5 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć włącznik światła z podświetleniem?

Benek 0 pkt dodane:

jak podłączyć podświetlene w wyłączniku śwatła, aby podświetlenie świeciło się tylko w nocy? Mam klienta który ma korbę na punkcie oszczędzania energii i uparł się na podświetlane łączniki ale chce aby podświetlenie działało tylko po zapadnieciu zmroku. Nic nie daje tłumaczenie i przeliczanie zużycia na zł. Cały czas wraca z gadką że w skali śwata to te mW dają potężną wartość. O tym że ma taką korbę dowiedziałem się już na koniec pracy i nie wiem jak z tego wybrnąć

 • To co napiszę, to z ekonomicznego punktu widzenia nie ma uzasadnienia, ale się da ;) 

  1 - Jeżeli instalacja w puszce ma zarówno L i N to można w puszce zamontować np. switchBoxD i jednym kanałem sterować z przycisku obwodem oświetleniowym, a drugi kanał użyć do sterowania podświetleniem (można wykorzystać albo sterowanie  czasowe, albo w stosunku do wschodów i zachodów słońca).

  2 - na etapie układania okablowania można ułożyć do każdej puszki osobny obwód sterowany z czujnika zmierzchu, do którego zostanie podłączone podświetlenie łączników światła.

  Niezależnie od wybranego rozwiązania przed zakupem łączników światła warto sprawdzić jak producent rozwiązał podłączenie podświetlenia. W niektórych modelach łączników podświetlenie jest zintegrowane i wpięcie samego podświetlenia w inny obwód jest bardzo trudne.

  Chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu inteligentnego domu z klawiszami w których można definiować jego funkcje w tym również podświetlenie. W takim wypadku klient płaci za inne funkcjonalności, a możliwość sterowania podświetleniem jest przy okazji ;) 

 • Po prostu jakaś totalna bzdura.

  Oczywiście że się da, ale koszty przekroczą opłaty za prąd zużyty przez to podświetlenie na najbliższe 10 lat. 

 • W razie czego, nie mów mu, że ilość zamontowanych bezpieczników też ma wpływ na zużycie prądu bo zawsze są jakieś straty, minimalne ale są. Np Hager ma to podane w kartach katalogowych.

   

  Ależ to jest nie uzasadnione ekonomicznie. Montować zegar astronomiczny za 250 zł? Doprowadzać specjalne kabelki do podłączenia podświetlenia? 

  Można taniej. Wszędzie zamontować łączniki podwójne, bo zazwyczaj tylko jeden z przycisków gasi lampkę. I tak manualnie można sobie w dzień kliknąć aby zgasić lampkę, a po zmroku znowu kliknąć i zapalić. Drugi przycisk z wyłącznika będzie odpowiadał za zaświecanie lampy. 

  Jakaś trzecia opcja? Hmmm czujniki zmierzchu w domu ale to też się rozbija o dodatkowe przewody i roboczogodziny. Bo nie wyobrażam sobie dokładania przewodów do każdego włącznika, lutowania tego i łączenia z zmierzchówkami w cenie instalacji jeśli nie było to wcześniej ustalone. 

  Router z internetu też będzie odłączał gdy nikogo nie będzie w domu?  A może najlepiej zamontować jakiś wyłącznik główny który można zasterować z smartfona i wyłączy napięcie w domu. 

   

  Współczuję klienta. Jeszcze będziesz musiał odlutować diody z dekodera, tv, itp.

 • Zwkłeg tak nie ogarniesz,chyba że ma czujnik zmierzchowy..ale o takich nie słyszałem

 • Nie słyszałem o takich włącznikach podświetlanych które świecą tylko w nocy. Masz pecha z tym klientem. Skoro jest taki mega pro eko to po co mu  podświetlane włączniki? Zapytaj czy robota sprzątającego będzie odłączał po naładowaniu? albo zegarek w kuchence?