2 odpowiedzi

Sprawdź

jak działa miernik cęgowy?

Abel 5 pkt dodane:

Jaka jest zasada działania miernika cęgowego? Zastanawie mnie to bo cęgi są takie duze i czy dokładnie mierzą co płynie w takich cienkich kabelkach?

  • Miernik cęgowy mierzy natężenie prądu stałego, działa na zasadzie efektu Halla, który polega na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, w którym płynie prąd elektryczny, gdy przewodnik znajduje się w poprzecznym do płynącego prądu polu magnetycznym

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Miernik cęgowy można porównać do transformatora, w swoich szczękach zawiera cewki i to głownie na ich zasadzie jest możliwy pomiar bez przerywania obwodu. Prąd przepływający przez kabel indukuje prąd w cewce szczęki. 

    "Jeśli uzwojenie wtórne ma 1000 zwojów, to prąd płynący w uzwojeniu wtórnym będzie wynosił 1/1000 prądu przepływającego przez uzwojenie pierwotne, czyli w tym przypadku przez mierzony przewód. W związku z tym prąd 1 A płynący w mierzony przewodzie wygeneruje prąd 0,001 A (1 mA) na wejściu miernika. Dzięki tej technice można w łatwy sposób mierzyć dużo większy prąd, zwiększając liczbę zwojów w uzwojeniu wtórnym."