3 odpowiedzi

Sprawdź

jak sprawdzić czy kondensator jest uszkodzony?

Benek 2 pkt dodane:

Silnik w pompie do wody ma problem z rozruchem. Wirnik nie ma oporów, ale buczy i nie chce ruszyć. Jak się mu pomoże wkrętakiem to działa. Jak się zatrzyma i tak w ciągu kilku minut się załącza to też działa bez problemów ale jak postoi tak z kilkanaście minut to znów buczy i nie chce ruszyć. Podejrzewam kondensator, ale nie wiem jak to sprawdzić domowym sposobem?

 • Niesprawność rzeczywiście wskazuje na uszkodzony kondensator.

  Wstępnie można sprawdzić kondensator za pomocą omomierza. Podłączamy omomierz do zacisków kondensatora, wskazanie omomierza powinno się wzrosnąć, następnie powoli opadać. Czynność tą należy powtórzyć podłączając kondensator odwrotnie, miernik powinien zachować się podobnie. Jest to tylko orientacyjne sprawdzenie czy kondensator jest sprawny, ale nie pokazuje czy ma prawidłowe parametry. 

 • Cena kondensatora nie przekracza kilku złotych, może kupić nowy i podstawić?

 • A posiadasz multimetr z opcją pomiaru pojemności? Jednostka w uF lub mF na mierniku. Jeśli tak, to należy odczytać z obudowy kondensatora jaką ma pojemność, odłączyć od zacisków, sprawdzić czy nie wygląda na uszkodzony (spuchnięty, spalony, po wybuchu). Jeśli wizualnie jest ok to odpowiedni zakres ustawić na mierniku i dokonać pomiaru. Jeśli pomiar jest zbliżony do wartości napisanej na obudowie to kondensator jest sprawny. 

   

  Podobny temat:

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-sprawdzic-kondensator