7 odpowiedzi

Sprawdź

jak przeciagnac kable przez peszel

Walter 1 pkt dodane:

Może temat już był, ale nie mogę znaleźć. Mam kilka cienkich kabli do przeciagnięcia przez peszel w którym już idzie kilka innych kabli, ale nie ma żadnego sznurka a przepchać się nie da. Macie sprawdzone patenty na takie roboty? 

 • Warto zakupić dwie rzeczy:

  pierwsza to sztywne włókno do przeciągania kabli i przewodów. W zależności od wymagań są różne długości. Włókna można kupić jako same lub w kasetach zabezpieczających przed zniszczeniem (warto dołożyć te kilka złotych). Należy również zastanowić się, czy i jakie końcówki będą przydatne ;)  

  https://www.tim.pl/elementy-prowadzenia-kabli/systemy-mocowan-46/akcesoria-do-przeciagania-kabli/

  Podczas przeciągania powstaje tarcie, które skutecznie może utrudnić lub uniemożliwić przeciągniecie nowych przewodów, więc warto zakupić specjalny środek który znacząco zmniejsza tarcie a przy okazji jest bezpieczny dla izolacji kabli i przewodów

  https://www.tim.pl/smar-do-przeciagania-kabli-easy-glide-1-litr-219647 

 • Jeśli jeden z tych przewodów które już są w peszlu możesz odłączyć lub odciąć to najprościej jest wykorzystać go jako pilota i nim przeciągnąć przewody. Dodatkowo od razu dołóż sobie linkę/sznurek żeby mieć możliwość coś tam jeszcze przeprowadzić kiedyś. 
  Jeśli nie możesz wykorzystać istniejącego przewodu to pozostało próbować jakimś sztywnym przewodem (np 3x2.5mm2) przebić się na drugą stronę, a jeśli się nie uda no to już zakupić coś w tym stylu. W większości hurtowni elektrycznych powinni mieć coś podobnego na miejscu.

 • Możesz użyć stalki ,włókna węglowego lub linki stalowej zakończoną kulką lub pętelką odpowiedniej grubości żeby przeszła.

 • Do przeciągania stosuje się tylko rury pcv lub aroty bo mają gładki środek ale jest wiadome że trzeba przewody przeciągane posmarować smarem,wazeliną lub płynem do naczyń,mydło w płynia .W peszlu można przeciągnąć jeżeli jest prosty i krótki odcinek bo tak to jest męczarnia lub trzeba wymienić cały peszel.Pozdrawiam

 • A jeśli nie będzie szło to jeden z kabli które są już w proszku wykorzystać jako ilot do przeciągnięcia.

  Wykorzystać można także stalkę/włókno szklane ale jest ryzyko że zapłacze się w istniejących kablach.

 • Najprościej to zawinąć końcówkę przewodu taśmą izolacyjną żeby był w miarę bez zadziorów ewentualnie kropla płynu do naczyń dla lepszego poślizgu.