2 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć transformator toroidalny do halogenów?

freddy 0 pkt dodane:

Mam 4 halogeny w suficie i muszę podłączyć do nich transformator. Proszę o podpowiedź, jak podłączyć transformator toroidalny do halogrnów. Transformator już kupiłem odpowiedni do mocy tych żarówek, ale ma on 4 kabelki i nie wiem które gdzie podłączyć.

 • W transformatorach toroidalnych jest zawsze cieniutkie przewody strona pierwotna (230V),  a grube przewody (12V) strona wtórna.

  - pierwotna - wysokie napięcie 230V

  - wtórna - niskie napięcie 12V

  Staraj się aby przewody między żarówkami miały odcinki podobne lub jednakowe, ewentualnie możesz zamknąć je w pętlę.

 • Jeśli to jest ten transformator o który już pytałeś w tym temacie: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/transformator-toroidalny-jak-podlaczyc
  To znaczy że masz zidentyfikowane gdzie podłączyć 230V a gdzie masz niższe napięcie, możliwe że 12VAC. Jeśli nie masz pewności, to podłącz stronę wtórną transformatora na listwę zaciskową i wykonaj pomiary miernikiem po podaniu napięcia na transformator. Dowiesz się jakie napięcie występuje na jakich żyłach.

  Zwróć uwagę, że po transformatorze masz napięcie AC a nie DC. Jeśli masz żarówki LED to zapewne nie będą działać prawidłowo.

  Na takim transformatorze przy 2 parach wyjść są takie same napięcia, np 2x12VAC. Jak już zidentyfikujesz napięcie to podłączasz oprawkę po prostu pod odpowiednią parę przewodów i działa.