Z jaką częstotliwością legalizujecie, kalibrujecie swoje mierniki elektryczne? czy wysyłacie je do producenta czy korzystacie z innych lokalnych firm oferujących taką usługę? Interesuje mnie to, ponieważ wysłanie miernika do producenta to wysokie koszty i brak miernika do pracy nawet przez dwa tygodnie.
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
W latach 80 było tak że kierownik zbierał wszystkie narzędzia na czyszczenie, a to, co podlegało kalibracji szkoda kalibracji. Najczęściej było to pod koniec roku gdy pracy było mało.
-
Raz w roku
-
Hmm, nigdy się nad tym nie zastanawiałem jakie mogą być konsekwencje gdyż jestem tylko monterem. Jeśli trzeba robić wzorcowanie co roku to się po prostu to robi. Załóżmy, że sprzęt nie był kalibrowany przez 3 lata, robimy protokół zdawczo-odbiorczy z pomiarami. Wszystko wyszło nam dobrze ale klient jest nie ufny, woli dmuchać na zimne i zamówił elektryka żeby sprawdził pomiary i mówi, że tej instalacji nie dopuszcza do użytku i potrzebna modyfikaca, a klient dochodzi roszczeń u wykonawcy. Gdy dojdzie do tego, że urządzenie nie wskazywało poprawnych pomiarów przez brak wzorcowania to myślę, że jakiś przepis się znajdzie.
Lepiej wydać trochę więcej i być pewnym, że mamy wszystko legalnie i przepisowo załatwione przez producenta i być bez żadnych obaw.
Pozdrawiam
-
Dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego snu powinno się robić przynajmniej raz w roku, choć o ile się nie mylę nie jest to wymagane przepisami prawa.
-
@Energan:też nie znam przepisów, ale wiem z kolei że jeśli cokolwiek się stanie na przykład na budowie i będzie to można połączyć z użyciem miernika, który nie ma certyfikatu aktualnego, to mogą być problemy.
-
@LucasT: Pytanie co znaczy aktualny certyfikat. Przyjęło się robienie kalibracji co roku i to jest bardzo słuszne. Pytanie czy nie można robić co 3 lata? Moim zdaniem powinno być to zawarte w instrukcji urządzenia, bądź regulowane przepisami prawa.
-
@Energan:absolutnie się zgadzam, ale byłem przekonany że biorąc pod uwagę ilość mierników na rynku to nie producent ani przepis nie będą dyktować czasu kalibracji tylko norma z jaka zostały wykonane. Czyli taka iec 1010 , już wycofana zresztą ale wszyscy mamy coś w garażu z tej normy, spodziewałem się że ona będzie dyktować okres wzorcowania. Ale nie mam dostępu do treści tych norm.
-
-
co roku w sonelu
-
Cześć! Ja dokonuję legalizacji (teraz zmianili nazwę na fakturze i piszą kalibracja) co roku. Wysyłam zawsze do SONELA, skad mam zakupione urządzenia. Jest tam też jakieś info o dodatkowej gwarancji czy coś tam.... Nie zagłębiałem się w ulotkę :) Ale to chyba jest skuteczne rozwiązanie :)
Czytaj także:
Miernik elektryczny - jak mierzyć akumulator?
Miernik elektryczny - jak mierzyć akumulator?
Jak używać miernik elektryczny?
W gniazdku mam prąd - radio działa dobrze :) ale wkłądam miernik i
Zamianka Phoenix Contact Miernik parametrów sieci
cześć, potrzebuję zamiennik dostępny na TIM.pl lub u producenta:Wie
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Sonel partnerem nowej edycji grywalizacji
Sonel to jeden z największych polskich producentów przyrządów pomia
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub
Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst
Częstotliwość kalibracji określa producent, Sonel ,wspomniany przez kolegów, zaleca co 13 miesięcy. Pragnę jeszcze podkreślić że jest różnica pomiędzy KALIBRACJĄ a LEGALIZACJĄ. Polskie normy też określają jak , kiedy i co kalibrować, ale żadna ustawa tego nie nakazuje- puki co.