10 odpowiedzi

Sprawdź

I co dalej z fotowoltaiką ?

boss 182 pkt dodane:

I co dalej z fotowoltaika w Polsce ?
W sejmie ostatnio dzieje sie sporo w tej kwestii. Czy ktoś to sledzi ? 
System 80% i 20 dla energetyki pozostaje, czy od 1 stycznia znika ?

 • boss 182 pkt

  I dalej nie wiem co będzie. Pare dni temu kolega mnie zapytał, czy jak nie zdąży z instalacją PV w tym roku, to od 1 stycznia zasady będą inne, czy jednak jeszcze takie same jak w tym roku ? 
  Czy zmiana przepisów oznacza, że Ci co już mają PV i umowy... to ich umowy zostaną wypowiedziane/zmienione? 

 • Według tego co znalazłem w sieci to rząd nieźle kombinuje

  ... "Jeśli wspomniana ustawa wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku zostanie zniesiony znany od lat net-metering i system opustów. Oznacza to koniec z magazynowaniem nadwyżki energii latem i wykorzystywaniu jej np. zimą. W nowej rzeczywistości odsprzedasz nadwyżki dystrybutorowi po cenach hurtowych, a w razie braków energii ze słońca odkupisz ją od Twojego dostawcy, ale za o wiele wyższą, detaliczną cenę.

  Zmiany w ustawie OZE – o ile drożej?

  O ile wyższą? Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl ostrzega, że w skali roku prosumenckie faktury za prąd zwiększą się nawet o 1000 złotych. Według nowej wersji ustawy, sprzedając nadwyżkę prądu, dostawca energii zapłaci Ci 256 PLN / MWh. Jeśli jednak zechcesz dokupić więcej prądu, odsprzeda Ci go za 667 PLN / MWh. Niezły interes, ale niestety nie dla Ciebie… Chyba że na instalację fotowoltaiczną zdecydujesz się do końca tego roku... "

 • Witam szanowne grono,

  osobiście uważam, że zmiana przepisów OZE  nie zniechęci potencjalnych klientów do  szukania  alternatywnych rozwiązań w celu zmniejszenia opłat za energię elektryczną. Rynek OZE w Polsce jest jeszcze mało rozwinięty w stosunku do zachodniej Europy. W dobie rosnących cen na giełdzie energii , rząd zamiast wspierać rozwój , próbuje go delikatnie wstrzymać poprzez zmianę ustaw i podnoszenie cen , to nie idzie w parze. Szukanie rozwiązania w magazynowaniu energii bezpośrednio u prosumentów nie jest idealnym rozwiązaniem. Podnosi to koszt zakupu instalacji , co skutkuje wydłużeniem stopy zwrotu. 

  Poczekajmy, do stycznia, kiedy to poznamy nową rzeczywistość i wtedy będziemy mogli wyciągnąć wnioski lub postawić nowe tezy na temat przyszłości instalacji fotowoltaicznych, które de facto nie są wrogiem lecz sojusznikiem ....

 • Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Ilością  225 głosów  za, a 212 przeciw, przyjęto projekt Marka Suskiego. W skrócie: Zmiana nastąpi 01.04.2021 z opustowego na sprzedażowy (inaczej net billing)

 • Z tego co ćwierkają wróble to system rozliczania energii z PV będzie zmieniony na początku 2022 r.

  Niestety co za tym idzie stopa zwrotu instalacji PV zwiększy się dwukrotnie.

 • Państwo nie może być stratne, mało co dali a zawsze rękę wyciągną po nieswoje.

  Banki energii maja przyszłość (choć znów trzeba dokładać kasiorki) aby narobić sobie jakieś 25-50kW w ciągu dnia i skonsumować w nocy na swoje potrzeby. Aby jak najmniej tracić.