hej, czytam czytam i nie mogę się doczytać jakiegoś prostego podsumowania - chcę się zacząć rozeznawać w temacie :) Czy któreś z Was ma tę wiedzę w małym palcu ;) i zechce się podzielić?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Pompa ciepła powietrzna wykorzystuje energię z otoczenia, aby dostarczyć ciepło do pomieszczeń w budynku. Po więcej informacji również zachęcam do przeczytania artykułu podesłanego wcześniej.
-
@Karol Bartosik: Polecam też obejrzeć filmiki na youtubie w tym temacie. Jest tam bardzo fajnie wszystko zobrazowane i wytłumaczone bardzo dokładnie.
-
@Karol Bartosik: Polecam też obejrzeć filmiki na youtubie w tym temacie. Jest tam bardzo fajnie wszystko zobrazowane i wytłumaczone bardzo dokładnie.
-
-
Myślę, że dużo Ci pomoże ten artykuł, w zasadzie cała niezbędna wiedza :)
-
Pompa ciepła powietrzna wykorzystuje energię zewnętrznego powietrza do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Proces ten polega na pobieraniu ciepła z powietrza zewnętrznego i przekazywaniu go do systemu grzewczego wewnątrz budynku w celu ogrzewania, lub odwrotnie - usuwaniu ciepła z wnętrza budynku do powietrza zewnętrznego w celu chłodzenia.
-
Czołem! No może nie mam tej wiedzy w małym palcu, ale niedawno kumplowi rozpisywałem to na mailu, więc wklejam, a czemu nie :)
Zacznijmy od tego, że pompa ciepła powietrzna to urządzenie, które wykorzystuje zasady termodynamiki (fizyka z liceum się kłania ;) ) do przenoszenia ciepła z zewnętrznego otoczenia (powietrza) do wnętrza budynku w zimie, lub w przeciwnym kierunku w lecie, działając na podobnej zasadzie co klimatyzator.Upraszczając, pompa ciepła to: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. A działa mniej więcej tak:
1. Zbieranie ciepła: W trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z zewnętrznego powietrza, nawet gdy temperatura jest stosunkowo niska. Powietrze przepływa przez parownik, który zawiera chłodnicze ciecz (czynnik chłodniczy), zazwyczaj o bardzo niskiej temperaturze wrzenia. Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza i ...paruje (jak to w parowniku)
2. Sprężanie: Para czynnika chłodniczego jest następnie sprężana przez sprężarkę (czyli zmniejszana jest jej objętość), co powoduje wzrost jej temperatury i ciśnienia (znów fizyka się kłania hehe)
3. Uwalnianie ciepła: Gorąca para pod wysokim ciśnieniem przepływa do skraplacza, gdzie (no zgadłeś - skrapla się) oddaje ciepło do systemu ogrzewania budynku, na przykład do instalacji wodnej centralnego ogrzewania lub powietrznego systemu dystrybucji ciepła.
4. Rozprężanie: Skroplona para = ciecz jest następnie przepuszczana przez zawór rozprężny, gdzie następuje jej rozprężenie (obniżenie ciśnienia i temperatury), co sprawia, że czynnik chłodniczy jest gotowy do ponownego absorbowania ciepła w parowniku, rozpoczynając cykl od nowa.
A w lecie, pompa ciepła może pracować w odwrotnym kierunku, chłodząc wnętrza budynków poprzez absorpcję ciepła z wnętrza i odprowadzanie go na zewnątrz.
A to wszystko ma sens dlatego, że pompy mają wysokość efektywność energetyczną. Jak masz hajs, to kupuj :)
---
No i tak to wygląda - mam nadzieję, że się przyda!
Czytaj także:
Jak działa ta pompa ciepła?
Interesuje mnie czy ta pompa ma możliwość pobierania i oddawania po
Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. HAIER HP250M3C
Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. HAIER HP250M3C. W zestawie
Pompa ciepła
Mam pytanie odnośnie zbiornika CUW SOLITANK 200 do pompy ciep
Koszt pompy ciepła
Koszty zakupu pompy cieplnej mogą ulec zmianie w zależności od wiel
Zużycie prądu przez pompę ciepła. Przyklady i szacunkowe
Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w tym o
Pompa ciepła - jak działa i ile kosztuje?
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca
W skrócie pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania wody, która następnie może być użyta do ogrzewania budynków lub wody użytkowej.