8 odpowiedzi

Sprawdź

ile rcd w domu?

CMD 4 pkt dodane:

Ile różnicówek powinno być optymalnie w domku jednorodzinnym?

 • ajotnet 92 pkt

  Można nawkładać ile się chce nie ma to reguły (chyba że masz projekt i ktoś to będzie odbierał) Ma się możliwości finansowe oraz miejsce w rozdzielnicach. Im więcej tym bardziej bezpieczniej oraz nie powiązana i uzależniona od już istniejących obwodów że jedno gniazdo w pokoju położy cały dom... No i to wtedy jest tanjjjjoooo było jest jedna na gniazda (bo nie było miejsca lub funduszy ewentualnie projektant tak to wymyślił)... Nie zrobił tego też źle ale nie zrobił też funkcjonalnie dla eksploatowania w przyszłości.

 • Czaro98 0 pkt

  Zależnie od ilości obwodow   

 • Gwozdziu944 150 pkt

  Nie ma reguły ile RCD na domek jednorodzinny. Ja bym zabezpieczył osobno obwody powiązane z wilgocią czyli łazienka, kuchnia, obwody zewnętrzne, a dodatkowo resztę zbiorczo po kilka obwodów lub wszystkie pozostałe (to już zależy od kosztów ale moim zdaniem rozdzielnice będziesz robił raz (no może dwa) na całe życie więc nie ma co oszczędzać.  Dodam tylko że warto oświetlenie zasilić z różnych faz by w razie braku jednej z faz coś tam w domu mogło świecić. 

 • Elektromonter 01 8 pkt

  Jedną RCD na obwód w przypadku instalacji 3 przewodowej.W przypadku instalacji 2 przewodowej nie spełni swojej roli

 • kazimierz.kr@gmail.com 2 pkt

  Jeżeli wykonywana jest nowa instalacją to można zabezpieczyć każdy obwód gniazdowy. Stosując rcd z bezpiecznikiem nadmiarowym zintegrowanym ,ograniczeniem może być cena .Również ilość metrów bieżących przewodu.Gorzej jest gdy chcemy zmodyfikować istniejącą instalację, gdzie są trudności w przeciągnięciu dodatkowych przewodów. Wtedy robimy newralgiczne miejsca typu kuchnia ,łazienka oraz te o podwyższonej wilgotności. 

 • GN 11 pkt

  każdy obwód z wilgocią - pod RCD

  Warto też podejść do tematu tak by wybicie różnicówki nie zmuszało użytkownika do pójścia po ciemku na drugi koniec domu....

 • Br3xPL 68 pkt

  Przynajmniej jedno RCD na obwód łazienkowy mówi o tym norma PN-HD 60364-7-701:2010

  Po jednym RCD na każdą fazę na obwód gniazd, oświetlenie można ominąć oraz z pominięciem alarmu, bo jak różnicówką wyrzuci to alarmu w domu nie ma. 

 • LucasT 2 pkt

  zaleco planujesz w instalacji, ale ogólnie rzecz biorąc musisz zabieczyć rcd nastepujace rzeczy:

  - wszystkie obwody łazienkowe

  - jeżeli planujesz saunę, albo coś innego podłączanego do siły (np masz ją doprowadzoną do kuchni)

  - jeżeli masz grzejniki elektryczne, to ich zasilanie

  - obwody zewnętrzne

  chyba niczego ważnego nie pominąłem.. Ja osobiście mam 3 kondygnacje i tak czy siak mam oddzielne rcd na każde pietro, żeby nie walnęło mi śiwiatlo np na 2 pietrach,