3 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć włącznik światła z diodą?

Bartosz 2 pkt dodane:

jak w temacie. I jak to zrobić, aby LEDy w żyrandolu się nie żarzyły?

 • ajotnet 119 pkt

  Jeżeli się na tym znasz i lubisz majsterkować wyprowadzić sobie dwa przewody z diody LED podświetlenia. Dolutuj przewody, nagrzej koszulki termokurcze dla poprawnej izolacji i podłącz bezpośrednio do 230V w puszce niezależnie od położenia włącznika. Będzie świecić się 24h niestety i nigdy nie będzie już problemów z migotaniem czy to świetlówek czy to LED żarówek. Nie jest to skomplikowane tylko jest problem czy w każdej puszce masz 230V bo przy schodówkach i krzyżówkach może być z tym problem.

  Ale dla chcącego nic trudnego o ile się upierasz że to do życia Ci jest to niezbędne. Jak mam tak już jakieś 25 lat 24h w prawie 20-tu włącznikach...

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Łącznik światła z diodą podłączamy tak samo jak zwykły łącznik. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi jak to zrobić to daj znać to wyjaśnimy dokładnie. Co do pozbycia żarzenia diody w żarówkach LED, należy zastosować kondensator np firmy kontakt-simon LINK. Można go zamontować przy lampie (pod osłoną) lub za włącznikiem lub puszką łączeniową (w zależności od sposobu prowadzenia instalacji). Kondensator podłączamy między L i N, czyli najczęściej przewody brązowy/czarny(fazowy) i niebieski(neutralny). Jeśli podłączamy kondensator w puszce łączeniowej to istotne jest, aby podłączyć go do przewodu który wychodzi z łącznika, a nie do tego który zasila łącznik. Ważne jest, aby wszystkie takie prace wykonywać przy odłączonym napięciu, oraz sprawdzić próbnikiem, czy na przewodach nie występuje napięcie! Przed sprawdzeniem próbnik należy również poddać kontroli czy działa sprawnie (np w gniazdu w którym jest zasilanie). 

  Dodam jeszcze, że w przypadku łącznika świecznikowego (podwójny) świecenie diody zazwyczaj działa tylko w przypadku jednego przycisku, drugi nie gasi podświetlenia. 

  Jeszcze filmik z przykładem jak można podłączyć taki kondensator: https://youtu.be/UG-FAlg7HBs?t=76

  Zdjęcie ze schematem podłączenia kondensatora.

 • Należy wymienić żarówki na lepszej jakości, lub odłączyć podświetlenie w wyłączniku.