Dostałem dzisiaj zapytanie o rozprowadzenie instalacji elektrycznej w dwóch toaletach remontowanej części w lokalach użytkowych.
W każdej toalecie mają być po dwie lampy na każdą łazienkę, ale każda z tych lamp ma się zapalać niezależnie poprzez czujnik ruchu, bez łącznika światła (nie jest przewidziany).
W momencie zapalenia lampy ma również zostać uruchomiony wentylator na zadany czas.
Padł pomysł, aby zamontować lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu.
Po oględzinach stwierdziłem, że nie chcę się podpinać pod istniejące puszki i istniejącą instalację, skoro mam odpowiadać za to, tylko poprowadzić nowy obwód/obwody od rozdzielnicy i dać RCD i wyłącznik lub wyłączniki nadprądowe. Teraz nasuwają mi się pytania:
- Czy macie jakiś sprawdzony model takiej lampy do takich zastosowań (producent, model, ilość luxów, jaki czas świecenia, itp)?
Chodzi o to, żeby było dość jasno, nie gasło co chwila, łatwo wykrywało ruch jeśli ktoś dłużej siedzi na toalecie, nie trzeba było co chwila jeździć na reklamację) - Stosować taką lampę, czy lepiej osobny czujnik i osobna lampa?
- Jaki wentylator i na co zwrócić uwagę przy zakupie
- Lecieć do każdej lampy osobnym przewodem (3x1,5mm2) od rozdzielnicy i każda lampa ma swoje zabezpieczenie? To rozwiązanie wydaje mi się trochę na wyrost, ale daje największe możliwości serwisowe oraz łatwość podpięcia (wprowadzam jeden przewód do lampy i nie ma problemu z łączeniem i upychaniem przewodów).
- Może każda toaleta (pomieszczenie) swój obwód w razie konieczności wyłączenia prądu dla prac serwisowych.
- A może lampy przy drzwiach na jednym obwodzie, a te nad kabinami drugi obwód?
- A może przewód 4 żyłowy i jedna toaleta na brązowej żyle, a druga na czarnej żyle, N i PE wspólne, a całość zabezpieczona jednym nadprądowym
- A może przewód 4 żyłowy i jedna lampa na brązowej żyle, a druga na czarnej żyle, N i PE wspólne, a całość zabezpieczona jednym nadprądowym, czyli dwie toalety są zabezpieczone dwoma nadprądowymi
- Gdzie montować najlepiej taką lampę/czujnik aby działało prawidłowo
- Jak spiąć wentylator z lampą wyposażoną w czujnik ruchu (link do schematu lub schemacik mile widziany)
- Jakie okablowanie i jak to spiąć z lampą
- Czy do takiego zastosowania dawać RCD typu A, czy tańsze AC?
- Aby wypiąć stare obwody z tego pomieszczenia z pokazanej puszki rozbebeszczać puszkę i wypinać się z niej bezpośrednio, czy uciąć tuż za puszką i zaizolować lub założyć Wago, aby nie ingerować w starą instalację, tym bardziej, że nie mogę rozłączyć napięcia na starej części, bo są tam biura, gdzie pracuje kupa ludzi.
Sufity będą obniżane i mam zostawić większy zapas przewodu. Tutaj dochodzi pytanie, czy przewody tuż nad sufitem podwieszanym, po czym luzem puszczone na konstrukcji sufitu (a może w peszlu), czy mocować do obecnego sufitu i dłuższy zwis pionowy przewodu, aby się przewód nie wspierał na konstrukcji?
Dorzucam zdjęcia puszki oraz plan dla zobrazowania sytuacji (czerwone kropki to lampy, zielony prostokąt rozdzielnica). Rozdzielnica jest za ścianą łazienki, więc mały przewiert i jestem w rozdzielnicy.
Pytania zapewne dla wielu banalne, ale nie robiłem nigdy publicznej toalety i nie podpinałem do tej pory wentylatora.
Bonusowe pytania:
Czy do luster z wbudowanym włącznikiem oświetlenia w niego wbudowanego również 3x1,5m?
Czy do luster z wbudowanym włącznikiem oświetlenia w niego wbudowanego i podgrzewaniem również 3x1,5m?
PS. Sprawa pilna więc mile widziane szybkie odpowiedzi
Odpowiedzi (21)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak:Starych puszek chce ruszać jak najmniej lub wcale że względu na stan i ilość przewodów, mam z nich tylko wypiąć state przewody idące do tych pomieszczeń.
Będę prowadził zupełnie nowe obwody.
Dopytałem jeszcze teraz czy mają jakieś wytyczne, plany itp, to dostałem odpowiedź, że nie I zwykłe przewody tylko mają być.
-
@lukjan: Moja prywatna rada. Z racji iż jest to budynek użyteczności publicznej, ogólnodostępny a nie ma żadnego projektu, to wszystkie prace powinny być przez kogoś podpisane. Bo w przeciwnym razie w sytuacji powstania jakiegoś zdarzenia staniesz się w świetle przepisów projektantem i wykonawcą a za to jest odpowiedzialność karna. Radze przemyśleć. To tak po koleżeńsku ;-)
-
@Sławomir Lesiak:Właśnie mam być wykonawcą, aby chłopaki którzy remontują nie brali odpowiedzialności.
To oni szukają kogoś kto wykona elektrykę.
Co w takiej sytuacji doradzasz?
-
@lukjan: Przepisy sa pod tym względem jednoznaczne. Odpowiedzialność spoczywa na wykonawcy. To on powinien znać normy i przepisy. Nawet jeżeli główny wykonawca jest ciągany do odpowiedzialności to jedynie za nadzór, a za zaistniałe zdarzenie odpowiada konkretny podwykonawca oraz projektant. Jeżeli jesteś wykonawcą bez projektu, to ty również jesteś w tym momencie projektantem i wykonawcą.
-
@Sławomir Lesiak: I właśnie w tejże sytuacji sam jesteś sobie żeglarzem i okrętem, jak coś (nie daj) się stanie to Ty zostaniesz postawiony przed prokuratorem i nawet Twój zatrudniony Brygadzista,, bo tak nakazuje PB. Polecam lekturę:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf
-
-
-
Punkty lamp zaznaczone przeze mnie.
Nie mi ich zaznaczonych na planie.
Czy takie rozmieszczenie według was byłoby ok? -
Proponuję poszukać opraw z wbudowanym czujnikiem obecności
Może tutaj : https://www.glamox.com/pl/pbs/
-
@artel electric:Czy z takiej lampy z wbudowanym czujnikiem jestem w stanie wysterować wentylator i podtrzymać na czas ustawiony w wentylatorze?
Czy czujnik ruchu da radę długo, bezproblemowo i bezawaryjnie sterować i lampą i wentylatorem, czy zewnętrzny czujnik ruchu i od niego zasilanie na lampę i wentylator?
-
@lukjan: Temat trochę dłuższy, ale co do lamp z wbudowanym czujnikiem obecności - nie ruchu- to wg mnie świetnie sprawdzają się w Glamox'ie tanie niestety to nie jest, ale długowieczne i nawet "debiloodporne". Co to sterowania wentylatorem...hmm pewnie da się zrobić, tylko trochę weny twórczej, jakiś przekaźnik i po problemie. Może podpowie @Piotr Kubaszewski oraz @BleBox
Ewentualnie PLC choć to chyba przerost formy nad treścią, ale jakbyś chciał to wywołajmy @Szymon028 @Piotr Bibik @Zhandos62
-
@artel electric:To ma być tanie rozwiązanie, więc jakaś tania Lampa, tani czujnik lub ich połączenie.
Muszę dzisiaj usiąść i spróbować jakiś schemat obmyślić, chyba, że masz linka do sprawdzonego schematu?
-
@lukjan: Sorry to chyba nie to forum, pogrzeb na "elektrodzie"
ŁNN szczyci się fachowymi i kompetentnymi radami FACHOWCÓW w branży, którzy "g" polecać nie będą.
-
@lukjan: nie ma czegoś takiego "tanio i dobrze"
-
@artel electric:Te lampy co polecałeś są gdzieś dostępne do zakupu, czy trzeba u nich składać zapytanie?
-
@lukjan: Łatwo nie będzie, ale próbuj
-
@artel electric: Wydaje mi się, że w takiej sytuacji PLC to lekka nadgorliwość. Bardziej niż w tę stronę skłaniałbym się w kierunku przekaźnika programowalnego. Chociaż to i tak myślę że trochę na wyrost.
-
-
-
Panowie @Sławomir Lesiak @artel electric, usiadłem na spokojniej przy tym i sobie to rozrysowałem dla lepszego zobrazowania.
Czy możecie spojrzeć na rysunki i się wypowiedzieć, czy wszytsko jest poprawnie i który wariant jest lepszy?
Dowiedziałem się, że sufit ma być na 2,5m od ziemi.
Z tą odpowiedzialnością napewno macie rację, ale tak sobie myślę, że przecież robiąc co kolwiek przy instalacji w domu również bierzemy za to odpowiedzialność, a tutaj instalacja jest w ponad 90% nad sufitem i nie ma do niej dostępu.
Musiałby się ktoś mocno postarać, aby się do niej dostać. Reszta to po jednym gniazdku i zasilanie lustra.
A propo lustra, to czy mogę zasilić jego podświetlenie od lamp lub czujników które są najbliżej luster, czy robić osobny obwód?
-
@lukjan: Sorry mi już brak siły, może @Piotr Bibik podpowie :) Przepraszam Piotrze (
-
@artel electric: wybacz, nie czytałem wszystkich wypowiedzi w tym wątku. Od samego początku było powiedziane, że temat dotyczy miejsca użyteczności publicznej więc uważam, że tam nie ma miejsca na własne dywagacje, ale należy wykonać instalację według PROJEKTU sporządzonego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Projektant bierze odpowiedzialność za dobrane rozwiązania i powinien uwzględnić wytyczne inwestora, oraz obowiązujące przepisy w tym korzystanie z pomieszczeń przez osoby niepełnosprawne (jeśli jest taka potrzeba). Należy pamiętać, że toaleta publiczna niewiele jeszcze określa. Może to być toaleta w renomowanej retauracji, albo odosobniona na odludziu. Czym się różnią? Kulturą użytkowania i zagrożeniami jakie mogą tam wystąpić (różny sposób wandalizmu). W związku z tym należy w nich zastosować inne rozwiązania.
Nie jestem na bieżąco z wymogami toalet w miejscach użyteczności publicznej więc nie będę się wypowiadał. Zastanawiam się, czy nie ma tam wymogu stosowania oświetlenia ewakuacyjnego?
@lukjan Polecam zapoznać się z artykułami:
-
-
-
Zerknijcie proszę jeszcze raz na moje wypociny, bo chciałbym się upewnić, że wszystko dobrze sobie w głowie ułożyłem, a jeśli nie, to abyście mnie poprawili i pokierowali we właściwą stronę. Zamieszczam jeszcze raz plan rozprowadzenia instalacji oraz schematy połączeń dla nich. Myślę, doprowadzić przewody zasilające w okolicy czujnika ruchu, tam dać puszkę hermetyczną i połączyć wszystko na wago. Następnie od tej puszki już przewody do lamp, lustra, wentylatora. Damska toaleta to samo, tyle, że jednej lampy mniej więc już nie rysowałem drugiego schematu. Nasuwa mi się jednak kilka pytań:
- puszka hermetyczna z dławikami i przewody w peszlu bezhalogenowym mocowane na ścianie lub suficie, czy luzem na konstrukcji?
- czy do czujki i wentylatora jest sens prowadzić przewód 4 żyłowy, aby mieć żyłę PE na wszelki wypadek, a dodatkowo nie wykorzystywać tej żyły PE w przewodzie 3 żyłowym jako fazowej?
- czy konstrukcję sufitu podpinać do PE, jeśli tak to w ilu miejscach?
- czy są zakończenia na peszle, które można połączyć z jednej strony z peszlem, a z drugiej strony z dławikiem od puszki?
Czyli finalnie byłyby 3 obwody na dwie toalety:
1. WC męskie:
- oświetlenie (2 niezależne sekcje),
- lustro,
- wentylator
2. WC damskie:
- oświetlenie (2 niezależne sekcje),
- lustro,
- wentylator
3. WC męskie + damskie:
- po 1 gnieździe w każdym pomieszczeniu
-
Na temat braku projektu, odpowiedzialności itp. nie będę pisał, bo kilka osób już ten temat podjęło. Co do czujników i ewnetualnego sterowania wentylatorem.
NIe oszczędzaj na czujnikach, później są takie sytuacje jak na stacjach benzynowych gdzie stojąc przy pisuarze machasz rękami żeby czujnik Ciebie złapał. Jak nie chcesz za tydzień lub dwa wymieniać czujników to zainwetuj w coś porządnego, koszt wymiarny/serwisu wyniesie o wielę więcej, niż dopłacenie do "dobrego" czujnika ruchu.
W Twoim wypadku powinień wystarczyć czujnik:
karta katalogowa
https://cdn.findernet.com/app/uploads/S18PL.pdf - strona 14 i 15 obszary działania czujnika
Czujnik ruchu może załączyć oświetlenie oraz sterować wentylatorem bez żadnego problemu. Czujnik ma wyjście 10A + zastosowane styki wzmocnione więc z rozruchem wentylatora sobie bez problemu poradzi. Tylko fajnie jakby wentylator miał oddzielnie poprawdzone zasilanie i drugi sygnał to "Start" z czujnika ruchu, wtedy dodatkowo na wentylatorze możesz ustawić opóźnienie wyłączęnia lub jeżeli takiego wentylator nie ma to mały przekaźnik czasowy.
Dobór wentylatora to oddzielna sprawa - możliwości setki, natomiast informacji mamy za mało.
Czytaj także:
Czym różni się instalacja fotowoltaiczna na domu z instal
Czym różni się instalacja fotowoltaiczna na domu z instalacją odgro
Instalacja w stodole
Pan @Bartłomiej Jaworski natchnął mnie na założenie nowego wąt
INSTALACJA ELEKTRYCZNA W MIESZKANIU
Dzień dobryNa wstępie powiem, że jestem amatorem jeśli chodzi o ins
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie – zagadnieni
Planując budowę instalacji fotowoltaicznej na nieruchomości gruntow
Wg. Normy PN-EN 12464-1: 2012 oświetlenie minimalne jakie zakłada się dla tego typu pomieszczeń to ok 200lx i do oświetlenia głównego powinno się podchodzić zgodnie z ta normą. Oczywiście w większości przypadków oprócz głównego istnieje jeszcze oświetlenie dodatkowe. Na pewno lapa która miała by być zainstalowana w toaletach powinna mieć IP co najmniej 44. Ja osobiście jestem zwolennikiem oddzielnych detektorów ruchu i oddzielnie lampy zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie załączanie i wyłączanie będzie następować dość często, co może skutkować większym prawdopodobieństwem uszkodzenia czujnika bądź lampy. W takim przypadku łatwiej i taniej chyba będzie wymienić jeden z elementów. Lampy główne jeśli mają występować jako pojedyncze powinny być zainstalowane jak najbardziej centralnie. Nowoczesne czujniki, detektory ruchu sa tak małe ze nawet są mało co widoczne, a w przypadku gdy sufit będzie obniżany to można zastosować mikrofalowy czujnik. Nie mam sprawdzonych lamp a tym bardziej że można pójść w różne typy lamp i rożne obudowy.
Z wentylatorem jest tak że przede wszystkim powinien być jak najcichszy i powinien być dobrany do kubatury obiektu, a wiec powinien zapewnić szybką wymianę powietrza. Tutaj to już trzeba policzyć sobie objętość pomieszczeń i wtedy dobrać wentylator. Wentylator może tez być uruchamiany z czujnika ruchu ale powinien moim zdaniem mieć możliwość regulacji czasu wyłączania. Wydajność wentylatora to istotna właściwość.
Nie musisz prowadzić osobnych przewodów do oświetlenia w ramach jednego pomieszczenia. Osobno możesz poprowadzić do oświetlenia głównego a osobno dla dodatkowego. Zdecydowanie polecam i radze wybór przewodu 3x1,5mm2. Jeżeli przewody będą znajdować się w przestrzeni sufitu podwieszanego polecam wprowadzić je w peszle bezhalogenowe. Należy się też zorientować co do samych przewodów i ich oznaczenia CPR. Trzeba się spytać czy w projekcie nie trzeba spełnić przepisów pożarowych a co za tym idzie dobór przewodów i peszli oraz mocowań. Co do zabezpieczenia różnicowo-prądowo to byłbym bardziej za typem A
Co do starych przewodów to najbezpieczniej było by połączyć je złączkami Wago w puszcze a puszki pozamykać denkami.
Co do przekroju przewodów oświetlenia już pisałem. Jeżeli chodzi o przewody do ogrzewania to wszystko zależy od tego o jakiej mocy grzałki podgrzewającej mówimy. Tutaj oddzielił bym jednak przewody zasilające podgrzewanie od obwodów oświetleniowych. Co do przekroju, to trzeba policzyć moc i z tabeli porównać obciążenie do przekroju przewodów.
Swoja drogą. Jestem zdziwiony, że obiekt publiczny nie posiada projektu i wymagań. Nawet przy przebudowie powinno coś takiego być zrobione. W końcu za tym idzie odpowiednia odpowiedzialność spoczywająca na projektancie i na wykonawcy. Bo nie znamy wszystkich aspektów zasilania obiektu jak i przeciwpożarowych.