1 odpowiedzi

Sprawdź

Jak uziemiać ekrany przewodów ekranowanych?

Redakcja dodane:

Czy są jakieś sprawdzone sposoby uziemiania przewodów ekranowanych?

 • Piotr Bibik

  Jakich przewodów? Czy mówimy o cienkich przewodach sygnałowych, czy o ekranowanych przewodach łączących silnik z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem)?

  W obu przypadkach należy zdejmować potencjał z ekranu dookólnie i odprowadzać go możliwie najkrótszą drogą do szyny wyrównania potencjałów.

  W przypadku ekranowanych przewodów sygnałowych stosuje się obejmy lub zaciski do ekranu. W przypadku większych średnic przewodów stosuje się metalowe dławnice kablowe wyposażone w specjalne szczotki do odprowadzenia zakłóceń indukujących się na ekranie.

  W przypadku dławnic lub zacisków ważne jest, aby odpowiednio przygotować kabel lub przewód czyli odizolować ekran, tak aby we właściwym miejscu miał dobre połączenie z dławicą lub zaciskiem podłączonym do szyny wyrównania potencjałów.

  Zaleca się, aby w miarę możliwości ekrany uziemiać na obu końcach. W przypadku rozległych instalacji lub ekranowania kabli łączących oddalone od siebie urządzenia należy sprawdzić czy i jakie wartości prądów płyną przez ekran.

  Ekran nie może pełnić roli wyrównania potencjałów. W przypadku gdy ekranem będą płynąć prądy różnicowe, należy wykonać właściwe wyrównanie potencjałów pomiędzy urządzeniami lub obiektami.

  Zagadnienie jest bardzo skomplikowane, a poszczególne rozwiązania mogą się różnić.