Przeczytano 369 razy

Jak sprawdzić baterię?

Jak domowym sposobem mogę sprawdzić czy baterie paluszki lub małe paluszki sa dobre?

Odpowiedzi (6)

  • Kolega Harendal ma rację to najprostrzy sposób na sprawdzenie baterii

  • Tester bateri będzie odpowiedni i posłuży nam oraz wszystkim domownikom. 

    Sporo urządzeń jest zasilanych bateriami oraz każdy z nas ma zapas baterii. Baterie które leżą już od dawna mogą nie utrzymywać energi więc warto sprawdzić czy są naładowane przed zastosowaniem ich w naszych urządzeniach.

  • Najlepiej zmierzyć napięcie na biegunach miernikiem. Wartość nominalna baterii powinna być zawsze nadrukowana na jej obudowie.

  • W markrtach budowlanych możesz kupić za kilkanaście złoty najprostszy miernik. Do sprawdzania baterii się nada. Ustawiasz pokrętło na 2V napięcia stałego i przykłądasz zacisk do bieguna ujemnego i dodatniego. Jeśli bateria ma 1,5V lub więcej to jest jak nowa. Jeśli poniżej 1,2V to niektóre urządzenia mogą już nie działać. Ja najczęściej takie lekko zużyte baterie wykorzystuję do różnego rodzaju światełek dekoracyjnych. Tam rozładowują się do zera. Jeśli nie masz miernika a masz latarkę na baterie to możesz je włożyć do latarki i ocenić jak mocno świeci.

  • Wystarczy baterie trzymając pionowo, odbić od twardej powierzchni. Bateria naładowana nie będzie się odbijać(sprężynować) a bateria rozładowana wręcz przeciwnie.