Co warto mieć w inteligentnej instalacji a co jest już zbędnym bajerem? Proszę o wypowiedzi osób, które mają takie systemy. Z czego korzystacie, a co z perspektywy czasu okazało się zbędne?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Swoim "inteligentnym domem" nie mogę się za bardzo pochwalić bo mam tylko inteligentne oświetlenie od Spectrum Smart.
Taki dom to spory koszt, ale robi się go dla wygody, jednak często słyszę, że jest to również oszczędność, nie zgodziłbym się za taką cenę wykonania i możliwie małych oszczędności ta inwestycja zwróciłaby się po dobrych kilkunastu latach.
Co warto mieć?
Podstawą jest z pewnością oświetlenie.
Ogrzewanie
Sceny kinowe
Audio
Kamery
Rolety
Klimatyzacja
Podlewanie ogrodu
Warto to przemyśleć co chcemy a czego nie, uważając na przepych, ograniczy to koszty.
Zbędne przynajmniej dla mnie:
Widziałem raz inteligentny zamek do drzwi, nie wiem czy bym mu zaufał.
Inteligentną instalacje alarmową, przynajmniej tą tanią z tanimi zabezpieczeniami
-
@Br3xPL: a mi akurat pomysł na inteligentny zamek się bardzo podobał :) Kilka razy wynajmując mieszkania za granicą korzystałam z zamków na kod i było to dużo wygodniejsze niż noszenie klucza, więc zastanawiałam się czy nie iść krok dalej i nie mieć tego w telefonie...
-
@Dominikaa: to proszę później o recenzje :)
Ja jeszcze poczekam trochę, z jego zamontowaniem.
Chyba najpopularniejszy to zamek od Gerdy, a i Zamel na rewolucyjne rozwiązanie, bo w swoich produktach posiada czytnik twarzy SRT-01, ale to już wydatek kilku tysięcy.
-
-
Na pewno polecam sterowanie ogrzewaniem. Z tego są relatywne oszczędności.
Pozostałe funkcjonalności to bajery które kupisz jak mas na to budżet.
-
@Dominikaa wszystko zależy od indywidualnych upodobań osób które będą mieszkać i obsługiwać instalację.
Uważam, że automatyka domowa (Inteligentny Dom) przydaje się szczególnie do sterowania:- roletami
- oświetleniem
- ogrzewaniem
- otwieraniem bramki i bram wjazdowych
- sterowaniem niektórymi urządzeniami typu włącz/wyłącz.
Przewaga systemów Smart Hom nad tradycyjna instalacją polega na tym, że wiele powtarzalnych rzeczy można zaprogramować w harmonogramach i można o ich zapomnieć ;) będą działały automatycznie, ale na tym nie koniec bo są jeszcze dwie fajne funkcjonalności :)
Sceny - czyli możliwość tworzenia własnych ustawień, jakie urządzenie ma się włączyć a jakie wyłączyć lub z jaką siłą ma się włączyć oświetlenie. Łatwiej wytłumaczyć to na przykładzie.
Scena urlop. Naciskamy np. jedną ikonę na smartfonie i automatycznie zamyka wszystkie rolety i bramy, uzbraja alarm, obniża ogrzewanie do minimum (o ile jest włączone) może odciąć dopływ wody lub gazu do budynku. Po powrocie jednym kliknięciem wyłączamy całą scenę i budynek wraca do normalnego działania. Co więcej, będąc jeszcze na zimowym urlopie możemy zdalnie podnieść temperaturę, tak, aby wrócić do przyjemnie nagrzanego domu.Podsumowując, instalacja inteligentnego domu to przede wszystkim wygoda i to Ty sama musisz wskazać co dla Ciebie jest ważne, na czym Ci zależy, a co jest bajerem z którego nie będziesz korzystać.
Może zainteresuje Cię szkolenie w temacie o który pytasz?
https://laczynasnapiecie.pl/blog/szkolenie-smart-home-od-czego-zaczac-
@Piotr Bibik: bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie! :) Szkolenie super ciekawe - na pewno warto znaleźć się w gronie zwycięzców!
-
-
Najczęściej korzystam ze źródłem sterowalnych SMART+:
https://www.ledvance.pl/profesjonalista/produkty/smart-home/lampy-smart-home/smart-wifi-c6441
Do działania potrzebują tylko sieci WIFI. Można ustawić sceny świetlne, sterować nimi za pomocą głośnika inteligentnego
-
Cześć! Hasło "inteligentny dom" jest bardzo medialne, a tak właściwie to chodzi o automatykę budynkową. Co z niej warto zastosować?
1. Sterowanie roletami - to podstawowa funkcjonalność automatyki domowej. Dlaczego warto posiadać automatykę w przypadku sterowania roletami? Ponieważ roleta pozbawiona sterownika wymaga zazwyczaj od użytkownika monotonnego oczekiwania na zamknięcie lub otwarcie rolety. Jeżeli przeliczymy czas spędzony przy takich roletach okaże się, że inwestycja w automatykę była strzałem w 10!
Osobiście stosuję rozwiązanie polegające na sterowaniu roletą za pomocą sterownika SRP-01. Rolety połączone ze sobą podłączone są do 3 przycisków centralnych: w salonie, sypialni oraz przy wyjściu z domu. Z tych trzech miejsc jednym "kliknięciem" mogę rolety otworzyć lub tez pozamykać. Pod jednym z klawisz centralnych posiadam także podłączony sterownik SUPLA SRW-01, które umożliwiają zdalne zarządzanie centralne wszystkimi roletami jednocześnie.
SRP-01
https://www.tim.pl/sterownik-rolet-dopuszkowy-przewodowy-5a-ac-3-230v-0-2min-srp-01-ext10000126
SRW-01
https://www.tim.pl/supla-sterownik-rolet-wi-fi-srw-01-spl10000004
2. Sterowanie napędem bramy za pomocą aplikacji zewnętrznej
+
3. Monitoring IP
Punkty 2 i 3 połączyłem, ponieważ działają one u mnie jako uzupełniający się ekosystem. Za pomocą sterowników bramowych supla SBW-02 mogę sterować zdalnie moim napędem bramowym oraz garażowym. Stan napędu odzwierciedlony jest w aplikacji dzięki kontaktronom. Dodatkowo widzę co się dzieje dzięki systemowi monitoringu IP. Funkcjonalność wręcz nieoceniona: dzwoni kurier, a ja otwieram mu zdalnie bramę, wpuszczam na posesję i kontroluję miejsce pozostawienia paczki. Całość jest rejestrowana poprzez monitoring IP. Stosuję system Dahua Tioc, jednak istnieją inne, tańsze rozwiązania, np. : KPT-01
https://www.tim.pl/kamera-bezprzewodowa-wi-fi-ptz-tuya-3mp-kpt-01-gar10000073
4. Sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Oświetleniem zewnętrznym steruje u mnie programator czasowy astronomiczny ZCM-42. Mogę go konfigurować poprzez WiFi, a zatem szybko i wygodnie mogę zmienić godziny uruchamiania oświetlenia (chociaż tak naprawdę tego nie robię, ponieważ jest to niepotrzebne - raz urządzenie ustawiłem i cały czas już samo pracuje). Dodatkowo przy wejściu do domu i na podjeździe posiadam naświetlacze z wbudowanym czujnikiem ruchu. Sprawdzają się idealnie!
5. Sterowanie ogrzewaniem - to już ostatni z podsystemów, ale najważniejszy. Na tę chwilę nie stosuję żadnych rewelacyjnych rozwiązań ponieważ aktualnie modernizuję mój system grzewczy. Jednak zdaję sobie sprawę, że jest to najważniejszy z podsystemów automatyki w moim domu - od poprawnie skonfigurowanej automatyki zależeć będzie w znacznej mierze osiągnięcie właściwych oszczędności.
Czy to wszystkie podsystemy? Oczywiście że nie! Dla różnych projektów indywidualnych będzie to wyglądało zupełnie inaczej, ale przytoczone przykłady są takim moim zdaniem ABC i pierwszym krokiem do "Inteligentnego domu"
Czytaj także:
INTELIGENTNY DOM
Jaki system intelogentnego domu polecacie? Na co zwracać uwagę?&nbs
Inteligentny dom co to?
Dużo jest materiałów o inteligentnych domach, ale wszędzie tylko og
inteligentny dom co to znaczy?
Co to znaczy że dom jest inteligentny? Czy jeśli mam sterowanie świ
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra
Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania
SMART HOME - okiem praktyka
O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z
Pieniądze, wiedzieć co się chce i oczywiście firmę nie kogucik która zginie "zniknie" po zamontowaniu i po gwarancji....