12 odpowiedzi

Sprawdź

Jak często legalizujecie swoje mierniki parametrów elektrycznych?

EleMan 11 pkt dodane:

Z jaką częstotliwością legalizujecie, kalibrujecie swoje mierniki elektryczne? czy wysyłacie je do producenta czy korzystacie z innych lokalnych firm oferujących taką usługę? Interesuje mnie to, ponieważ wysłanie miernika do producenta to wysokie koszty i brak miernika do pracy nawet przez dwa tygodnie.

 • Częstotliwość kalibracji określa producent, Sonel ,wspomniany przez kolegów, zaleca co 13 miesięcy.  Pragnę jeszcze podkreślić że jest różnica pomiędzy KALIBRACJĄ a LEGALIZACJĄ. Polskie normy też określają jak , kiedy i co kalibrować, ale żadna ustawa tego nie nakazuje- puki co.

 • W latach 80 było tak że kierownik zbierał wszystkie narzędzia na czyszczenie, a to, co podlegało kalibracji szkoda kalibracji. Najczęściej było to pod koniec roku gdy pracy było mało. 

 • Raz w roku

 • Hmm, nigdy się nad tym nie zastanawiałem jakie mogą być konsekwencje gdyż jestem tylko monterem. Jeśli trzeba robić wzorcowanie co roku to się po prostu to robi. Załóżmy, że sprzęt nie był kalibrowany przez 3 lata, robimy protokół zdawczo-odbiorczy z pomiarami. Wszystko wyszło nam dobrze ale klient jest nie ufny, woli dmuchać na zimne i zamówił elektryka żeby sprawdził pomiary i mówi, że tej instalacji nie dopuszcza do użytku i potrzebna modyfikaca, a klient dochodzi roszczeń u wykonawcy. Gdy dojdzie do tego, że urządzenie nie wskazywało poprawnych pomiarów przez brak wzorcowania to myślę, że jakiś przepis się znajdzie.

  Lepiej wydać trochę więcej i być pewnym, że mamy wszystko legalnie i przepisowo załatwione przez producenta i być bez żadnych obaw.

  Pozdrawiam

 • Dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego snu powinno się robić przynajmniej raz w roku, choć o ile się nie mylę nie jest to wymagane przepisami prawa.

 • co roku w sonelu

 • Cześć! Ja dokonuję legalizacji (teraz zmianili nazwę na fakturze i piszą kalibracja) co roku. Wysyłam zawsze do SONELA, skad mam zakupione urządzenia. Jest tam też jakieś info o dodatkowej gwarancji czy coś tam.... Nie zagłębiałem się w ulotkę :) Ale to chyba jest skuteczne rozwiązanie :)