3 odpowiedzi

Sprawdź

Jak działa miernik z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych?

Redakcja dodane:

Jak działa miernik z automatyczną zmianą zakresów pomiarowych?

 • LukkiSto 0 pkt

  Automatyczne dobieranie skali pomiarowej z pewnością ułatwi początki pracy z narzędziem. Niedoświadczony elektryk może mieć problem z samodzielnym, manualnym ustawieniem tego parametru. Jego nieprawidłowe dobranie może z kolei doprowadzić do spalenia bezpiecznika w instalacji. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że ta funkcja jest dość awaryjna, a w przypadku jej uszkodzenia konieczne jest wymienienie całego urządzenia;

 • Br3xPL 134 pkt

  Miernik uniwersalny z automatyczną zmianą zakresów zaczyna mierzyć od razu po włączeniu – jak gdyby na siłę próbuje coś zmierzyć. Da się to najłatwiej zaobserwować przy funkcji pomiaru napięcia zmiennego. Mimo że nic nie mierzymy miernik pokazuje jakieś minimalne wartości w mV nie jest to oczywiście żadna wada wartość wyświetlana zależy od miejsca w którym się znajdujemy. Aby wyzerować wskazania multimetru musimy spowodować zwarcie sond pomiarowych.

 • gelotek 0 pkt

  Tak bez wykłądu po krótce :)
  Miernik z automatyczną zmianą zakresów zaczyna pomiar od razu po włączeniu. W tym czasie dopasować zakres pomiarowy do badanej wartości, odbywa się to z wykorzystaniem wewnętrznego układu czasowego i multiplexera przełączającego odpowiednie bloki pomiarowe np. dzielnika napięciowego. To że automatyczny multimetr cyfrowy zaczyna pomiar od razu po załączeniu widać na przykładzie pomiaru napięcia zmiennego gdzie od razu na wyświetlaczu pojawiają się nam wartości mV.  Dopiero zwarcie sond pomiarowych zeruje  wskazania multimetru. A mierniku z ręcznym wyborem zakresu pomiar taki jest wyświetlany dopiero gdy na zaciskach sondy pomiarowej pojawi się wartość mieszcząca się w wybranym zakresie )