Przeczytano 133 razy

Instalacja fotowoltaiczna a wskaźnik energii pierwotnej EP

Czy dom z instalacją fotowoltaiczną spełni wymagania Warunków Technicznych w zakresie nieprzekroczenia wskaźnika energii pierwotnej EP?

Czy od 1 styczna br. instalacja fotowoltaiczna musi być obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego budynku mieszkalnego?

4

Odpowiedzi

Odpowiedzi (4)

 • Od 1 stycznia br. wszystkie nowoprojektowane budynki muszą spełniać kryterium wskaźnika energii pierwotnej nieprzekraczający 70 kWh/m2rok.

  Co to oznacza? 

  Że budynki ogrzewanie gazem ziemnym sieciowym lub płynnym i wykorzysujące nawet wentylację mechaniczną – nie spełnią tego kryterium i nie uzyskają decyzji o pozwoleniu na budowę. Dlatego w takim budynku projektant musi zaprojektować dodatkowo instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne lub inne rozwiązanie wykorzystujące OZE. 

  Dlatego jeżeli nie mamy możliwości technicznych na wykonanie instalacji PV, możemy skorzystać z innych źródeł OZE. 

  Pozdrawiam :)

 • Obowiązku stosowania fotowoltaiki, pompy ciepła bądź innego źródła energii nie ma, jednak od 2021 obowiązują nowe Warunki Techniczne 2021. Warunki te zaostrzyły wymagania dotyczące przenikalności cieplnej przegród U, a także sumarycznego zapotrzebowanie obiektu na nieodnawialną energię pierwotną EP, która została zmniejszona z 95 do 70 kWh/m2/rok. Jest to zmniejszenie zapotrzebowania o ponad 26%.   Wskaźnik EP dotyczy ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU oraz  oświetlenia budynku. To do decyzji projektanta i inwestora należy jak go osiągnąć.  Biorąc pod uwagę obecnie dostępne technologie bardzo prawdopodobne jest, że w danym obiekcie możliwość osiągnięcia tak niskiego zapotrzebowania będzie wymagała zastosowania pompy ciepła do c.o. lub c.w.u. kolektorów słonecznych lub, a najczęściej oraz fotowoltaiki. Oprócz tego konieczna jest lepszej jakości stolarka okienna, grubsze izolacje ścian czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 • Pytanie jest zbyt ogólne. 

  Od 1 stycznia 2021 każdy nowo powstały budynek musi spełnić maks. 70 kWh(m2*rok)

  EP - Pod tym parametrem kryje się wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej.

  Reasumując:

  Od tego jest projekt, a dokładnie charakterystyka energetyczna Twojego budynku.

 • Myślę, że odpowiedzi na twoje pytania znajdują się tutaj: https://globenergia.pl/czy-istnieje-obowiazek-instalacji-oze-w-nowych-budynkach-pytamy-prawnika/ 

  Współczynnik konwersji dal instalacji słonecznej wynosi = 0

  W razie pytań pisz.