7 odpowiedzi

Sprawdź

Jak konserwować kable samochodowe narażone na czynniki atmosferyczne?

Redakcja dodane:

Jak konserwować kable samochodowe narażone na czynniki atmosferyczne?

 • Jonhy222 0 pkt
 • Mikel98 1 pkt

  Jeżeli izolacja nie jest uszkodzona ja bym tego nie konserwował

 • LukkiSto 0 pkt

  Jeżeli nic się nie dzieje i oragnoleptycznie nie widzisz uszkodzeń kabla to nie podejmował bym tematu. Gdy nic się nie dzieje ale chcesz spać (jeździć) w spokoju ducha to podnieś maskę, spradź wizualnie okablowanie oraz stan ich izolacji. Miejscami rurki (peszle) może się ukruszyły to w zależności od wielkości uszkodzenia można to zabezpieczyć taśmą materiałową dedykowaną do instalacji samochodowych (podobna do izolacyjne tylko jest bardziej wytrzymalsza na temperatury) lub wymienić miejscami peszel. Jeżeli widzisz gołe kable to można je przetrzeć alkoholem IPA i zabezpieczyć taśmą izolacyjną samochodową. 

  Inną możlwiością jest chemiczne zabezpieczenie poprzez przeźroczysty środek/aerozol izolacyjny na bazie żywicy alkidowej.Po wyschnięciu tworzy przezroczystą, mocną, elastyczną, niepękającą i niełuszczącą się powłokę o wysokiej wytrzymałości - tak napisał producent. Jednak ja nie mam jeszcze do tego zaufania tak na dłuższą metę.

  Warto również zamontować jakieś odstraszacze kun pod maską. Aktywne - jako piszczek podłączony do akumulatora który emituje nieprzyjemny jedynie dla grydzoni dźwięk lub zabezpieczenie pasywne - zapachowe spray (anty-gryzoń itp.) lub zawieszki.

 • Br3xPL 135 pkt

  Przed czynnikami atmosferycznymi kable możemy zabezpieczyc pędzlami samochodowymi, styli czyścić specjalnymi preparatami. Dodam że przyczyną wielu awarii często jesienią i zimą są poprostu poprzegtyzame kable przez myszy czy kuny warto również zakupić jakiś środek.

 • ajotnet 149 pkt

  Kabli samych w sobie się nie konserwuje (co innego osłania) co innego połączenia ich z innymi...

 • gelotek 0 pkt

  Jeżeli w pytaniu chodzi o instalacje elektryczną samochodową to nie wykonujemy żądnych dodatkowych czynności czyszczących, ograniczamy się jedynie do oceny stanu przewodów i styków. Jeśli widzimy uszkodzenia na kablach lub stykach to wtedy należy takie uszkodzenia kabla zabezpieczyć za pomocą taśmy izolacyjnej lub kabel, fragment kabla. Stale złączonych złącz też profilaktycznie nie rozłączamy i nie czyścimy. Jedyne złącze które powinniśmy kontrolować i czyścić, zabezpieczać to złącze przyczepki samochodowej oraz powinniśmy kontrolować stan złącz świateł podczas ewentualnej wymiany żarówki.

 • Paweł B. 0 pkt

  Chodzi zapewne o połączenia elektryczne (np. konektorowe). Te można zabezpieczać wazeliną techniczną, lub smarem przeznaczonym do zabezpieczania połączeń elektrycznych.

  W ten sam sposób, dobrze jest zabezpieczyć klemy akumulatora.