Przeczytano 8 534 razy

Jak używać miernik elektryczny?

W gniazdku mam prąd - radio działa dobrze :) ale wkłądam miernik i nic się nie wyświetla, tak jakby prądu nie było.

Odpowiedzi (5)

 • A sprawdź jeszcze czy bateryjka w mierniku jest dobra....

 • Prądu w gniazdku nie zmierzysz bo odprowadzisz na spacer multimetr.... Choć po co Ci prąd w gniazdku, napięcie już bardziej....

 • Kwestia jaki miernik/multimetr posiadasz.
  Uważaj też przy takich pomiarach napięć niebezpiecznych ponieważ przy zlym ustawieniu wartości którą będziesz mierzył możesz spalić sobie miernik, uszkodzić go lub doprowadzić do rozłączenia bezpiecznika w rozdzielni lub różnicowki
  Przy pomiarze napięcia w gniazdku musisz mieć ustawiony zakres napięcia na min 300V ( jesli masz miernik z wyborem zakresów) oraz pomiar AC.

 • Cześć! Wszystko zależy jaki miernik posiadasz. Generalnie jeżeli jest to tzw. multimetr cyfrowy to musisz w nim wskazać co chcesz mierzyć - w przypadku sprawdzania napięcia w gniazdku wybierasz pomiar napięcia i odpowiedni zakres napięciowy. Proponuję jednak nim cokolwiek zmierzysz poczytać o samych pomiarach i pooglądać filmiki na You Tube :) Przykładem może być filmik z załącznika.

 • Jaki miernik elektryczny chcesz użyć? Czy będzie to amperomierz, woltomierz lub watomierz? A może chcesz użyć multimetr lub miernik parametrów instalacji elektrycznej?

  Każdy miernik elektryczny należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zgodnie z dołączoną do niego instrukcją.

  Pewne wielkości możesz mierzyć sam. Pamiętaj jednak, aby prawidłowo połączyć wszystkie przewody. Jeśli możesz to skorzystaj z dołączonej do miernika instrukcji. Proponuję jednak abyś wezwał w tym celu elektryka z odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania pomiarów.

  Jeśli chcesz wykonać pomiary parametrów instalacji elektrycznej w swoim mieszkaniu nie wykonuj tych pomiarów sam. Wezwij w tym celu fachowca z odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania badań instalacji elektrycznych, który wykorzysta profesjonalne mierniki do tego przeznaczonych. Po wykonaniu takich badań elektryk powinien sporządzić odpowiedni protokół i się pod nim podpisać.