5 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja odgromowa kiedy robić?

Benek 0 pkt dodane:

Kto mi wyjasni kiedy trzeba wykonywać instalacje odgromową?

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  @galicjusz trafnie i czytelnie opisał odpowiedź 

  @ajotnet słusznie wspomniał o projekcie 

  Warto porozmawiać z kierownikiem budowy.

  Zastanówmy się czy wydatek poniżej 1% inwestycji a często jeszcze miej zapewniający dodatkowe bezpieczeństwo jest zbyt wysoki? 

  Mało kto o tym wspomina ale wysokość opłat  w niektórych firmach ubezpiecenowych zmienia się przy wykonanie instalacji odgromowej.

  W dzisiejszych czasach TV w domu kosztuje więcej niż instalacja odgromowka nie wspominając o wartości całej elektroniki w domu.

  Zdarza się że przy małym procesie szans na wyładowania niektórzy mają szczeacie/pecha i wyładowania atmosferyczne tego w nas budynek i co w tedy?  

   

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Przepisy wskazują też, jakie budynki powinny być wyposażone w takie zabezpieczenie. Do podstawowych warunków zalicza się wysokość do 60 m oraz potencjalne ryzyko wyładowań trafiających w budynek, obliczane na podstawie specjalnego wzoru i danych statystycznych dla konkretnego obszaru. Zawarte w uzupełnieniu rozporządzenia normy mówią też, że w piorunochron powinny być wyposażone budynki wykonane z łatwopalnych materiałów oraz o powierzchni ponad 500 m² i wysokości ponad 15 m.Cena instalacji zależy od regionu Polski, ale zwłaszcza od materiałów z których ma zostać wykonana. Tańsza jest instalacja wykonana ze stali ocynkowanej i jest to wydatek rzędu 4 tysięcy złotych. Cena instalacji wykonanej z elementów miedzianych waha się w granicach 6-7 tysięcy złotych.

 • Jeżeli jest w projekcie to napewno, a jak nie to ogólnie potrzeba poogladać co jest wokół budynku wyższego i może zebrać wyładowanie, ale zawsze do ziemi się przeniesie...

 • Wtedy gdy budynek ma powierzchnie większa niż 500m^2 lub jest wyższy niż 15m wtedy instalacja odgromowa powinna być wykonana. Jeśli budynek jest mniejszy, nie trzeba tej instalacji realizować, ale jako minimum należy instalować ochronik przeciwprzepięciowy. 

 • Najlepiej na samym początku, gdy juz kopiesz w ziemi. Wtedy uzmienienie będzie miało najlepsze parametry. No i lżejsza praca niż wbijać kilkanaście prętów w ziemie, a nie zawsze da radę wyciągnąć te 10Ω.