5 odpowiedzi

Sprawdź

Inteligentny dom co to?

freddy 1 pkt dodane:

Dużo jest materiałów o inteligentnych domach, ale wszędzie tylko ogólniki. Kto mi wytłumaczy, tak po naszemu, bez górnolotnych haseł co to jest inteligentny dom?

 • akpoz 0 pkt

  Cześć,

  jest wiele definicji inteligentnego domu, dla mnie system smart home ma być tak zaprogramowany i tak ma działać abym ja nie musiał o pewnych czynnościach pamiętać. Dam kilka przykładów:

  - cyrkulacja wody ciepłej - nie ma sensu aby pompa chodziła całą noc, dlaczego nie wykorzystać np. kontraktronów w drzwiach łazienkowych i ustawić aby między 22 a 4 rano pompa załączała się na 3-5 min po otwarciu drzwi?

  - sterowanie roletami - np. podczas uzbrojenia alarmu rolety automatycznie zamykają się / przy rozbrojeniu otwierają się

  - podlewanie ogrodu - w zależności od wilgotności gleby

  - oświetlenie - automatyczne wyłączanie świateł w pomieszczeniach w których nie ma ludzi

  to takich kilka podstawowych funkcji, ale myślę że dają coś do zrozumienia- czym ma być smart home..

 • Ziemnior 0 pkt

  Inteligenty dom, to nic innego jak dom w którym pracą wszystkich, bądź większości urządzeń elektrycznych/elektornicznych można sterować zdalnie, zarządzać ich pracą. Wygląda to tak że urządzenia oblusgujące tą technologię łączą się z naszą domową siecią wi-fi (lub jeżeli urządzeń mamy wiecęj to ze specjalnym urządzeniem, które jest tak jakby mózgiem smart-home - centralka), pobieramy aplikacje na telefon która umożliwi nam sterowanie wieloma urządzeniami różnych firm, lub jeżeli mamy wszystkie urządzenia jednej marki, to aplikacje przystosowaną, wydaną przez producenta. Umożliwi nam ona połączenie z wszystkimi urządzeniami w domu, nieważne jak daleko od niego będziemy. W aplikacji możemy sterować działaniem podłączonych urządzeń, mogą to być m.in, roboty odkurzające, rolety w oknach, oświetlenie, telewizor, pralka,  lodówka, praktycznie wszystko w czym znajduje się elektronika. Oczywiście urządzenia obsługujące technologię inteligentnego domu są zazwyczaj droższe od podstawowych. Jest to praktyczna opcja dla ludzi których często nie ma w domu, lub przychodzą późno do domu i nie mają sił i czasu żeby wykonać podstawowe czynności, które mogą zrobić się "same". Podsyłam w załączniku link do wideo, w którym są omówione podstawowe kwestie związane z smart-home.

 • Br3xPL 75 pkt

  Jest to sterowanie bramami, roletami, oświetleniem i innymi urządzeniami z jednego lub więcej miejsc. Możemy mieć to wszystko w telefonie i kontrolować to z każdego miejsca na świecie. 

  Załóżmy ze pracujemy od 8-16 w tym czasie odpalamy scenę (taki tryb) ogrzewanie jest na poziomie oszczędnym np.18°C rolety zamknięte oświetlenie wyłączone, alarm włączony. Gdy wracamy alarm się wyłącza, bramę otwieramy z telefonu, ogrzewanie godzinę przed ogrzewanie wzrosło do 22°C. 

  Możemy włączyć sobie scenę "film" u wielu w tym trybie zamykają się rolety, włącza się TV, a my możemy spokojnie położyć się i oglądać. 

  Jak widzisz w inteligentnym domie aplikacja robi wszystko za nas nawet nie musimy wstawać, jest to po prostu wygoda 

 • GN 11 pkt

  Dom z rozbudowaną automatyką.
  Dom który ułatwia nam życie i zmniejsza jego koszty.
  "Dom holistyczny" - gdzie instalacja co, cwu, rekuperacja, oświetlenie, rolety, alarm etc współpracują ze sobą w celu osiągnięcia ww celu.
  Dom, którego funkcjami sterujesz z Internetu/komórki.

  Wada/niebezpieczeństwo - wszystko co informatyczne jest łamalne - należy się liczyć z cieniem prawdopodobieństwa złamania/infiltracji danych jakie posiada inteligentny dom ( a np. adres + dzienny harmonogram użytkowania to cenne info dla pewnych "grup zawodowych")