3 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć włącznik światła podwójny?

Soprano 1 pkt dodane:

miałem zrobić zdjęcie. Z ściany wychodzi sześć przewodów i przy odłączaniu starych włączników i złączek miałem zrobic zdjęcie, ale mnie zagadali zawołali i teraz nie wiem jak to połączyc. Próbowałem, ale już dwa razy wywaliło korki więc wolę ten pokój na razie zostawić. Coś podpowiecie jak się za to zabrać?

  • Najprawdopodobniej masz instalację bez puszkową czyli wszystko jest łączone w puszce wyłącznika.Sprawdz który przewód jest zasilający miernikiem,żyła czarna lub brązowa to faza L,niebieski to zero N a trzeciego żółto-zielony PE uziemienie jeżeli nie masz wyprowadzony na lampę nie podłączaj w żadnym wypadku nie skręcaj  z niebieskim bo jeżeli masz różnicówkę na tym obwodzie to będzie wybijać a resztę przewodów podłącz niebieski na niebieski,czarny lu brązowy na odpływ z wyłącznika oraz żółto-zielony też na opływ.Chyba że masz instalację dwużyłową to jeden przewód jest zasilający a dwa pozostałe są do lamp.Jest jeszcze jedna możliwość że jest to wyłącznik krzyżowy.Pozdrawiam.

  • Jesli masz 6 zyl to najprawdopodobniej musisz znaleźć probówka gdzie jest faza (swieci) 

    I ten przewod na wspolny zacisk wyłącznika pozniej znaleźć  pary ktore ida do lamp..Po jednym z tych par na wlacznik z pozostałe 3 razem ze soba złączyć i gotowe .

  • Zrób zdjęcie tych żył, drugie zdjęcie lub napisz ile przewodów (kabli) wchodzi do puszki i spróbujemy coś poradzić ;) masz instalacje 3 żyłową czy 2 żyłową? Masz jeszcze puszki łączeniowe pod sufitem czy już wszystko jest połączone za włącznikiem światła? Lampa jest dzielona? Np 2 i 3 żarówki zapalenie osobno czy wszystko na jeden raz? Ile jest tych włączników?