7 odpowiedzi

Sprawdź

ile kosztuje peszel?

SpecIT 5 pkt dodane:

Czy patrząc na budowę warto kupować peszle? 

 • Cześć! Czy warto kupować peszel? Wszystko zależy od tego do czego chcesz go zastosować. Generalnie peszel ma dwa podsawowe zastosowania: ochronę mechaniczną przewodu przed uszkodzeniami i drugie: ochronę obiektu przed zapłonem w skutek przepalenia/przegrzania przewodu. 

  Jeżeli wykonujesz instalację np. w suficie podwieszanym lub na drewnianym poddaszu, to by zapewnić pełne bezpieczeństwo powinieneś zastosować dodatkową izolację przewodów np. umieszczając je w peszlu. 

  Inny przykład słusznie przytoczył kolega @GN  (światłowód w poddaszu). Także w przypadku wprowadzania zasilania do budynku poprzez poddasze należy koniecznie przewód zasilający zabezpieczyć peszlem.

  Jeżeli decydujesz się na położenie instalacji w podłodze, to również powienieneś zastosować ochronę mechaniczną w postaci np. peszla. 

  Jeżeli jednak cała instalacja zostanie wykonana podtynkowo, to oczywiście nie ma potrzeby prowadzenia jej w dodatkowym peszlu. 

  Co do traktowania peszli jako kanałów i przepustów kablowych - w przypadku niewielkich powierzchni bez ostrych gięć - może mieć to sens, choć przeciągnięcie przewodu nie jest rzeczą łatwą... 

 • Warte ale wszystko ma swoja cenę i tylko czy jest niezbedzny przewody posiadaja 2-na izolację, a linki jednodrutowe-jednoprzewodowe mało kto wciąga w peszle i mało tych instalacji jest. Jak na gryzponie to tylko stalowe rury osłonowe kto kupował takie i kiedy ? Oraz kto i kiedy będzie wciągał nowe przewody w peszle bo "będzie cos wymieniał" tylko po co jak robi nowe przecież ? A jak będzie remontował to i tak zmieni mu się koncepcja, posadowienia i nowa lokalizacja, a nie wiedomo co będzie za dziesiąt lat....! Chcesz to kup, chcesz wydaj pieniądze, w przepisach nie ma napisane czym ma byc przewód osłonięty, może byc tynkiem. Jak weżmiesz wiertarke to i tak go uszkodzisz czy w peszlu takim czy śmakim czy małym czy grubym szarym czy czarnym trachniesz go i tyle, Fleksem zrobisz to samo więc zadaj sobie pytanie... Zainwestuj w dobre zabezpieczenia nie kawałek plastiku chroniący nie wieadomo czego. 

 • GN 18 pkt

  W gruncie, podłodze, wszędzie gdzie kabel może być narażony na uszkodzenia mechaniczne - ZDECYDOWANIE
  Pod ociepleniem (np wprowadzenie światłowodu do domu) - OBOWIĄZKOWO

  Na podłożach palnych peszel wymagany prawem i rozsądkiem :)

  Dodatkowo - wszędzie gdzie dopuszczasz potrzebę przewlekania/wymiany kabli/przewodów - tu warto zadbać o fi peszla i promienie gięcia
  np. rozprowadzenie audio, kable do wiszącego TV(tu nawet rury), kable do biurek wyspowych etc....

  W tynkach - brak peszla ponoć ułatwia odprowadzanie ciepła z przewodu :)

 • jak kolega wcześniej wspomniał - podtynkowo - nie wart, w instalacji podłogowej trzeba, oczywiście w zabudowie GK też powinno sie zastosować peszel, oczywiście niepalny.

 • Raczej nie. Znaczy do instalacji podłogowej już musisz bo instatalcja się uszkodzi przez naprężenia. A na ścianie nie warto jak kabel skowasz w tynku czy pod nim. Ewentualnie korytka jak robisz instalacje natynkową. 

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=peszel&p=1&category=ALL&query=peszel&dir=d