów stosuje się metalowe dławnice kablowe wyposażone w specjalne szczotki do odprowadzenia zakłóceń indukujących się na ekranie.

  W przypadku dławnic lub zacisków ważne jest, aby odpowiednio przygotować kabel lub przewód czyli odizolować ekran, tak aby we właściwym miejscu miał dobre połączenie z dławicą lub zaciskiem podłączonym do szyny wyrównania potencjałów.

  Zaleca się, aby w miarę możliwości ekrany uziemiać na obu końcach. W przypadku rozległych instalacji lub ekranowania kabli łączących oddalone od siebie urządzenia należy sprawdzić czy i jakie wartości prądów płyną przez ekran.

  Ekran nie może pełnić roli wyrównania potencjałów. W przypadku gdy ekranem będą płynąć prądy różnicowe, należy wykonać właściwe wyrównanie potencjałów pomiędzy urządzeniami lub obiektami.

  Zagadnienie jest bardzo skomplikowane, a poszczególne rozwiązania mogą się różnić.