Robiąc porządki w piwnicy dziadka znalazłem około 30 kondensatowów z różnych czasów. Niektóre w aluminiowej obudowie mają takie dziwne koreczki. Jak sprawdzić które są dobre? Po co w kondensatorach (chyba tych najstarszych) te koreczki?
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Jeśli po kondensatorach nie widać żadnych uszkodzeń (spuchnięcie, skutki wybuchu, spalenie) to można przystąpić do pomiarów. Jest wiele multimetrów z możliwością pomiaru pojemności wyrażona najczęściej w uF (mikrofarady). Na kondensatorach powinno być napisane jaką mają mieć pojemność, a im bliżej tego wyniku jest zmierzona wartość, tym w lepszej kondycji jest kondensator.
-
-
@Matil: Tak, możesz je podmienić.
-
-
-
Sprawa kondensatorów i ich przydatności jest stara jak długo istnieją kondensatory na świecie. Zasada jest taka. Kondensator należy do grupy elementów elektrycznych, elektronicznych biernych. I w przypadku tych elementów gdzie między dwa przewodniki wkłada się dielektryk w różnej postaci. Dlatego można gromadzić ładunki elektryczne, a prze z to gromadzić określona energię. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Za wyjątkiem kondensatorów powietrznych prawie wszystkie inne podlegają procesowi starzenia. Dielektryk ulega degradacji wraz z czasem. Dlatego niezależnie od tego jaki to kondensator czas ma tu szczególne znaczenie, a zwłaszcza w dla niektórych typów. Najbardziej podatnymi na starzenie są kondensatory elektrolityczne. Każdy prawie producent określa maksymalny czas przydatności kondensatora nadrukowując datę ważności. Szczególnie to ważne gdy kondensator nie pracuje, ale leżakuje. Oprócz tolerancji pojemności data ważności to bardzo ważna informacja przed sprawdzeniem pojemności kondensatora. W większości przypadków po przekroczeniu daty przydatności nie powinno się korzystać z takich kondensatorów. Kondensator to wbrew wszystkiemu bardzo ważny element. Większość uszkodzeń w układach zasilania lub sterowania jest wynikiem uszkodzeń lub utraty właściwości właśnie kondensatorów. Wie o tym każdy serwisant i za pewne zna powiedzenie "gra w piki, daje wyniki...". Czyli zacznij od sprawdzenia kondensatorów :-) Jeżeli bardzo długo leżały kondensatory to raczej można spokojnie dla bezpieczeństwa wrzucić je do kosza. Dlatego nie warto robić dużych zapasów kondensatorów. Po za tym trzeba pamiętać, że najlepszą metodą pomiaru kondensatora to tzw. metoda napięcia znamionowego. Większość popularnych mierników wykonuje pomiary pojemności metoda tzw. niskonapięciową, co może w niektórych sytuacjach przekłamywać wyniki.
Stare kondensatory miały tzw. gumeczki nie tylko dlatego że był tam wprowadzany elektrolit, ale służyły jako zabezpieczenie przed silnymi implozjami. Każdy kto widział rozerwanie kondensatora wie o czym piszę. Przy dużych kondensatorach i dużych pojemnościach wie o czym piszę. Obecnie technologia nawet dla elementów pasywnych mocno też poszła do przodu i kondensatory sa budowane w technologii bawełnianej czy nawet bambusowej, co przy ewentualnej implozji kondensatora nie spowoduje mocnych uszkodzeń dookoła kondensatora ale i sama implozja jest ukierunkowywana przez specjalnie zaprojektowane obudowy. Bardzo ważna sprawa, to temperatura pracy kondensatora. To też bardzo istotna własność opisywana przez producentów kondensatorów.
Oczywiście jest spore prawdopodobieństwo, że gdy kondensator jest przechowywany we właściwej temperaturze i nie ma uszkodzeń mechanicznych oraz znacząco nie przekracza daty ważności to może być dobry, ale ja zdecydowanie odradzam stosowanie takich kondensatorów.
Czytaj także:
Jak ominąć kondensator rozruchowy?
Chyba w pomce ogrodowej po zimie walnął kondensator rozruchowy. Cał
jak sprawdzić czy kondensator jest uszkodzony?
Silnik w pompie do wody ma problem z rozruchem. Wirnik nie ma oporó
Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?
Zastanawiasz się jakie lampki choinkowe wybrać do wewnątrz i na zew
Nowa edycja grywalizacji - jak zdobyć nagrody?
Społeczność Łączy nas napięcie stworzyliśmy po to, by każdy mógł zn
Montaż tras kablowych - jak go przyspieszyć?
Zastanawiałeś się w jaki sposób poprawnie montować trasy kablowe? Z
Kondensator najlepiej sprawdzić miernikiem pojemności, niektóre mierniki uniwersalne posiadają taką funkcję. Jeżeli jest to kondensator spolaryzowany (ma + i -), można go sprawdzić omomierzem, podłączając przewody zgodnie z polaryzacją, następnie odwrotnie, wskazanie powinno powoli spadać od wartości maksymalnej.
W starych kondensatorach są otwory, przez które napełniano kondensator elektrolitem. Są one zamykane gumowym korkiem.