6 odpowiedzi

Sprawdź

Jak sprawdzić czy ogranicznik jest sprawny ?

Maciej 0 pkt dodane:

Mam na instalacji ogranicznik bez wskaźników zadziałania, jak sprawdzić czy jest sprawny ?

 • Trochę poszukałem informacji u producentów. Okazuje się, że ograniczniki bez wskaźnika zadziałania nadal są dostępne w sprzedaży. DEHN ma ogranicznik DEHNblock T1 a OBO ograniczniki MCD 50 .

  W dokumentacji DEHN-a jest taki zapis ; Elektryczna kontrola pod kątem zwarcia wzgl. wystarczającej izolacyjności (Riso ≥ 500 kΩ/500 V)  - czyli należy przeprowadzić pomiar rezystancji miernikiem do 500V.

  W przypadku OBO znalazłem taką metodę kontroli ogranicznika T1 ; sprawdzenie stanu  ograniczników odbywa się poprzez przyłożenie napięcia Uc oraz 2xUc (Uc=255V w tym przypadku).

  Ogranicznik przepięć (wkładka) jest sprawny jeżeli po przyłożeniu powyższych wartości napięć, zmierzony prąd ma wartość mniejszą niż 1mA.

  Wygląda na to, że sam sobie odpowiedziałem na pytanie 😉.

 • Terażniejsze mają wskażniki zadziałania, te jak widać mają już swoje lata. Same z siebie po latach jak wszystko się zuzywa i nawet jak nie daja znaku powinno sie je wymienić. Nie każdy chce i wie. Rozmawiałem kiedyś z gościem zajmującym się stacjami bazowymi nadajników telekomunikacyjnych i mówił że z automatu co jakiś czas je wymieniają i tyle zalecane prze producenta który im to dostarcza... 

  Ochrona przepięciowa instalacji zasilających | DEHN Polska

 • Zdaje się, ze ten model który masz na zdjęciu ma dodatkowe zaciski sygnalizacyjne od dołu modułu, na fotce nie widać bo zasłania Ci szyna, sprawdź czy masz te zaciski, jak są to sprawa jest załatwiona. Gdy wszystko jest ok. to będziesz miał zwarcie między tymi zaciskami, a jak ochronnik zadziała, zrobi się tam przerwa.